DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-05-2019 22:55   Güncelleme : 01-05-2019 22:57

İran'dan ABD'nin 'İhvan' kararına tepki, ve ABD'ye karşı 'ortak hareket etme' çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İhvan-ı Müslimin’i (Müslüman Kardeşler) terör örgütü ilan etme kararına tepki gösterdi.

İran'dan ABD'nin 'İhvan' kararına tepki, ve ABD'ye karşı 'ortak hareket etme' çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin İhvan-ı Müslimin'i "yabancı terör örgütleri" listesine alma kararına ilişkin, "ABD, başkalarını terör örgütü olarak tanzim etme konumunda değildir." dedi.

İslami analiz'de yer alan habere göre: İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İhvan-ı Müslimin’i (Müslüman Kardeşler) terör örgütü ilan etme kararına tepki gösterdi.

Katar’ın başkenti Doha’da konuşan Zarif, ABD’nin keyfi bir şekilde başkalarını terörist olarak tanımlama yetkisinin olmadığını söyledi.

ABD’nin terör konusundaki tutarsız ve çifte standart politikasını eleştiren Zarif "ABD, bölgedeki en büyük terörist olan İsrail'i destekliyor” ifadesini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre: İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) 16. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Zarif, burada yaptığı konuşmada ABD'nin politikalarını eleştirdi. 

ABD'nin mevcut hükümetinin tehlike uyarıları veren tek taraflı adımlarının tüm taraflarca ele alınması gerektiğini dile getiren Zarif, "Bir gücün iradesinin başka bir millet üzerinde uygulanması, er ya da geç diğer milletleri de tehdit etmeye başlayacaktır" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemdeki politikalarını eleştiren Zarif, "ortak hareket etme" çağrısında bulunarak, şunları söyledi:

"Potansiyelimizi ve gücümüzü çok yönlü politikaların güvence altına alınması için paylaşmazsak, tek taraflı yeni ortaya çıkan düşmanca politika dalgası, tüm dünyayı etkisi altına alabilir. Bu şekilde yasal hükümetlerin yerini orman kanunlarıyla yönetilen hükümetler alır".