SİVİL TOPLUM
Giriş Tarihi : 18-02-2019 16:07   Güncelleme : 18-02-2019 16:07

Mazlumder Ankara Şube'de Yeni Dönem, Yeni Yönetim Seçildi Hayırlı Olsun...

MAZLUMDER Ankara Şubesi 10. Dönem olağan genel kurulu pazar günü Araştırma Kültür Vakfı konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Mazlumder Ankara Şube'de Yeni Dönem, Yeni Yönetim Seçildi Hayırlı Olsun...

MAZLUMDER Ankara Şubesi 10. Dönem olağan genel kurulu pazar günü Araştırma Kültür Vakfı konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Sunumunu Yönetim Kurulu Üyesi Nevfel Boz'un yaptığı genel kurulda, Divan Kuruluna  Av. Osman YurtOsman KayaerEyüp Medet ve İdris Aksoy’un seçilmesinin ardından Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü bir açılış konuşması yaptı.

Abdurahman Ünlü,  15 temmuz gecesi ülkemizin talihsiz bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını, bu girişimin ülke içinde, yargıdan siyasete birçok kurumun kimyasını esaslı bir şekilde etkilediğini, olağan dönemden olağanüstü bir döneme girildiğini ancak,  içinde bulunduğumuz dönemde acil tehlikenin atlatıldığının altını çizerek,  bu dönemde olup bitenlere şimdi, daha sağduyulu ve soğukkanlı bir şekilde tekrardan bakmamızın gerekliliğine inandıklarını, öncelikle darbe yapanlarla ve söz konusu örgütün işlemiş olduğu diğer suçlarla  mücadelenin,  hukuk çerçevesinde sonuna kadar devam ettirilmesi gerektiğini,  söz konusu örgütle mücadelede bu kadar geniş kitlelerin hedef seçilmesinin ne kadar isabetli olduğu  üzerinde tekrar düşünülmesi gerektiğini ifade etti .

Ünlü, bu süreçte oluşturulan hukuk üstü prensiplerden vazgeçilerek normal hukuk kurallarına dönülmesinin gerekliliğini vurguladı.

Abdurrahman Ünlü; bağımsızlığı muhafaza için önemli hususun, insan hakları mücadelesinin politik bir araç haline getirilmemesi gerektiğini belitti. İktidar yandaşlığı veya karşıtlığı gibi kısır bir alanda yaşanan ihlalleri konuşmanın, işin esastan koparılması anlamına geleceğini belirten Ünlü, “ Bu manada Mazlumder olarak yaşanan hak ihlaline odaklanıp ihlali ortadan kaldırmaya dönük bir gayret göstermenin daha doğru olacağına inanıyoruz. Aksi bir tutum sözümüzün gücünü düşürüp, bizi politik arenanın bir figürü haline dönüştürecektir ki bu kabul edeceğimiz bir durum değildir” dedi.

Abdurrahman Ünlü , ifade özgürlüğüne de değinerek şu şekilde konuştu:  

Toplumların gelişmesi, haksızlıkların ortaya çıkarılması ve insanların haklarını arayabilmesi için İfade Özgürlüğü, olmazsa olmazlardandır. Maalesef son zamanlarda özgürlüklerin karşısına, güvenlikçi yaklaşımların oturtulduğunu müşahede ediyoruz. Güvenlik ve özgürlük birbirini engelleyen hususlar değil aksine tamamlayan hususlardır. Yani güvenliğin olmadığı yerde özgürlük, özgürlüğün olmadığı yerde güvenlik olmaz. Bu gün başta  Ankara olmak üzere birçok şehrimizde kamuya açık alanlarda gösteri ve basın açıklaması yapmak güvenlik gerekçesi ile adeta izne tabi hale getirilmiştir. Bu yaklaşım sivil alanın baskılanması anlamına gelir ki bu kabul edilebilir bir durum değildir. OHAL sürecinin bir süreği olan bu tutumdan bir an evvel vazgeçilmelidir. Mazlumder ve benzeri dernek ve vakıflarımızın sorumluluğu her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle İslam dünyasında Afganistan’ın işgali ile başlayan trajik süreç Irak, Libya, Suriye ve Yemen de işgal ve iç savaşlarla devam etmiştir. Bu işgal ve iç savaşlarda yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiş, yine yüz binlerce insan yerini yurdunu terk ederek mülteci durumuna düşmüş, aileler parçalanmış, binlerce çocuk kaybolmuş ve yetim kalmış, bu ülkelerdeki insanların birbirlerine olan güvenleri ve bir arada yaşama iradeleri derinden sarsılmıştır. Demokrasi ve insan haklarının savunucusu olduklarını iddia eden Avrupa Birliği ve ABD çifte standart uygulamada hiç bir çekince göstermeden destekledikleri, Mısırdaki meşru hükümete karşı yapılan kanlı askeri darbe ve doğurduğu mağduriyetler hala hafızalarımızdadır. Ha keza yaklaşık yüzyıldır devam eden Filistin yaramız kanamaya devam etmektedir.”

