GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-11-2021 17:21   Güncelleme : 06-11-2021 17:21

Prof Dr. Abdurrahman Ateş, Mehmet Görmez’i, anlattı,Lisede ona ‘Abdussamed’ denirdi

“Lisede her sabah mikrofonla 10 dakika Kur’an okurdu”

Prof Dr. Abdurrahman Ateş, Mehmet Görmez’i, anlattı,Lisede ona ‘Abdussamed’ denirdi

Diyanet işleri eski başkanı Mehmet Görmez’in Lise arkadaşı Prof Dr. Abdurrahman Ateş, Mehmet Görmez’i, Karar gazetesinden Erol Metin’e anlattı.

Görmez’in Gaziantep çevresinde ‘Abdussamed’ olarak bilindiğini belirten Ateş, “Lisede her sabah mikrofonla 10 dakika Kur’an okurdu” dedi.

Karar gazetesinde yayımlanan habere göre: Görmez’in Kur’an tilavetinin dünyaca ünlü hafız Abdussamed’e benzetildiğini belirten Ateş, “Aslında bizim Gaziantep çevrelerinde başkan oluncaya kadar kimse onu Mehmet Görmez olarak pek bilmezdi. Abdussamed diye bilirlerdi. Çok muazzam Abdussamed taklidi ile Kur’an okurdu. O zaman imam hatiplerde gelenekti. Her sabah sınıflara girmeden, önce tören yapılırdı.

10 dakika çoğu kez Mehmet Görmez Hoca, mikrofonla Kur’an okurdu. Aşir okurdu, bir motivasyon olurdu” dedi. Görmez’in yerinin kolay kolay doldurulamayacağını kaydeden Ateş, Hoca’nın hem medrese geleneğinin hem de modern ilim geleneğinin taşıyıcısı olduğuna dikkat çekti. Gaziantep’in köylerinde imamlık yapan Görmez’in merhum babası Mehmet Şerif Görmez’in de medrese geleneğinden geldiğini aktaran Ateş, “Mehmet Görmez Hoca liseye gelmeden önce medresede eğitim gördü. Yaşı biraz ilerledikten sonra liseye başlamış. Lise hayatı boyunca da bu çizgisini hiçbir zaman kaybetmedi. Tebliğ ve irşat faaliyetlerinden geri durmadı. İmamlığım döneminde defalarca görev yaptığım camiye gelerek vaaz ve irşatta bulundu” ifadelerini kullandı.