Kendilik Bilinci, Din ve Özgürleşme..
Yakup Emrah

Kendilik Bilinci, Din ve Özgürleşme..

Şüphesiz ki bir toplumun özgür olmasının yegane ölçüsü toplumsal, kültürel maddi ya da manevi bütün değerlere sahip çıkma ve muhafaza etme iradesine sahip olmasıdır. Yani Kendi Olmasıdır. Kendilik Bilincidir. Öze Dönüşüdür. Sosyolojik anlamda alinasyona-başkalaşmaya uğramamış kişidir.

Kendilik Bilinci Nedir? Ben ve Ötekinin özgürce yaşanması, bir bireyin diğer bir bireye yada bir toplumun diğer bir topluma tahakküm kurmaması, zulmetmemesi, ötekileştirmemesi, haklarını gasp etmemesidir. Aslında zulmeden de Kendilik Bilincine sahip değildir. Çünkü o fıtrattan, asıl yaratılıştan, Allahtan bir parça olan Allahın ruhundan uzaklaşmıştır. Çünkü Zulmeden Şeytanlaşmıştır.

Zulmedenler, Kendileri değillerdir. Firavunun genetiğine sahip olup Firavunlaşıp başkalaşmışlardır. Karun’un zenginlik genetiğine sahip olmuş Ekonomik bir canavara dönüşüp başkalaşmışlardır.

Özgür olmayan toplumun, özgürleşme sürecinde ki ilk varoluş kaynağı Kendilik Bilincine sahip olmasıdır. Bunun ilk aşaması din-ideolojidir. Din-ideolojinin işlevini Hz. Muhammed’in özgürleştirme pratiğinden görüyoruz.

Bir kişi düşünün ki Yunanın derin felsefi okullarında okumadı, İran’ın Edebiyatını veya şiirlerine gözü ilişmedi, Mezopotamya’nın kültürel birikimini solumadı, yaşadığı toplumda ne felsefe ne siyaset ne sanat, nede hukuk vardı. Adı Muhammed olan bir çoban, üstelik okuma yazması olmayan bir ümmi, Yedinci Yüzyılda sömürü güçleri olan Bizans ve Sasani bloklarını tarihin derinliklerine gömüyor, yeni bir medeniyetin inşasına girişiyor ve bu medeniyetin bir ucu Çin’de diğer ucu Avrupa’da beliriyor. İşte bu dinin-ideolojinin gücüdür.

Hasan Turabi şöyle der; “Din, gökten inen ideal teori ile yeryüzünde ki denenme alanına egemen olan pratiğin birleştirilmesi çabasıdır.”

Evet Din, varlık sancısı çeken toplumun sorunlarına Allah’ın çözüm olarak gönderdiği teori-vahiy ve pratik-peygamber aracılığı ile insanlığın yalnız bırakılmamasıdır. Ezilenleri yeryüzüne önderler kılmak için girişilen özgürlük mücadelesidir. Bu mücadele İbrahim’in bilinç ateşiyle, heyecanıyla modern zamanda zihin putlarını kırıp en büyük putun boynuna balta bağlamanın adıdır. Musa’nın aşkıyla Firavunun-Otoritenin, Karun’un-Kapitalizmin, Bel’am’ın- Saray Mollalarına karşı amansız mücadele verip, ezilen toplumu 21. asrın kurtuluş Nillerine ulaştırmaktır. İsa’nın nefesiyle Modern Bizans’a-Roma’ya gökten inen en güzel sofra olan Kuranla savaş vermektir. Ve Hz. Muhammed’in Özgürlük sesiyle çağın kalbine meydan okumaktır…

Ey Kürt! Ey Türk! Ey Fars’ Ey Arap!

Din senin varoluş kaynağın ve Özgürleşme Garantindir.

Tıpkı, Nil’i aşan Hz. Musa’ın ezilen Kavmi gibi.

Tıpkı, Bedevi toplumun Ölümsüz Medeniyet inşa etmesi gibi.

Din, Kendilik Bilincidir. Fıtrattır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.