MAKALE
Giriş Tarihi : 20-04-2019 13:14   Güncelleme : 20-04-2019 13:14

Zühtü Akar yazdı: Kandil Işıgında ki İcralık Çocuklar

"Bu ülkede çocuk icrasını ve kadın tekelinde bulunan velayet sistemini değiştirmeyenlerin, hayvan haklarını bir üst çıtaya çıkaracağını biliyor muydunuz? Bu ülkenin çocukları mevcut hayvan haklarına sahip olsalar idi biz bunları konuşmazdık."

Zühtü Akar yazdı: Kandil Işıgında ki İcralık Çocuklar

 

Bugün günlerden cuma tatlı ve tuzlu bir telaş.

Kimileri kandil mesajlarının en fosforlusunu Google'dan ararken, kimileri de (haftalık 60 bin olduğu söyleniyor) dün eş dosttan bulup buluşturduğu veya kendi asli ihtiyaçlarından kısıp biriktirdiği bir miktar parayı (ortalama 500-600) icra dairesine yatırıp öz ve öz evladını iki günlüğüne âdeta kiralayacak! Yani öz evladını 48 saat görmek için haczedecek!

Bu işlemlerden para kazananlar ise akşam kandil mesajı atacak ve rahatlayacak olan vicdanlarıyla pür û pak olacaklar. Sakızın orucu bozup/bozmadığının tartışılacağı günleri iple çekecekler.

Bazıları partilerinin oyları için dertlenip gece/gündüz sayı ve rakamlarla boğuşurken, baba hasreti çeken bu yavrulara, o duyguyu tattırmak için icra dairelerin de ağlayan babaların "Ne olur bu sorun insanlık suçudur. Çözün!" feryadı, gözlerini sayı/rakam/oy bürümüş trollerce, "Hayırdır birader sen ne ayaksın!", "Partimize zarar veriyorsun şimdi sırası mı?!!" şeklinde ötekileştirilecek ve hain olarak yaftalanacaktır. Ve peşinden meselenin ne kadar farkında olduğunu gözler önüne seren o okkalı cümle: "Hayırdır birader derdin ne senin!"

Bu ülkede çocuk icrasını ve kadın tekelinde bulunan velayet sistemini değiştirmeyenlerin, hayvan haklarını bir üst çıtaya  çıkaracağını biliyor muydunuz? Bu ülkenin çocukları mevcut hayvan haklarına sahip olsalar idi biz bunları konuşmazdık. Ve dahi çocuklar icra yapılamaz idi.

Neden mi? Çünkü çocuklar, hayvandan sayılmaz.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU

Kanun No. 5199. Kabul tarihi: 24.6.2004. "Ticarî amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler."

Hayvanlar haczedilemez, onlar çocuk mu?

Önerme: 

1-Hayvan insan olmadığı için haczedilemez

2-İnsan Hayvan olmadığı haczedilebilir.

Kandil mesajlarınız da hayvanları da unutmayın!

İyi seyirler. Bâki selamlar!