Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 07-02-2019 21:47   Güncelleme : 10-02-2019 08:45

Dinler arası diyaloğ ABD gölgesinde devam ediyor, Papa Ve Ezher Şeyhi, İnsan Kardeşliği Konferansı’nda Bir Araya Geldi..

Arap Yarımadası ziyareti kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de bulunan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Ezher Şeyhi Ahmed el Tayyib ile görüştü.

Dinler arası diyaloğ ABD gölgesinde devam ediyor, Papa Ve Ezher Şeyhi, İnsan Kardeşliği Konferansı’nda Bir Araya Geldi..

Tesnim Haber Ajansı'nın haberine göre:  Arap Yarımadası ziyareti kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de bulunan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Ezher Şeyhi Ahmed el Tayyib ile görüştü.

İkilinin iştirak ettiği Uluslararası İnsan Kardeşliği Konferansı'nda Papa Francis ve Şeyh Tayyib, aşırılıkla mücadele konulu bir belgeye imza attı.

Belgenin, tüm insanlar arasındaki kardeşlik ilişkilerini teşvik etmeyi, çatışmalara son vermeyi ve toplumlardaki yoksullara yardım etmeyi amaçladığı belirtildi.

Dünyanın dört bir yanından farklı bölgelerinden 700'den fazla din aliminin bir araya geldiği konferansta konuşan Ezher Şeyhi Ahmed el Tayyib, Ortadoğu'daki Müslümanlara, "Hristiyan toplumları kucaklayın" çağrısında bulundu.

Avrupa'daki Müslümanlara da seslenen Tayyib, "Yaşadığınız yerlerdeki toplumlara ayak uydurun." ifadelerini kullandı.

Arap dünyasındaki Hristiyanlara da, "Siz tüm vatandaşlık haklarına ve sorumluluklara sahip olarak bu milletin bir parçasısınız. Vatandaşsınız, azınlık değilsiniz" hatırlatmasında bulundu.

Konferansta konuşma yapan Papa Francis de alandakileri "As-selamu aleykum" diyerek selamladı.

Çatışmaları azaltmada eğitimin önemine vurgu yapan Papa Francis de "Allah adına yapıldığı belirtilen nefret ve şiddet, haklı gösterilemez." şeklinde konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucu lideri Zayed bin Sultan el Nahyan'ın anıt mezarını ziyarete den Papa Francis daha sonra Şeyh Zayed Camisi'ne giderek Müslüman Konseyi'nin ileri gelenleri ile görüştü.

Papa’nınziyaretini yorumlayan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Papa Francis ile Şeyh Tayyib'in ziyaretlerinin aynı ana denk gelmesini, dinler arası diyaloğu geliştirme yolunda önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Papa Franciscus, bu ziyaretiyle Körfez’deki Arap ülkelerini ziyaret eden ilk papa oldu.

BAE’de, çoğu Filipinler ve Hindistan’dan olmak üzere bir milyon Hristiyan bulunuyor