YAZILAR
Giriş Tarihi : 05-06-2018 07:49   Güncelleme : 07-06-2018 07:51

Mensure Kaplan yazdı: Niyetim…

Anlatmak istediğiniz bir şeyi en güzel nasıl anlatırsınız? Kişinin kalbine nasıl tesir edersiniz. Sizi bilmem ama benim için efendimiz döneminden nakledilen kıssalar yada hadisler bir olayı anlatan en güzel sözlerdir. İşte oruçla ilgili güzel bir hadis

Mensure Kaplan yazdı: Niyetim…

 

Ümmü Eymen -radıyallahu anh- Allâh’a ve Rasûlü’ne hicret etmek üzere yola çıkmıştı. Oruçluydu. Yanında ne yiyecek, ne binek, ne de su kabı vardı. Tihâme çöllerinin şiddetli sıcağı altında yol alıyordu. Açlıktan ve susuzluktan ölmek üzereydi. İftar vakti geldiğinde başının üzerinde bir hışırtı işitti. Başını kaldırdığında beyaz bir iple asılmış bir kova gördü. Kendisi şöyle der:

 “–Kovayı aldım, kanıncaya kadar içtim. Ondan sonra artık bir daha susamadım.”

Ümmü Eymen -radıyallahu anh- acaba susuzluk hisseder miyim diye kızgın güneşin altında oruç tutar, Kâbe’yi tavâf ederdi, ancak yine de susuzluk hissetmezdi. Bu durum ölünceye kadar böyle devam etti. ( Abdürrazzak, Musannef, IV, 309; Ebû Nuaym, Hilye, II, 67; İbn-i Hacer, İsâbe, VIII, 170; İbn-i Sa‘d, VIII, 224 )

Bedenimize konan açlık değildir. Aslına dönen bir bendendir.  Nasıl ki bedeni nimetlerle beslersin, ruhu da oruçla beslersin. 18 saate yayılan susuzluk, sıcak bir güneş topun altında rızaya talip olmak ve 11 ayın sonrasında insana verilen arınma. Ne büyük bir rızık.

Yazının devamını okumak için