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan ise , Dünyadaki ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinerek,  ABD’nin Venezuela , Çin’in Doğu Türkistan da, Mısır’ın İhvan Mensuplarına yönelik idamlarına ve  yaptığı zulümlere dikkat çekti. 

Ramazan Beyhan şu şekilde konuştu:

“Adalet duygusu vicdanları harekete geçirir zihniyetleri değiştirir aç ve açıkta kalanları ümitlendirir.

Hangi gerekçe ile olursa olsun adaletten vazgeçmek şahitliği bozar, düşmanını dahi kendisinden adalet alacaklısı gören, nefsinin, ana-babasının, yakınlarının  ve iktidar veya muhalefet lehine şahitliği bozmak, takva ile iman ile bağdaşmaz.

En küçük bir haksızlığa dahi tepki gösterecek birinin siyasi veya ideolojik kaygılarla adaleti göz ardı etmesi düşünülemez. Böyle bir toplum insanlara model olamaz”

 “kim olursa olsun zalime karşı mazlumdan yana olan tavrımız devam edecek” diyen Beyhan, Mazlumder Ankara Şubenin genel merkezin yükünü hafiflettiğini, güçlü bir şube olduğunu ifade ederek, Ankara şube yönetimine ve üyelerine teşekkür etti.

Daha sonra genel  Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, , insan hakları mücadelesinde verdiği mücadele ve yaptığı hizmetlerden dolayı Mazlumder’den gurur duyduklarını ifade ederek, sivil alanda yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı.Süleyman Arslan, Mazlumder Ankara şube yönetimine teşekkür etti.

Ayrıca, genel kurula Ankarada faaliyet gösteren çok sayıda STK Temsilcisi de katılarak desteklerini ilettiler.

Mazlumder Kurucu Genel Başkan Yardımcısı ve yazarımız   Süleyman Arslantaş ise; Mazlumder’e her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, siyasi hesapları olan milletvekilliği hesabı olan varsa burayı derhal terk etsin dedi. Arslantaş, Mazlumderin yeni dönemde çok başarılı işlere imza attığını da vurgulayarak, yeni yönetime başarılar diledi.

Mazlumder Ankara şube başkan yardımcısı  Prof. Dr. Ramazan Yelken ise,   insan hakları alanının sivil bir alan olduğunu  devletin insan hakları alınada kurum kuramayacağını gerekirse sivil alanın önünü açabileceğini ifade etti. Yelken, Bu alanda kurulan Mazlumder ve İHD'nin iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Daha sonra Mazlumder’e zor zamanlarda ve maddi ve manevi destekleri ve katkılarından dolayı değişik isimlere plaketler verildi.

Süleyman Arslantaş’a , Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü

Metin Mahitapoğlu’na,  Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Ünal

Mehmet Altın’a, Yönetim Kurulu Üyesi  Mehmet Yavuz Ay

Harun Özçelik’e,  Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dalaz

Köklü Değişim Medya Adına Yılmaz Çelik'e ise; Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman plaket verdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Veli Aydoğan’ın faaliyet ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Demir’in mali bilançoyu okumasından sonra, denetleme Kurulu Başkanı Serpil Kayaer ; insan hakları mücadelesinin zor olduğunu ve bu alanda mücadele veren kardeşlerimize her zaman destek çıkılması gerektiğini vurgulayarak,” azimli ve fedakar faaliyetlerinden dolayı Mazlumder Ankara şube yönetimine teşekkür ederiz” dedi

Daha sonra ise 10.dönem yönetim , denetim ve genel merkez delegelerinin seçimi yapıldı.

Dilek ve temenniler bölümünde ise Hertaraf Haber Yayın Kurulu Başkanı Mehmet Yavuz Ay ve Yazarımız Talip Özçelik söz alarak öneri ve eleştirilerini sundular

Yeni dönem için seçilen liste ise şu şekilde:

  YÖNETİM KURULU ASİL    YÖNETİM KURULU YEDEK
       
1 Abdurrahman ÜNLÜ 1 Saim KERMAN
2 Mehmet Yavuz AY 2 Hayrettin YILDIRIM
3 Mehmet ALTIN 3 Metin MAHİTAPOĞLU
4 Ayten DURMUŞ 4 Gülbeyaz SOYALP
5 İsmail ÜNAL 5 Ekrem ÇORAKLIK
6 Ali DALAZ 6 Kerim SÜREL
7 Ayhan DEMİR 7 Harun AYKAÇ
       
       
       
  DENETİM KURULU   DENETİM KURULU YEDEK
       
1 Aziz Oğuzhan KARAMAN 1 Hilal ALTIN
2 Veli AYDOĞAN 2 Hasan EKİNCİ
3 Nevfel BOZ 3 Ali ESTELİK

 

hertaraf.com