ANALİZ
Giriş Tarihi : 09-03-2019 00:03   Güncelleme : 09-03-2019 00:03

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: İstikrarsızlık Devam Ediyor

Ülkemizde, Ortadoğu’da, İslam Dünyası ve yaşadığımız evrende zaman hızla geçmeye devam ediyor.

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: İstikrarsızlık Devam Ediyor

Ülkemizde, Ortadoğu’da, İslam Dünyası ve yaşadığımız evrende zaman hızla geçmeye devam ediyor. Bu hızlı akan süreç içerisinde ise bölgemizi ve dünyayı ilgilendiren çok önemli haberler bir filim şeridi gibi gözlerimizin önünden geçerek tarihe iz bırakmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta en çok konuşulan haber Hindistan’ın Pakistan’a saldırı düzenlemesi ve gelişen süreç ile yeni bir Hint-Pakistan savaşının kıvılcımlarının ortaya çıkması oldu. (1)

14 Şubat'taki Cammu Keşmir saldırısıyla patlak veren Pakistan — Hindistan gerilimi hem siyasi hem de askeri alanda devam ederken, iki ülke sınırında Hint Hava Kuvvetlerine ait bir MiG-21 uçağının düştüğü belirtildi. (2)

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, Hindistan Meclisi Daimi Savunma Komitesi üyesi Gaurav Gogoi, askeri teçhizatın yüzde 68'inin eski olduğunu söyledi. Sınırda gerginlik devam ederken, Hindistan hükümeti, yarın bir savaş çıkarsa sadece 10 gün yetecek kadar cephanesi olduğunu açıkladı. (3)

Bir diğer önemli konu ise devam eden Suriye olayları. Suriye hükümeti terörle mücadelede başarılı adımlar atarak ülkedeki bütünlüğü sağlamaya başladı. Arap dışişleri bakanları toplantısının 151. Kahire'deki Arap Birliği Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri,  Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Kahire'deki 151. toplantısının açılış töreninde, Suriye krizine son verilmesi gerektiğini belirtti. (4)

Rus basınında geçen hafta / TASS ajansı yazarı Kirill Jarov Rusya’nın Türkiye ile Suriye konusunda anlaşıp anlaşamayacağını araştırdı. Rus ve Türk makamlarının yaptığı açıklamalara bakılırsa iki ülke arasında anlaşmazlık hemen hemen yok gibi. Fakat uzmanlar, gerçeklerin hiçte öyle sanıldığı gibi olmadığını söylüyor. (5)

Bölgede bu gelişmeler olurken Türkiye ile ABD arasında devam eden Suriye görüşmelerinin daha da önem kazanmaya başladığı belirtiliyor. Milli     

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Hulusi Akar ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey özel bir görüşme yaptı ve yapılan görüşmede genel olarak Münbiç ve Fırat'ın doğusu başta olmak üzere Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmelerin ele alındığı belirtiliyor. (6)

"Bugün İdlib'in dışındaki sınır bölgesinde Rusya'nın, silahtan arındırılmış bölgede de TSK'nın devriyesi başlayacak. Ateşkesin devamı, istikrarın sağlanması açısından bunu önemli bir adım olarak görüyoruz" açıklamasında bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afrin ve İdlib'de uçuş tahdidinin de kaldırıldığını söyledi. (7)

İki ülke arasında Suriye siyasetinde olan çatlağın başka konuları da tetikleyeceği ve Türkiye-ABD ilişkilerinin gelecekte problemli olacağı belirtiliyor. Uzmanların görüşüne göre, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alması, Ankara-Washington hattında tansiyonu daha da yükseltebilir. (8)

Ortadoğu’da ateş çemberi işgalci Siyonist İsrail’in bombalamaları ile devam ederken İngiltere yeni bir hukuksuz karara imza attı. İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, "Hizbullah Orta Doğu'daki kırılgan durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine devam ediyor ve artık hali hazırda yasaklı olan askeri kanadı ile siyasi parti arasında ayrım yapamıyoruz" dedi.

