ANALİZ
Giriş Tarihi : 20-04-2019 22:08   Güncelleme : 24-04-2019 22:17

Murat Nazlı Yazdı: YSK Kararını Verdi, İmamoğlu Mazbatayı Aldı..

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevine başlayan Ekrem İmamoğlu, şeffaf bir yönetim anlayışı benimseyeceklerini, birçok görüşmeyi 'şeffaf odada' yapacaklarını belirtti. (1)

Murat Nazlı Yazdı:  YSK Kararını Verdi, İmamoğlu Mazbatayı Aldı..

Yerel seçimlerin sonuçları ve itirazlar ile bir hafta daha geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevine başlayan Ekrem İmamoğlu, şeffaf bir yönetim anlayışı benimseyeceklerini, birçok görüşmeyi 'şeffaf odada' yapacaklarını belirtti. (1)

İmamoğlu, bugün "bizden olanlar, bizden olmayanlar anlayışının" da bittiğini söyledi.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) yaşanan devir-teslim öncesi Binali Yıldırım ile karşılaştığını ve el sıkıştığını söyledi. Uğuroğlu, Yıldırım'ın kendisine "Kaybettik ne yapalım? Kısmet değilmiş" dediğini ifade etti.

 Orhan Uğuroğlu, "Yıldırım: Kaybettik İmamoğlu: Hayırlısı" başlığıyla yayımlanan yazısına "8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın dört eğilimi Anavatan partisinde buluşturma hedefini hatırlarsınız.  Vefatının 26. yılı için anıt mezarı başında düzenlenen anma töreninde Özal'ın hatırı, İstanbul için yarışan Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nu buluşturdu" ifadesini kullandı. (2)

   İmamoğlu’nun kazanması ile siyasi dengeler de değişmeye ve hareketlenmeye ve AKP için de uyarılar gelmeye başladı.

   Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için AK Parti'ye çağrı yaptı. Dilipak "Onu görevden alırsanız, partisi ona sahip çıkar, saldırırlar, İmamoğlu AK Parti’nin başına bela olur ve bir takım yolsuzluk dosyaları açılır ki, ortalık çamur deryasına döner" dedi. (3)

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YSK’nın İstanbul kararının ardından birlik mesajı verdi.

   ‘Yüksek Seçim Kurulu, noktayı koyduğu zaman bizim için de mesele bitmiştir’ diyen Erdoğan ülkenin bekası için görüş ayrılıklarını kenara koyarak Türkiye ittifakı oluşturma çağrısı yaptı. (4)

 

   Cumhurbaşkanı Erdoğan asıl gündemin güvenlik ve ekonomi olduğunu belirterek kızgın demirin soğutulmasını istedi. Erdoğan 82 milyonluk “Türkiye İttifakı” çağrısı yaptı.

   Geçen hafta medya kaynakları tarafından en çok okunan haberlerden biri de Yemen konusu ve buradaki gelişmeler oldu.

   Yemen Silahlı Kuvvetler sözcüsü Yahya es-Seri yaptığı açıklamada; "Son 72 saat Suudi koalisyon paralı askeri için cehennem oldu ve çok sayıda can, maddi ve teçhizat kaybı yaşadılar.” açıklamasında bulundu. (5)

   Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdüsselam, ABD Başkanı Donald Trump’ın kongrenin Suudi karşıtı kararını veto etmesini eleştirerek ‘Trump’ın vetosu, Amerika’yı Yemen’deki acımasız kuşatmaya ve cinayetlere mahkûm etmektedir. Bu karar açık bir şekilde, Amerika’nın Yemen’e karşı bir savaş kararı aldığını ve diğerlerinin de bu karara uyduklarını ve Amerika’nın isteklerini yerine getirdiklerini göstermektedir.’ İfadesini kullandı. (6)

   Yemen’de dökülen kanda Trump’ın kanlı elinin olduğunu belirten Ensarullah’tan yeni bir açıklama geldi. Ensarullah hareketi, Amerikan başkanı Donald Trump'ı Yemen'in Siyasi Şurası Önceki Başkanı Saleh Es-Semad'in katlinde parmağı olma suçundan gıyabında yargılandığını söyledi. (7)

   Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Trump’ın, kongrenin Yemen konusundaki son planını veto etmesinin Amerika hükümetinin terörizmi desteklediğini ve koruduğunu kanıtladığını açıkladı.

   Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Üyesi Muhammed Ali Husi, ‘Amerika Kongresinin Yemen’e düzenlenen saldırıların sonlandırılmasını destekleyen planının bu ülkenin Başkanı Donald Trump tarafından veto edilmesi, Yemen’deki savaşın bir iç savaş değil, yabancı bir saldırı olduğunu göstermektedir. Trump’ın vetosu, Amerika hükümetinin terörizmle mücadele ettiği yönündeki iddiasının aksine, bu hükümetin terörizmi desteklediğini ve koruduğunu ortaya koymaktadır.’ dedi. (8)

   Trump’ın skandal Yemen vetosu kararı ABD sistemini de tehdit ediyor. ABD, kendisini kanlı bir savaştan uzak tutabilirdi. Ancak bunun yerine, Trump’ın Suudilerle olan günahkâr ittifakı devam ediyor. Demokrat Parti tarafından hazırlanan bir rapor, Trump’ın aile üyeleri dahil, yakın çevresinin Suudilerle yapılacak milyarlarca dolarlık gizli anlaşmalar peşinde koştuğunu ortaya çıkardı. (9)

   Diğer bir konu İran’daki sel felaketi ve bunun etkileri. Ülkede yardım konusundaki gecikme ve sorunlar tartışılırken İran’a yardım konusunda özellikle komşuları tarafından seferberlik başlatıldı.

   Basra’daki İran İslam Cumhuriyeti konsolosluğunun koordinasyonu ile, Haşd-i Şabi Teşkilatı’nın yeni yardımları da İran’a ulaştı.

   17 ambulans ve mühendislik makinalarından oluşan Irak Gönüllü Halk Güçleri tarafından yapılan bu yardımlar, Şelemçe kapısından geçerek İran’a ulaştırıldı. (10)

   Doğu’dan Batı’ya çeşitli ülkelerdeki STK'lar tarafından "Şefkat Seli" adı altında başlatılan yardım kampanyası ve dayanışmaya Türkiye’den Toplumsal Araştırma ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) ve Almanya’dan da Fedek uluslararası Yardımlaşma Kurumu (FADAK) de katılmış bulunuyor. (11)

   Darbe ile gündeme gelen Sudan'ın başkenti Hartum'da binlerce protestocu "hızlıca sivil yönetime geçilmesi" talebiyle Genelkurmay yerleşkesi önünde toplandı.

   Perşembe günü çok büyük bir kalabalık farklı yollardan yürüyerek genelkurmay yerleşkesi önünde buluştu. Gece boyunca burada slogan atan protestocuların eylemi sürüyor. Protestocular, askeri yönetimden sivil yönetime geçiş taleplerini yineleyerek, "Gücü vatandaşa verin" şeklinde sloganlar attılar. (12)

   Mısır’da 2013’te Müslüman Kardeşler iktidarına yapılan darbeyi kendisine yapılmış sayan AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi, Sudan’da 19 Aralık’tan beri süren kitlesel gösterilerin ardından 11 Nisan’da gelen askeri müdahaleyi üzerine alındı.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırım suçundan hakkında tutuklama kararı olduğu halde “kardeşim” diye sahiplendiği Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinin ardından "Dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin darbecilerle daha sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını görüyoruz” serzenişinde bulundu. (13)

   ABD Başkanı Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner’ın yaptığı açıklamaya göre, sözde “Yüzyılın Anlaşması” isimli Orta Doğu barış planının, Ramazan ayı sonrası açıklanacak. Filistinliler ise, Trump’ın İsrail yanlısı kararları yüzünden plana soğuk. (14)

   ABD’nin bu sinsi planları devam ederken bölgedeki direniş güçlerinden de yeni açıklamalar geldi.

