GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2019 08:31   Güncelleme : 09-01-2019 08:31

Bolton'a verilen dosyalarda ne var? İbrahim Kalın açıkladı...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a verilen kırmızı dosyaların içerisinde ne olduğunu açıkladı.

Bolton'a verilen dosyalarda ne var? İbrahim Kalın açıkladı...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki heyet ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin detayları paylaşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Suriye Kürtleri ile PKK terör örgütü ve onun Suriye kolu olan YPG ve PYD'nin birbirine karıştırılması, adeta bunların aynı şeymiş gibi bir cümle içerisinde kullanılmasına Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hepimiz tepkimizi verdik. Bugünkü görüşmede de bunların birbirinden net bir şekilde ayrılması gerektiğini ifade ettik” dedi.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a iki adet dosya verdiğini ve bu iki dosyanın da kırmızı dosya olduğunu belirten Kalın, dosyalardan birinin YPG/PYD'nin Suriye'de işlediği suçlar ve insan hakları ihlalleriyle ilgili olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuya ilişkin olarak, "Bolton'a bir değil iki dosya verdim. Biri Kürt kardeşlerimize yönelik bir dosyaydı. İkincisi ise YPG'nin Suriye'de işledikleri suçlara yönelik suçlara yönelik bir dosyaydı. İnsan hakları ihlali gibi pek çok suçları var. Bu haberlerin hep hasır altı edildiğini gördük, biz de tam tersine bunları dosya halinde sunduk. Bu konuda YPG ve PYD'ye yönelik sürekli bir sessizlik olduğunu görüyoruz, dosyayı sunduk ki kendileri de görsünler" dedi.

John Bolton ve beraberindeki heyet ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Suriye topraklarının bizim sınırlarımız da dahil olmak üzere tüm terör örgütlerinden temizlenmesi hedefimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Trump'a ifade ettiği gibi, DEAŞ'la mücadelede herhangi bir duraklama söz konusu değildir.

PKK terör örgütü, PYD/YPG veya uazantıları gibi terör örgütleri Kürt kardeşlerimize karşılaştırılamazlar. Buna da tepki verdik. Yeni fırsat alanları yaratmalarına izin vermemeliyiz. ABD ile  bu konuda koordine çalışmalıyız. Ancak çekilme süreci, terörden arındırma gibi konular YPG/PYD konularında tavrımız net ancak Trump yönetiminde ayrıma neden oluyor. 

Çekilme süreci ile ilgili Fırat'ın doğusu konusunda ivedilikle aldığımız kararları uygulamamız gerektiğini ABD'li yetkililere söyledik.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Bolton'a teyitli bir randevusu yoktu. Son tahlilde, Bolton'un muhatabı bellidir. Buna gerek duyulmadı. Bunu tepki gibi nitelendirmek doğru olmaz, ama İsrail'de yaptığı açıklamaları doğru bulmadığımızı kendisine de söyledim. Bunu ihtiva eden bir dosyayı da kendisine verdim. Bu bir üslup değil, bakış açısı anlamına da geliyor bir bakıma. Son yapılan açıklamalar üzerine bir kez daha ifade edilmesi gerekiyordu. Irak'ta Saddam zulmünden kaçanları da, Kobani'den de mülteci akımı olduğu zaman bunlar Kürttür gibi ırkçı yaklaşımlarda bulunmadık. Ülkemizde milyonlarca Kürt barış içinde yaşamaktadır.

Bolton'a bir değil iki dosya verdim. Biri Kürt kardeşlerimize yönelik bir dosyaydı. İkincisi ise YPG'nin Suriye'de işledikleri suçlara yönelik suçlara yönelik bir dosyaydı. İnsan hakları ihlali gibi pek çok suçları var. Bu haberlerin hep hasır altı edildiğini gördük, biz de tam tersine bunları dosya halinde sunduk. Bu konuda YPG ve PYD'ye yönelik sürekli bir sessizlik olduğunu görüyoruz, dosyayı sunduk ki kendileri de görsünler.

Amerikalılarla görüşmemizde bir harita tampon bölge gibi konulara değinmediler. DEAŞ ile ilgili bir tampon bölge gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanımızın New York Times'ta bugün yayımlanan makalesinde Türkiye'nin terörle mücadelede her türlü kabiliyete sahip olduğunu belirtmesi, mesajımızın gayet net olduğunu tekrar vurguladı.

Hem sınır bütünlüğümüz hem Suriye'den çekilmede Kürt kardeşlerimizin bir zarar göreceğine dair her türlü imayı kesin bir dille reddetiğimizi bilmelerini istiyoruz.

Milligazete