KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 19-06-2020 10:21   Güncelleme : 19-06-2020 10:21

Şehit Ali Şeriati'nin Eşine Yazdığı Mektup...

Aziz Puran'ım

Şehit Ali Şeriati'nin Eşine Yazdığı Mektup...

Aziz Puran'ım..

Canım, nasılsın? Omuzundaki iki ağır yüke tahammül edebilmen için, Allah'tan sana kudret taleb ediyorum.

Biri: Ben.

Ve ikincisi: Benimle yaşamak.

Şu anda Eğitim Bakanlığının serbest bir araştırmacısıyım ve modern sosyal bilimler dalında araştırma[!] yap­mam isteniyor, elbette kendi adıma, yani “program dışı” [!]

Yer konusuna gelince, henüz bir yer bulmuş değilim, bazen kızımın yanında, bazen de aynı apartmandayım; bağımsız olmama izin vermiyorlar; bununla birlikte ben de yer bulacak kadar becerikli değilim.

....... ile yaşama konusunda ise, eğer sen onlara yazarsan daha iyi olur; ama kitaplar ve panellerle ilgili olarak .... Bey’in yardımıyla gerekeni yapabilirsin. Doktor .... Hanım ve Doktor .... Bey’in yardımcı olacaklarım sanıyorum, ikisi de şerefli ve muhterem dostlardır. Üniversitenin kitapla­rını geri verdim, bir kaç tanesini ise vermedim, odada du­ruyor. Bunların fişleri Doktor .... Bey ve hanımın ismine göre değiştirilmeli. Evde bulunan bir kaç tanesini de .... Bey’e geri vereceğim, .... Bey’e sor bakalım; benim ismime ya­zılı başka kitap varsa araştırıp geri vereyim. Şimdilik, es­ki mektup, yazı ve konferanslarımı basıma hazırlıyorum; devamlı olarak basmamı istediğin yazıları.

.... Bender Lenge'ye ulaştı, gelecek hafta yola çıkıyor. Ramazan’da daha çok doktorun evindeyim.

Hayatımın ümidi, aziz İhsan’ımı öperim! Ne durumda olduğumuzu nasıl bir zaman diliminde bulunduğumuzu ve ne yapması gerektiğini anlayacak seviyeye gelmiş olmasını temenni ederim. O bir çok sınıf arkadaşından ve yaşıtlarından farklıdır. O’nun herkesten üstün olduğunu söylemek istemiyorum, gurura kapılmasını ve benliğinde boğulmasını da istemiyorum, sadece istisnai bir durumda olduğunu ve istisnai düşünüp farklı davranmasını bekli­yorum.

Susen ve Sara canlarımı, iki gözümü de öperim! Hergün yalnızlıklar içerisinde feryad ediyorum.

Bu gece!

Ama feryadıma cevap gelmiyor.

İnşaallah bu zorluklar geçer ve gelecek daha iyi olur, kötülük ve yokluklara tam manasıyla tahammül etmek şartıyla.

Canım Muna’yı bütün benliğimle öperim. Kucağımda olmasını ne kadar isterdim.

Bütün akraba ve yakınlara selam gönderiyorum, .... Bey ve .... hanıma da selam ve saygılarımı ilet. Ne yazık ki on­larla vedalaşamadım, daha doğrusu mümkün olmadı.

Annemin de ellerini öperim. Eşkiya ve küffarın şerrinin kendilerine dönmesi için pak kalbiyle dua etmesini söyle. Bütün bu müşkülatın içinde en ağır yük senin omuzlarında ve ben, benim veya başkalarının tasavvur ettiğinden daha fazla olarak bu ağır yükü kaldırma mesuliyetinin bilincinde olmandan dolayı Rabbime şükredi­yorum.

 

Kocan Ali

* Bu mektup muhtemelen 1973 yılında yazılmıştır; ayrıca lüzumlu olmayan yerler …. şeklinde geçmektedir.