TEFSİR
Giriş Tarihi : 10-08-2021 07:24   Güncelleme : 10-08-2021 07:25

Vahiy bize nazil olmaya devam ediyor.

İşte Günün Ayeti;Bakara 177. Anlamak ve yaşamak için

Vahiy bize nazil olmaya devam ediyor.

Bakara -177. Gerçek erdemlilik yüzünüzü Doğuya yahut Batıya döndürmeniz değildir. Asıl erdemli olan tavır, Allah'a, Ahiret Günü'ne, meleklere, kitaplara ve peygamberlere inanıp mallarını yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere seve seve vererek; namazını kılıp, zekâtını verip, söz verdiklerinde de sözlerinde duran ve de sıkıntı, zorluk ve felaket anlarında sabredenlerin tavrıdır. Allah’a kullukta samimi olanlar işte bunlardır.

Birr bol hayır ve ihsan demektir. Erdemliliği ifade eder.

 Ayeti kerime asıl iyiliği erdemliliği inanç, amel ve ahlak olarak ifade ediyor.

 Öncelikle iman edilmesi gerekenlere iman edip, imanın hayata dönüşmesi Salih amel olması, sonra ahlaka dönüşmesi doğru sözlü, sözünde duran, sabırlı ve samimi bir şekilde Allah’a kulluk samimi olan takva sahiplerinden olunması gerektiğini ifade ediyor.

 Allah kullarından eksiksiz bir iman istemektedir. Yani kalpte en ufak bir kuşku kırıntısı, bir kararsızlık, bir itiraz olmayan bir iman istemektedir. “rabbi ona teslim ol demişti o da alemlerin rabbine teslim oldum dedi”.

 İman dan sonra Allah Amellerden söz ediyor namazdan zekattan söz ediyor. Ahlaki özelliklerden söz ediyor özellikle sözde durmaktan söz ediyor.

 Ahid kavramı bir şeye devamlı sarılmak kalben ona bağlı kalmak anlamını ifade eder.

 Sabır musibetlerin dört bir yandan saldırıya geçtiği felaketlerin kapıyı çaldığı zorluk dönemlerinde acılara karşı direne bilme gücüdür.

 Bu ayet ile ilgili olarak peygamberimiz “kim bu ayet ile amel ederse eksiksiz imana sahip olur.” Buyurmuştur.

 Peygamberimize birr nedir dediler Allahın resulü “ açıkta yaptığını gizliden yapmandır” buyurdu.