EDEBİYAT
Giriş Tarihi : 17-08-2017 09:17   Güncelleme : 18-08-2017 14:01

Osman Arslan yazdı: Seyahat Notları I. 'Burada Sadece Müslümanlar Var, Niye Gelsinler Ki?'

Şu güzelim coğrafyayı neden hüzünle andığımızı, firakından elem duyulacak kadar cennetin izdüşümü, tabiat güzeli topraklarını görünce daha iyi anlıyorsunuz.

Osman Arslan yazdı: Seyahat Notları I. 'Burada Sadece Müslümanlar Var, Niye Gelsinler Ki?'

Coğrafi adıyla Balkanlar, siyasetimizin ‘Trakya’sı, edebiyatımızda ‘Urumeli’… İsim koymaya doyamadığımızdan belli, ne kadar sevmişiz buraları. Şu güzelim coğrafyayı neden hüzünle andığımızı, firakından elem duyulacak kadar cennetin izdüşümü, tabiat güzeli topraklarını görünce daha iyi anlıyorsunuz. Bu millet bu topraklarla nasıl bir aşk yaşamış ki hatıraların izlerine yaklaştıkça, biz evlatlarının yürekleri burkularak büyüyen bir tatlı özlem, burun direklerimizi hâlâ böyle keskin sızlatıyor! 
Başınızı taşlarına yaslayıp boynu bükük mirasımızla dertleşmek geliyor içinizden; kâh hıçkırarak, kâh gülerek… Her bir taşında o destansı kutlu sevdaların nabzı duyuluyor. ‘Sahibini arayan madalya’ gibi boynuna gerdan olacağı Yıldırım Han, Sultan Murat Milletini, ‘Sahibini arayan mektuplar’ gibi şiirlerini yazan, romanlarını, öykülerini bitiremeyen âşıklarını bekliyor; umutla, sebatla, bıkmadan, usanmadan bekliyor. ‘Sahibine adanmış ruhların gelmesini, doğudan yürüyüp tozunu kaldırarak, Anadolu’yu dağ dağ terkisinde sürüp getirecek şanlı akıncılarını gözlüyor. 
Nasıl da mahzun bir eda var bugünü gören her yapıda. Nasıl da mabetlerinde kardeşlerini çağıran ruhlar dolaşıyor yalnızlıklar içinde. Osmanlı vatanında, kan dolaşımı yaparcasına Balkanların damarlarını beşyüz sene besleyip sonra kalbine geri dönen muhacirlerin renkli gözlerinde parlayan neymiş anladım bu topraklarda. Aşk imiş o. İlahi aşk, vatan aşkı, millet aşkı. Diyorlar ki son on yıldır binalar yenilenmiş, canlanmış, güzelleşmiş. Demek ki haber aldı hasretliğinden diyorum; vuslata hazırlanıyor olmalı. 

Öyle ya, bu kavuşma elbet bir gün olacak. Yahya Kemal buradayken Üsküp daha ne kadar orada, uzakta kalabilecek? Hiç “Taaşşuk-u Talat ve Fıtnat” bizde olur da, Safahat’ı biz okuruz da Arnavutluk orada yaban kalabilir mi? Sabahattin Ali okunur da Kırcaali gönlümüzden kopabilir mi? Mustafa Kemal’le anılıyorken bu memleket ve Nazım’ı bu ülkede yaşayanlar yaşatıyorken Selanik bizden başka kimi sayıklayacak? Köy enstitüleri bize Silistre’den armağanken biz nasıl unutabiliriz buraları? Aliya konuşunca biz ağlıyorsak, Aliya bizim de ‘Bilge Kral’ımızken, Bosna bizsiz biz Bosna’sız daha ne kadar dayanabileceğiz? 

“Ölenler en sonu kurtuldular bu dağdağadan,/ Ve göz kapaklarının ardında eski Vatan,/ Bizim diyâr olarak kaldı tâ kıyâmete dek.”

Eski Vatan’ Balkanlar içimize doğru göçerken, sanki edebiyatı, sanatı kültürü de yıkmış Anadolu’ya. Biz Balkanlarda medeniyet doğurmuşuz, Balkanlar bizde kültür olmuş... Buralardan gelen İsen, “Türk edebiyatının üçte biri Balkan edebiyatı” der. Sanki edebiyat, içimize akan bir balkan pınarı.

Pınar mı, nehir mi, çağlayan mı?

Batı Trakya'ya geçince yol kenarlarındaki an dizilen Kilise figürleri dışında Türkiye devam ediyor sanırsınız. Bir farkla ki en az 20 yıl gerideler.  Bize hep sıcak kanlı Yunanlılar mı isabet etti? Bizim gibi cana yakın bir halk gördük. En büyük mutluluğumuz Türkçe bilenlere denk gelmemizdi hep. 
Dedeağaç'ta sahilde kahve içerken boğazınızda şehitlerin ve horon tepen Karadenizli savaşçı heykeli parkın içindeyken ve ecdadınıza, Müslümanlara uygulanan göç ve Zülümlerin düğüm düğüm dizilmemesi mümkün değil. Şimdi oraya Alexiandropoli diyorlar! 

Gümilcine'de ezan sesleri, ülkemdekilerden çok daha güzel geliyordu bana. Akşam sokaklarında davul zurna düğünü yapan Türklerin çalgısına işiten Yunanlılar da oynuyor. Akşam yemeğini lokantasında yediğimiz Firuze Hanım, "Şaşırdım. Buraya gelmez ki pek Türkler. Çünkü turistik yer değil burası. Sadece burada kalmış Müslümanlar var. Niye gelsinler?" Güleryüz'üyle sanki, eve hep geç gelen eşine sitem ediyor gibi canlandı.
Hava karardı. Artık Makedonya yokundayız. Batı Trakya'nın kalanı dönüşte inşallah.

Devam edecek....