Javid yaptığı yazılı açıklamasında "Bu nedenle grubu tamamen yasaklama kararı aldım" ifadelerini kullandı.

Lübnan Hizbullah Hareketi, ABD'nin de terör örgütleri listesinde bulunuyor. (9)

Bu hukuksuz karara Hizbullah yetkililerinden sert tepki geldi. Lübnan Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Hizbullah örgütünün terör listesinde yer almasına tepki göstererek, 'İngiltere terörizmin en büyük hamilerindendir ve bölge milletlerine yönelik saldıran koalisyonun önemli bir üyesidir' dedi. (10)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor. Bursa'da Faaliyet gösteren Aile Akademisi 8 Mart Kadınlar günü dolayısı 2016 yılında bir basın açıklaması yapmıştı. Önemine binaen Ekran Gazetesi bu bildiriyi yeniden yayınladı. (11)

Araştırmacı Yazar Müfit Yüksel, Türkiye’de İslam’dan uzaklaşma başladığını ve milliyetçi eğilimlerin ülkede giderek güçlendiğine vurgu yaparak, “Gözlemlediğim en ciddi gelişmelerden biri, ülkede her alanda kutuplaşmanın hızla artması, keskinleşerek tehlikeli bir tırmanış içinde olması. Din'den kopuş, deistleşme, din karşıtlığı ve etnik/milliyetçi antagonizm başı çekiyor.” Açıklamasında bulundu. (12)

Ülkedeki en önemli haberlerden birisi de yaklaşan yerel seçimler.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, 31 Mart 2019'da düzenlenecek olan yerel seçime ilişkin olarak "Bu seçimin kaybedeni bazı anket şirketleri olacak" dedi.  (13)

Sarıkaya, "Bazı kamuoyu yoklama şirketleri işi o denli abartmış ki, o bölgede geçmiş seçimde seçmen davranışının ne olduğuna bile bakma gereği duymamış" ifadesini kullandı.

      Murat Nazlı

1-     http://www.on4haber.com/haber/robert-fisk-yazdi-hindistan-pakistan-catismasinda-israil-izi/118852/

2-       http://rasthaber.com/dunya/haber/59514-pakistan-hindistan-sinirinda-hint-savas-ucagi-dustu

3-     http://www.7sabah.com.tr/haber/41249/hindistan-ordusunun-askeri-kapasitesi-savasa-ancak-10-gun-dayanabilir/

4-     http://rasthaber.com/dunya/haber/59434-misir-disisleri-bakani-suriye-krizine-son-verme-zamani-geldi

5-     http://www.7sabah.com.tr/haber/41133/suriyede-sark-usulu-pazarlik-zamani/

6-     http://www.on4haber.com/haber/bakan-akar-ile-abd-nin-suriye-ozel-temsilcisi-jeffrey-gorustu/118871/

7-     http://rasthaber.com/turkiye/haber/59499-idlib-de-rusya-yla-ortak-devriye-bugun-basliyor

8-     http://www.ekrangazetesi.com/haber/16462/atilla-yesilada-abd-turkiye-iliskileri-onumuzdeki-ay-atesle-vaftiz-edilecek.html

9-     http://islamianaliz.com/haber/ingiltere-hizbullahin-siyasi-kanadini-da-teror-listesine-dahil-ediyor-70721#sthash.qYqsEXFg.dpbs

10-   http://www.7sabah.com.tr/haber/41128/seyh-naim-kasim-ingiltere-terorizmin-hamisidir/

11-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/6511/8-mart-kadinlar-gununun-tarihi-kapitalizmin-kadinlar-uzerinde-oynadigi-oyunu-gostermektedir.html

12-   http://islamianaliz.com/haber/mufit-yuksel-islam-karsitligi-ve-milliyetcilik-turkiyede-yukselise-gecti-islami-ailelerin-cocuklari-da-bundan-nasiplendi-70961#sthash.BTJT2mYn.dpbs

13-   http://rasthaber.com/turkiye/haber/59487-bazi-kamuoyu-yoklama-sirketleri-isi-abartmis