EDEBİYAT
Giriş Tarihi : 01-09-2017 23:06   Güncelleme : 03-09-2017 07:10

Nesrin Aksoy Yazdı: Bir Yaz Macerası...

Gezi Notları-1-

Nesrin Aksoy Yazdı: Bir Yaz Macerası...

Görev yerimizden memlekete dönerken yolumuz üzerindeki yerlere uğrayarak geçeriz. Bir çok yere gittik gitmediğimiz nadir bölgeler kaldı bunlardan biri de Karadeniz. Eşimle ne zamandır Karadenize bir uzun yolculuğa çıkalım istiyorduk. İnsanlar çocukları olduğunda genelde seyahat etmekten kaçınır ama biz seviyoruz. Bu seyahati daha çok çocuklar için istiyordum. Bir seyahatle ciltler dolusu bilgiden çok daha fazlasını verebiliyorsunuz. Beş yıldızlı açık büfe otellerde kıtlıktan çıkmış gibi yemek alıp ucundan azcık tadıp çöpe atan insancıkların yaptığı gibi bir tatili biz yapamıyoruz. Midemiz, vicdanımız kaldırmıyor. Öyle tatillerde bir gece konaklamaya bir ev fiyatı ödemek bize göre değil.  Bize bir kuru ekmek soğan olsun ama bizim olsun. Patron biz olalım. Öyle kapitalizmin dayattığından bileklerinde sarı kelepçelerle dolaşan modern köleler gibi olmasın.

Sonunda şartlar olgunlaşınca ne zamandır istediğimiz 12 günlük bir Karadeniz turu yapmaya karar verdik rotamızı kalacağımız yerleri gün gün saat saat belirledik. Daha doğrusu eşim sağolsun en ince ayrıntısına kadar düşündü. Bu işlerde pek mahirdir. ALLAH RAZI OLSUN. 

Güzergah direk Karadeniz değil yolunuz üzerindeki gezmeye değer yerlere de uğrayarak Karadenize gitmek.  Karadeniz'den döndükten sonra da önceki görev yerimiz olan Gaziantep'e gidelim istiyorduk. Dedim ki neden iki kez eve gel valizleri boşalt yapalım. Yola çıkmışken ikisini birleştirelim. Bu daha mantıklı geldi. Rotamıza orayı da ekledik.

Hazırlığımızı yapıp bismillah deyip yola çıktık. Yolda çocukların hepsi mutlaka dualarını okur sesli olarak bizde yol geleneğidir. "Allah'ım bize kazasız belasız radarsız hayırlıca gidip dönmeyi nasip et " diye

Ufaklık daha okuyamadığı için o da amin diyerek katıldı. 

Yolculuğumuz başladı.Nevşehir ilk istikametimiz oraya doğruydu.Önce Nevşehir'de "Kaymaklı Yeraltı" şehrini gezdik ardından Avanos'a giderek Avanos'un muhteşem havasını teneffüs ettik. Yeşil Irmak kenarında yanımızda getirdiğimiz azığımızı ördek adasının karşısında  afiyetle yedik. sonra avanosu keşfe çıktık.Çömlek yaptık. Genelde çömlek yapımı ücretli. Bizim girdiğimiz dükkan ücret almadı. Hepimiz sırayla çömleklerimizi yaptık. Ama fırınlanmadığı için üzülerek orada bırakmak zorunda kaldık zaten bagajda da yer yoktu. Dükkandan aldıklarımızı da kargoya verdik. Çok sağlam bir paketleme yapmışlar. En ufak zarar görmeden ürünlerimiz geldi. Hemde o kadar ağır ürünler 50 TL kargo ücretiyle. Oradan adeta  tarihe aralanan bir pencereden güvercinlik vadisine gittik. Oranın zamanın ötesindeki masalı güzeliğinde adeta büyülendik. Orayla ilgili lokanta tavsiyesi isteyen arkadaşlarım oldu. Yemek konusunda pek sıkımtımız olmadığı için ekmek domates vs idare ettik. Otakar turistik olduğu için  çok pahalı olduğunu tahmin etmek zor değil. Ama Nevşehir merkezde girdiğimiz lokanta uygun ve nezihti.  Peribacalarını gezdikten sonra gece kalmak üzere Nevşehir öğretmen evine gittik. Daha önceden kalacağımız yerleri ayarlayıp mutlaka önceden rezerve ettirdik. Nevşehir öğretmen evi oldukça eski ve bakımsızdı. Ama çay ocağının çayı harikaydı. İçtiğim çayı 7 bardağa kadar saydım ama gerisini sayamadım. Yorgunluktan odamıza girer girmez hepimiz bir güzel uyuduk. Sabah namazına kalktığımızda balonları seyretmeye gitmek için çocukları uyandırıp tekrar güvercinlik vadisine yola çıktık. gözlerini ovalaya ovalaya arabaya bindiler. balonları görünce hepsinin gözleri dört açıldı. seyretmeye doyamadılar.Güneşin doğuşuna eşlik eden balonlar muhteşemdi. Kesinlikle Nevşehir giderseniz balonları görmeden gelmeyin.

Nevşehirden sonra istikamet Yozgat ve Çorumdu. Ama ufaklık uyuduğu için oraları es geçerek Amasya'ya ulaştık. Tam öğle saatleri ve aşırı sıcak bizi biraz zorlasa da Amasaya'da gezilebilecek hemen hemen her yeri gezdik. Eşimin okuldan Arkadaşı bizlere rehberlik ederek çok güzel bir Amasya turu yaptırdı.Talip Bey'in engin bilgilerinden istifade ettik. Amasya' da herkesin bildip şeylerden farklı olarak pek bilinmeyen enteresan bir şey tecrübe ettik.

Hadi biraz merak edin o da yazımızın diğer bölümünde.

Devam edecek...