GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2019 18:41   Güncelleme : 07-05-2019 06:29

MAZLUMDER 14. Dönem Genel Kurulu Yapıldı. İşte Yeni Yönetim...

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) 14 olağan genel kurulu İstanbul’da MTTB Konferans salonunda gerçekleştirildi.

MAZLUMDER 14. Dönem Genel Kurulu Yapıldı. İşte Yeni Yönetim...

MAZLUMDER 14. DÖNEM GENEL KURULU YAPILDI

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) 14  olağan genel kurulu İstanbul’da MTTB Konferans salonunda gerçekleştirildi.

13 dönem faaliyetlerinin anlatıldığı ve dünya ve ülkemizde meydana gelen insan hakları ihlallerinin anlatıldığı genel kurulda Genel Başkan Ramazan Beyhan; “

2017 Ağustosunda Hakkâri’nin Şemdinli ilçesindeki işkence ve kötü muameleyi bizzat giderek raporladık. Bütün taraflarla görüşerek raporumuzu hazırladık ve kamuoyu ile paylaştık. Gözaltına alınan kadınların başörtülerinin çıkarttırıldığını duyduğumuzda, olay bölgesine yakın olan Adana Şubemiz harekete geçti. Tespit yapıp tüm taraflarla görüşerek Mersin raporunu hazırladı. Batman’da da benzer olaylar yaşanınca bu defa da Batman raporu hazırlandı. İçişleri Bakanlığının çelişkili bazı tavırlarının ardından uygulamanın kaldırıldığını duymak bizim için memnuniyet vericidir. Sonrasında benzeri bir şikayet tarafımıza ulaşmamıştır. Van’daki bir işkence ve kötü muamele olayı bölge temsilcimiz tarafından belgelenmiş ve değerlendirilmiştir. Beypazarı inşaat işçilerinin Kürtçe konuştukları için uğradıkları linç girişimi, Ankara Şubemiz tarafından raporlanmıştır. OHAL ve sebep olduğu hak ihlalleri, uzun ve titiz bir çalışmayla İstanbul Şubemiz tarafından raporlaştırılmıştır. Dili ve üslubuyla Yeni MAZLUMDER’i gayet güzel yansıtan rapor, kamuoyundan da büyük ilgi görmüştür. OHAL kaldırıldıktan sonra çıkarılan ve OHAL’in bazı uygulamalarını kalıcı hale getiren yasa değişiklikleri de raporlaştırılmış, böylece bu iki raporla tarihe önemli bir kayıt düşülmüştür. İçişleri Bakanlığının hukuku zorlayan bazı açıklamaları ve tutumu, “Cumhurbaşkanına Açık Mektup” başlığı ile gündeme getirilmiş, bu tavrın sebep olduğu hak ihlalleri hem Cumhurbaşkanına hem kamuoyuna şikayet edilmiştir. Rapor ve açıklamalarımızda İnsan Hakları diline azami derecede dikkat ettik. Kimseyi aklamak ya da karalamak gibi bir niyetimiz olmadı, olamaz da. Tam olarak doğrulamadan hiçbir olay hakkında açıklamada bulunmadık. Geç kalmayı göze aldık ama manipülasyon tezgahına düşmedik. Doğruluğunu tespit ettikten sonra, kimden gelirse gelsin gördüğümüz bir haksızlık karşısında susmadık. Etkinlikler MAZLUMDER’in artık markalaşmış etkinlikleri olan İnsan Hakları Okulu ve İnsan Hakları Gecesi programlarını, bu dönem de en iyi şekilde gerçekleştirmeye gayret ettik. Onlara da layık oldukları itibarı kazandırmaya çalıştık. Ayrıca Ramazan aylarında iftar programlarını, STK ziyaretlerini, Mülki ve Yerel Makamların ziyaretlerini ve yabancı heyetlerin kabulünü gerçekleştirdik.

Kampanyalarımız MAZLUMDER tarihinin en uzun ve etkili kampanyalarından biri “28 Şubat Mahpusları Yeniden Yargılansın!” kampanyası idi. 28 Şubat döneminde Brifingli Yargı, sonrasında da Paralel Yargı tarafından haksız ve usulsüz bir şekilde mahkum edilen mahpuslar için bir eylemler dizisi düzenledik. 2018 Ocak ve Şubat aylarında her hafta Çarşamba günleri bütün şubelerimizle birlikte adliye önünde veya dernek binalarımızda basın açıklaması yaptık. 14 Şubat 2018’ de Bolu, Sivas, Batman, Diyarbakır ve Adana Cezaevleri önünde basın açıklamaları yaptık. 2018 Ramazan ayında da yine aynı cezaevleri önünde basın açıklaması ve iftar programı düzenledik. Bütün bu kampanyalar birçok STK’mızla birlikte gerçekleştirildi. Hepsine teşekkür ediyorum. Böylece yüzlerce insanın 20 küsur yıldır içeride olduklarını duyurduk. Basın, medya ve siyasetin gündemine geldi. Henüz tamamen bitmemişse de, önemli bazı sonuçlar elde edilmiştir çıkan mahpusların tecrübe ve anılarının genç aktivistlere ulaşmasını sağladı. Önümüzdeki Dönemde Kurumsallaşma çalışmalarına devam edeceğiz. Kurumsal yapının ve kurumsal ciddiyetin, ilkelerle ve amaçlarla örtüşmesi gerektiğine inanıyoruz. İki yılda bir yapılan Genel Kurullarla yönetimlerimiz belirli oranlarda yenilenmektedir. “ dedi

