SÖYLEŞİ
Giriş Tarihi : 30-05-2018 18:15   Güncelleme : 02-06-2018 12:09

Recai Yurdan: Ülkemizdeki en önemli sorun adalet sorunudur.

Türkiyede 15 Temmuz bahane edilerek OHAL kanunları ile hukuksuzluklar meydana geliyor. 28 Şubat mağduriyetleri hala devam ederken bu sorunuzun cevabı “ mutlak adalettir”.

Recai Yurdan:  Ülkemizdeki en önemli sorun adalet sorunudur.

Recai Yurdan Ekran Gazetesi okurlarının yakından tanıdığı bir sima. Sitemizin yazarlarından. Bosna şehidimiz Selami Yurdan’ın abisi. Recai bey 24 Haziran seçimlerinde Hüda Par (Hür Dava Partisi)’inden İstanbul Milletvekilliğine aday oldu. Yıllardır İslami mücadelenin içerisinde bulunan ümmetçi düşünceyi meclise taşımak isteyen Recai Yurdan’la Milletvekili adaylığını konuştuk.

Sitemiz okuyucuları sizi yazılarınızdan tanıyorlar ama size Recai Yurdan kimdir desem kendinizi nasıl anlatırsınız?

1964 Ağrı Patnos doğumluyum. 40 yıldır İstanbulda ikamet etmekteyim. Uzun yıllar ticaretle meşgul oldum. Şehit ve Tututklu Aileleriyle Dayanışma Platformu sözcüsüyüm. Evli ve üç çocuk babasıyım.

24. Haziran seçimlerinde Hüda Par’dan Milletvekli adayı oldunuz neden Hüda Par diye sorsam ne dersiniz?

Hür Dava Partisinin çalışmalarını daha önceden takim edip gözlemlemekteydim. Yönetimin ve tabanın halkın içinde sürdürdükleri çalışmalarındaki samimiyet ve özveriyi yakından gördüm. Parti Tüzüğünde, referanslarını İslam'dan aldıklarının üstü çizilerek belirtilmesi sonucunda adaylık teklifini şeref kabul ederek aday oldum.

Ülkemiz erken hatta bazılarının ifadesi ile basın bir seçime gidiyor.. Böylesine baskın bir seçime giderken size göre ülkemizdeki en önemli sorun nedir? Ve neden? Ülkemizde son dönemde adalet tartışmaları ciddi anlamda gündem oluşturuyor adaletin ciddi bir sorun olduğunu düşünüyormusunuz?

15 temmuzda yapılan alçak ve hain darbe girişiminden sonra 16 Nisan refarandurumundan evet sonucunun çıkmasıyla beraber ülke sancılı döneme girdi. Seçimin erken bir tarihe çekilmesinde dış güçlerinde maalesef müdahalelerini gözlemliyoruz. Ülkemizdeki en önemli sorun adalet sorunudur. Çürümenin ve yozlaşmanın gün geçtikçe çoğalarak etrafımızı sardığı bu dönemi Sayın Cumhurbaşkanı ; “mental yorgunluk” olarak yumuşatarak belirtmek durumunda kaldı.

Türkiyede 15 Temmuz bahane edilerek OHAL kanunları ile hukuksuzluklar meydana geliyor. 28 Şubat mağduriyetleri hala devam ederken bu sorunuzun cevabı “ mutlak adalettir”. Gerçek adaletin hukukun tesisi en büyük önceliğimiz olmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanın işgalci İsrail devletini çok sert sözlerle eleştirmesine rağmen işgalci Siyonist rejimi ile ilişkileri kesmemesini nasıl değerlendirirsiniz?

1948 yılında kurulan İsrail devletini 1949 yılında tanıyan ilk müslüman ülke maalesef Türkiyedir. 1949 tarihinden bugüne bütün hükümetler döneminde söylemin pek icraate birebir dönüştüğünü şahit değiliz. Daha önceki hükümetler ve partilerde İsrail'i telin etti, zaman zaman iki ülke arasında elçi sorunları yaşandı ama hiç bir zaman için ticari ilişkiler kesilmedi ve artmaya devam etti. Bu durumun hükümet sorunundan öte bir devlet politikası sorunu olduğunu görüyoruz.

Şayet Milletvekili seçilirseniz mecliste öncelikle hangi konularda çalışma yapmayı düşünüyorsunuz?

Hüda Par meclise girmek uğruna her yolu mübah görmedi ve ilkeleri doğrultusunda yoluna devam ediyor. Barajı yıkıp halkımızın teveccühüyle meclise girersek, ilk çalışma yapacağım konuların başında yıllardır mektuplaştığım adaletin semtlerine uğratılmadığı ve görmezden gelinen 28 Şubat mağduru tutsaklar konusu gündeme taşımak ve yıllardır müslümanlara karşı kullanılan Fitne ve fesat yuvası İncirlik ve Kürecik üssünün kapatılması çalışmalarını mecliste gündeme getirmek.

Bizimle söyleşi yapma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum…

Bizlere bu imkanı verdiğiniz için bizlerde Ekran Gazetesine biz teşşekkür ederiz...