GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2018 09:56   Güncelleme : 24-12-2018 22:03

Siyer Vakfı Kurucusu M. Emin Yıldırım, devlet eliyle kumar oynatılmasına son verilmesi çağrısında bulundu.

Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım, hafta sonu uzayan piyango kuyrukları ile ilgili olarak "Müslüman, hayatını Kur’an’a göre belirler" dedi.

Siyer Vakfı Kurucusu M. Emin Yıldırım, devlet eliyle kumar oynatılmasına son verilmesi çağrısında bulundu.

Kur’an ve hadislerde haram olduğu kesin bir dille belirtilen kumarın, devlet eliyle oynatılanı Milli Piyango hakkında şikâyetler gelmeye devam ediyor. Helal kazanç ve toplumsal ahlakı hedef alan kumar, vatandaşı devlet eliyle harama sürüklüyor. Kumar belasıyla dinimizde ve kültürümüzde yer alan ‘alın teri’ ve ‘helal rızık’ gibi kavramlar hedef alınırken, kolay para kazanma ve şans oyunları kavramları halk arasında yaygınlaştırılıyor. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım, devlet eliyle kumar oynatılmasına bir son verilmesi çağrısında bulundu.

Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım, İslam dininin kaidelerini hatırlatarak, “Bizler Müslümanlar olarak hayatımızın bütün esaslarını Kur’an ve sünnete göre, onların söylediği sınırlara göre yaşamalıyız. Aziz kitabımız Kur’an da bize kumarın haram olduğunu, şeytan işi bir pislik olduğunu ve bunun haram olduğunu söyler. Peygamber Efendimiz ise nelerin kumar olduğunu gayet net bir biçimde bildirmiştir. Acı olan taraf da bunların çok iyi bilinmesine rağmen yıllardır devlet eliyle oynatılan Milli Piyango’nun insanlara bir kurtuluş yolu, bir çıkış yolu gibi takdim edilmesidir. Devlet eliyle oynatıldığı için insanların çoğunluğu Milli Piyango’yu meşru bir şey gibi görüyor. Böyle olunca da insanların tevekkül anlayışı zedeleniyor, insanların imani hassasiyetleri zarar görüyor, helal-harama karşı hassasiyetlerde ciddi problemler çıkıyor” ifadelerini kullandı.

 

“HELAL KAZANCIN ORTADAN KALKMASINA SEBEP OLUR”

İslam’da alın terinin asıl olduğunu söyleyen Yıldırım, “Peygamber Efendimiz ‘Kimse kendi anlının terinden daha helal, daha temiz bir kazanç yemez’ diyor. Kumar denilen şey, helal kazancın ortadan kalkmasına sebep olur. İnsanlar az zahmetle, çok bir çaba göstermeden başkalarının sırtından geçinme ve rant sağlamak için adımlar atarlar. Zaten kumar denilen illet de bunun gibidir. Biz sosyal medyadan, televizyondan ve gazeteden kumar yüzünden meydana gelen olayları görüyoruz. Kumar borcu yüzünden kendi çocuğunun canına kast eden insanlar bile var. Bir yandan böyle olayları görürken bir yandan da devlet eliyle kumarın devam ettirildiğini görüyoruz. Bu ahlak zafiyetinin derinleşmesine sebep oluyor” diye konuştu.

“HARAMIN DEVLET ELİYLE YAPILMASI ONA MEŞRUİYET KAZANDIRMAZ”

Yıldırım, “Yılbaşı gecesi binlerce insan aldıkları biletlerle televizyonun karşısında dakikalarını saatlerini geçirirken yaşadıkları o ruh hali aslında bu tevekkül anlayışını nasıl zedelediklerinin bir göstergesidir. Dolayısıyla bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmelidir, toplum bu konuda daha duyarlı bir hale getirilmelidir. En azından devlet kendi eliyle kumarın toplumda meşruiyet kazanması konusundan bir an önce elini çekmelidir. Bir haramın devlet eliyle yapılması ona meşruiyet kazandırmaz” diyerek, bütün vatandaşları kumar haramına karşı uyardı.

Milligazete