Ramazan Beyhan’ın konuşmasının ardından Genel Muhasip Orhan GÖKTAŞ, faaliyet ve Mali bilaçoyu okudu.

Divan Başkanı Ahmet Selamet, Mazlumderi kuranlara , ve bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden bir konuşma yaptı.

Daha sonra ise Genel Başkan yarımcısı Ahmet TAŞ bir konuşma yaparak MAZLUMDER’in en az 3 ilde Temsilciliğinin olması gerektiğinin altını çizdi.

Genel Kurulda söz alan Konya delegelerinden Mustafa AKMEŞE ise ADALET merkezli bir konuşma yaparak, adil şahitliğe vurgu yaptı.

Mustafa AKMEŞE’nin akabinden söz alan İstanbul delegelerinden M. Cuneyt SARIYAŞAR; Mazlumderin içindeki tartışmaların daha iyiye ve güzele doğru olması için gerçekleştiğini İstikametinden şaşmaması gerektiğini vurguladı. Sarıyaşar; İstikimet üzere olan bir MAZLUMDER her zaman ihtiyaç olduğunu söyledi.

Daha sonra Yeni Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimi yapıldı:

14 DÖNEM GENEL  YÖNETİM KURULU

 

    ASIL

YEDEK

1

RAMAZAN BEYHAN

MEHMET İZMİR

2

 KAYA KARTAL

 EYYUP AKINCI

3

OSMAN YURT

NEVFEL BOZ

4

NESİP YILDIRIM

MEHMET ALİ ŞENER

5

HÜSEYİN SEVİM

RAMAZAN TEKEŞ

6

ALİ ÖNER

TEVFİK DURMAZ

7

ORHAN GÖKTAŞ

 NEZİR GÜNEŞ

8

ERCAN AVLİ

MEHMET ASLAN

9

M. İBRAHİM ASIM BİLİR

TEVFİK ATAKUL

10

ABDURRAHMAN YILDIRIM

FETHİ GÜNGÖR

11

 ALİ AYDIN

MEHMET YAVUZ AY

12

ALİ ÇALDIR

AZİZ OĞUZHAN KARAMAN

13

 ALİ DALAZ

ADNAN EVSEN

14

 FİKRİ AKSOY

HARUN GÜRPINAR

15

GÖKHAN TÜRKOĞLU

 İKBAL KAVALCI

16

İSMAİL ÜNAL

SELMAN DAĞLI

17

MUSTAFA AKMEŞE

MUHİTTİN YILDIRIM

18

 NURİ YILMAZ

İRFAN CAN

19

RAMAZAN YELKEN

ABDURRAHMAN BABACAN

20

 REİS ÇEVİK

AHMET SAİT ÖNER

21

 SEMİH BİTEN

KADİR YAMAN

22

  SEYFULLAH YILDIRIM

HAYRETTİN BİCAN

23

  UĞUR DURSUN

 AHMET YAZAN

24

VEDAT KAHYALAR

HASAN HAFIZOĞLU

25

 YAŞAR SOYALAN

TANER AYAZ

     
     
     

 

DENETLEME KURULU

 

     

 

ASIL

YEDEK

1

 LEYLA DEMİR VAHAPOĞLU

 ARİFE GÖKKAYA

2

SELÇUK KAR

VELİ AYDOĞAN

3

ÜMRAN SIRIMSI CANDEMİR

LEVENT CAN

     

 

Daha Sonra MYK Seçimi yapıldı.
 

Genel Başkan : Ramazan BEYHAN, Genel Başkan Yardımcılıkları ; Osman YURT, Hüseyin SEVİM, Ali ÖNER, Nesip YILDIRIM, Genel Sekreter Kaya KARTAL, Genel Sekreter Yardımcılıkları Ercan AVLİ, M. İbrahim Asım  BİLİR Genel Muhasip Orhan GÖKTAŞ oldu.

 

hertaraf.com