   Suriye’deki El-Alam Kanalı’nın Direktörü Hüseyin Murteza’nın “Suriye’deki Psikolojik Savaşın Dersleri” isimli kitabının imza merasiminde konuşan Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, ‘Amerika ekonomik savaşla direniş eksenine diz çöktürmeye çalışıyor ama direniş devam edecek ve teslim olmayacaktır. Amerika, hiç kimsenin bağımsız olma ve Amerika’dan bağımsız bir iş yapabilme kabiliyetine sahip olmaması için yeni Ortadoğu oluşturmaya çalışıyor. Amerika’nın Suriye’ye karşı savaşı, bölgedeki İsrail projesinin ve dünyadaki Amerikan liderlerinin tek yanlılığının bir parçasıdır; bu iki hedef Amerika’yı Suriye’yi kendi çıkarları için (yani Amerika’nın çıkarları için) yıkmaya itmiştir. “ açıklamasında bulundu. (15)

   Sınır komşumuz Suriye’deki güvenlik sorunları ve terörle mücadele de devam ediyor ve gündemdeki yerini koruyor.

   Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda kontrolü en yakın zamanda geri alması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

    Lavrov, Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenlikle ilgili çıkarlarının gözetilmesini de bölgedeki en önemli hedeflerden biri olarak tanımladı. (16)

Murat Nazlı

 

1-     http://www.7sabah.com.tr/haber/42801/imamoglu-mesaiye-basladi-bizden-olanlar-bizden-olmayanlar-anlayisi-bitti/

2-     http://rasthaber.com/bati-asya/haber/62017-kaybettik-ne-yapalim-kismet-degilmis

3-     http://rasthaber.com/turkiye/haber/62018-imamoglu-nu-gorevden-alirsaniz-ak-parti-nin-basina-bela-olur

4-     http://www.7sabah.com.tr/haber/42815/erdogan-kizgin-demiri-sogutalim/

5-     http://rasthaber.com/dunya/haber/62048-son-72-saat-suudi-koalisyon-icin-cehennem-oldu

6-     http://rasthaber.com/dunya/haber/61956-yemen-ensarullah-hareketi-nden-trump-a-tepki

7-     http://rasthaber.com/dunya/haber/62047-trump-yemen-de-yargilaniyor

8-     http://rasthaber.com/dunya/haber/62029-el-husi-trump-terorizmi-destekledigini-gosterdi

9-     http://www.7sabah.com.tr/haber/42820/trump-suudilerle-olan-gunahkar-ittifaki-devam-ediyor/

10-   http://rasthaber.com/dunya/haber/61958-hasd-i-sabi-ve-irakli-hristiyanlarin-yardimlari-iran-a-ulasti

11-   http://rasthaber.com/turkiye/haber/62041-iran-da-sel-felaketi-ve-yardim-cagrisi

12-   http://rasthaber.com/dunya/haber/62064-sudan-da-binlerce-kisi-protesto-duzenliyor

13-   http://www.7sabah.com.tr/haber/42803/turkiye-sudandaki-mudahaleyi-neden-uzerine-aliyor-fehim-tastekin/

14-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/16862/buyuk-seytan-abdnin-sozde-yuzyilin-anlasmasi-plani-ramazan-ayindan-sonra-aciklanacak.html

15-   http://rasthaber.com/dunya/haber/62032-direnis-abd-ye-teslim-olmayacaktir

16-   http://rasthaber.com/dunya/haber/61930-turkiye-nin-suriye-sinirindaki-guvenlikle-ilgili-cikarlari-gozetilmeli