YAZILAR
Giriş Tarihi : 03-06-2018 08:40   Güncelleme : 10-06-2018 09:00

Alptekin Dursunoğlu Yazdı: İran Rusya ortaklığında neler oluyor?

Moskova, Suriye’de İran’la olan ortaklığına ve İsrail’le olan işbirliğine farklı bir çerçeve kazandırmak istiyor. Bu ise Suriye için yeni bir ortaklık mimarisi yaratmayı ve yeni araçlar üretmeyi zorunlu kılıyor.

Alptekin Dursunoğlu Yazdı: İran Rusya ortaklığında neler oluyor?

 

Kremlin’in Rusya ile İran arasında 2015’ten beri tanık olduğumuz ilişkinin ruhuna uymayan açıklaması, Moskova-Tahran ortaklığı bozuluyor mu sorusuna neden oldu.

17 Mayıs’ta Soçi’de yapılan Putin-Esed görüşmesiyle ilgili Kremlin açıklamasında “Suriye’deki yabancı güçlerin çekilme sürecinin yakında başlayacağı” ifade edildi.[1]

Kremlin’in açıklaması üç bakımdan merak konusu olmuştu.

Birincisi Suriye’den çekilmesi gereken ‘yabancı güçler’ ifadesiyle kim kastediliyordu?

İkincisi; bu, Moskova ile Şam’ın ortak talebi miydi?

Üçüncüsü ise Suriye’den çekilmeyi reddetmesi halinde “yabancı güçler” için nasıl bir tedbir öngörülüyordu?

Rusya Devlet Başkanının Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev bir gün sonra Suriye’den çekilmesi gereken ‘yabancı güçleri’ “Amerika, Türkiye, İran ve Hizbullah” olarak açıkladı.

Kremlin, açıklamayı Soçi zirvesi bağlamında yaparak “yabancı güçlerin” Suriye’yi terk etmesinin Moskova ile Şam’ın ortak talebi olduğunu zaten ima etmişti.

Ancak 21 Mayıs’ta Tahran’ın,[2] iki gün sonra da Şam’ın[3] gösterdiği ortak tepkiKremlin’in imasını yalanladığı için merak edilen üçüncü konu tamamen anlamsızlaşmış oldu.

Zira Tahran, İran ve Hizbullah’ın Şam’ın davetiyle Suriye’de bulunduğunu vurgularken, Şam da  İran ve Hizbullah’ın Suriye’deki askeri varlığının Rusya’nınkiyle aynı nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Böylece Şam’ın “Suriye’den çekilmesi gereken yabancı güçler” konusunda Moskova gibi değil Tahran gibi düşündüğü görülmüş oldu.  

Şam ve Tahran’ın ortak tutumundan dolayı, Moskova’ya “İran ve Hizbullah’ı Suriye’den nasıl çıkaracaksınız?” diye sormanın bir anlamı kalmadı.

Bu gelişme üzerine artık sorulması gereken sorular şunlar: Moskova, neden Şam’ı Tahran’ın karşısına dikmeye çalışıp 30 eylül 2015’ten beri tanık olduğumuz “4+1 ortaklığının” ruhuna aykırı bir adım atmak istedi?

Yazının tamamını okumak için tıkalyın...