YAZILAR
Giriş Tarihi : 19-05-2018 11:12   Güncelleme : 21-05-2018 11:14

Ümmiye Yılmaz Erçevik Yazdı: Bir Hayır Geleneği, Son Zimem Defteri ve İbretlik Bir Hikaye...

Ramazana girdiğimiz şu günlerde tuttuğumuz orucun yanında yaptığımız ibadetleri de bir gözden geçirmemizi tavsiye ediyorum.

Ümmiye Yılmaz Erçevik Yazdı: Bir Hayır Geleneği, Son Zimem Defteri ve İbretlik Bir Hikaye...

Ramazana girdiğimiz şu günlerde tuttuğumuz orucun yanında yaptığımız ibadetleri de bir gözden geçirmemizi tavsiye ediyorum. Veren elin alan elden üstün olduğu anlayışı ile dünyaya hükmetmiş bir neslin torunları olarak kendimiz dışında ne kadar fayda sağlayıp sağlamadığımız özellikle bizden güçsüz ve aciz olanlara karşı şefkat ve merhamet içinde olduğumuzu iç dünyamızda ölçmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Osmanlı toplumunda yardımlaşma ve hayır kültürünün önde gelen adetlerinden birisi de Zimem defterleriydi. Osmanlıda bakkal, kasap, manav gibi esnafın tuttuğu veresiye defterlerine “Zimem” adı verilirdi.

Özellikle Ramazan aylarında bu defterler açtırılır ve rastgele ihtiyaç sahibi birisinin tüm borçları tek kalemde ödenirdi. Ne bu borcu ödeyen kime ait borcu ödediğini bilebilirdi. Ne de borcu ödenen kimin borcunu ödediğinden haberi olurdu. Böylelikle hayır ve hasenat gizlilik içerisinde kibire mahal vermeden, fakiri mahcup bırakmadan gerçekleştirilirdi.

Kabarık borcundan dolayı alışveriş yapmaya çekinip utanan dul, yetim, öksüz gibi ihtiyaç sahipleri borçlarının bilinmeyen bir elin borçlarını sildiğini duyduklarında mutlu olurlardı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın