FETÖ' yü doğru anlamak
Vedat Kahyalar

FETÖ' yü doğru anlamak

1-Mısır'da uluslararası bir toplantı esnasında dışarıdan gelen ezan sesi toplantı sahibi Amerikalıları ürkütür. Ne olduklarını sorduklarında

''Namaz çağrısı '' denilir.

Ürkek ve sinirli Amerikalı devamla sorar:

''Bizim çıkarlarımıza bir zararı var mı? ''

Toplantıdaki Mısırlı:

''Hayır, hayır hiç bir şekilde size zararı olmaz '' der.

Tedirgin olan Amerikalılar rahatlamışlardır.

''İbadet etsinler o zaman. İbadet etme hakkı demokratik bir haktır'' diyerek gülüşmüşler.

2-Çok uzun bir zamandan beri, petrolünü ABD ve İngilizlerin işletmesine bırakan ve Ortadoğu da İsrail'le öz kardeş gibi emperyalist batının çıkarları için, ordusuyla, istihbaratıyla, polisi ve ekonomik gücüyle kendi halkına zulmeden İran Şahı Rıza Pehlevi Kıblemiz dediği ABD, İngiltere ve İsrail'e rağmen büyük bir halk ayaklanmasıyla devrilmiş ve İran İslam Cumhuriyeti kurulmuştu.1979 yılında gerçekleşen ve İran'daki ABD, İngiliz ve İsrail firmalarının ve  emperyalist büyükelçiliklerin işgal edilip,el konularak ülkeden kovulması ve bu süper devletlerin bu duruma bir şey yapamaması dünya müslümanlarının uyanmasına,diğer medeniyetlerin alt üst olmasına ve yepyeni bir dünyanın kurulmaya başlandığının açıkça görülmesine yol açmıştır.

İslam konferansına üye 57 ülkede gençler kıpır kıpır uyanmaya başlamış, dergiler,gazeteler, radyolar, dernekler, düşünce kuruluşları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştı.Sorgulama, Aklı kullanma, direnme, bağımsızlık, özgürlük... kısaca La İlahe İllallah' ın gerçek anlamı anlaşılmaya başlanmış, müslümanların üzerindeki ezik, silik, korkak, ''sen anlayamazsın '' Efendi hazretleri ne der sonra? serzenişleri yerini ''

 '' İnanıyorsanız siz güçlüsünüz '' '' Biz başarabiliriz '' e bırakmıştı.

3-1991 yılında SSCB , Yani Komünist Rusya dağılmış yerine irili ufaklı 15 ülkeye bölündü.

Buların önemli kısmında müslümanlar yaşıyordu. Bu müslümanların kökeni aleviliğe dayanıyordu.

SSCB'nin dağılmasında en önemli paya sahip Amerikalılar, bu durumu endişe ile karşılıyorlardı. Komünizm bitmişti ama ya İran bu ülkelere gidip bu insanlara İslam dininin Caferilik mezhebini yayarsa.Bu toplumların altyapısı buna da çok yakınken...

Önce yakın müttefikleri Suud'la görüşüldü. İlk onların girmesi ve tebliğin Vehhabilik olarak yapılması şeklinde. Ancak olmadı.Bu planın tutmayacağı, Vehhabiliğin  Türki cumhuriyetlerde karşılık bulamayacağı rapor edildi.

4-Dağılan SSCB'de , Afrika'da ve uzak Asya'da, Müslüman coğrafyalarda ABD ve İngiliz çıkarlarına zarar vermeyecek bir İslam düşünce ve uygulama  türü arandı.İslam’ın aslında böyle bir çirkinlik bulunamayınca laboratuarlarda oluşturuldu :

LİGHT İSLAM

Light İslam; içerisinden, hakkın, adaletin, vatanseverliğin, merhametin, tevhidin, Kısmen Hz Muhammed'in SAV alındığı, emperyalizmin  HİZMETkarı , vahdet düşmanı, mezhepçi, tekfir edici, modern bir yapı idi.

Bunun için Afganistan, Mısır,Türkiye’de işbirliği yapabilecek bir çok kifayetsiz muhteris din adamı vardı.

Fethullah Gülen bu projede yer almış, Anadolu’nun bilgi birikimi az ama hayal ettiği serveti çok olan esnaflarıyla,  öğretmenleriyle doğru bir tercihle işe eğitimden, dersanelerden başlatılmıştır.

İşe eğitim odaklı başlamak ,başarı ve kariyer  vaadiyle devam etme fikri CIA odalarında kararlaştırılmıştı muhtemelen.

Kilit personel, yurt  dışına gidecek davetçiler ve öğretmenler yetiştirilince  Türki Cumhuriyetlere akın akın gidişler başladı. Dönemin siyasilerine yaklaşan cemaat gerekli onay ve destekleri de kolayca alabilmişti. Burada ABD etkisinin olduğu bugün gün gibi açıktır.

Açılan okullar (Sayıları yurt dışında 200 civarı) söylendiği gibi Türk dostu olmaktan ziyade Amerikan hayranı yetişiyorlardı. Ara sıra göstermelik kabilinden Türkçe Olimpiyatları denilerek bir iki şiir-şarkı bağışçıları ve siyasileri çok gururlandırıyor ve motive ediyordu.

Yapı büyüdükçe daha çok para,daha çok güç lazımdı.Bunu için devlete sızmaları,Ordu,Yargı,Güvenlik,Ekonomi vs vs bürokrasisinde söz sahibi olmak gerekiyordu.Bu da zor olmadı.KPSS ,askeri okul  vs sınav soruları çalınabiliyor ve göz göre göre bu habis örgüt devlete sızdırılıyordu.Ne hikmetse bunları siyaset ehli göremiyordu….

Özetle bu Hizmetkarlar, ABD ve İngilizlere hizmet ediyor, Türkiye ve İslam dünyası için büyük ihanetler sergiliyorlardı.

17 – 25 aralık operasyonlarıyla , MİT Tırlarının durdurulmasının deşifre edilmesiyle,MİT başkanını savcılığa götürmek istemeleriyle her şey gün gibi açığa çıkmış,15 temmuz ile de ihanet belgelenmiş,dünyanın önüne rezilce savrulmuştu.

Sonuçta Prof Dr Said Yazıcıoğlu’nun Başbakan’a yaptığı konuşmada söylediği gibi;

Maturidiliğin ortaya açıkça koyduğu Kurani kavramları halkımıza net olarak öğretmezsek , Aklı,İlmi,Gelişimi öncelemezsek halkımızın bugün bu hayasız kalkışmayı önlemesi önemli olmayacak,  10 yıl sonra başka  bir  aklını şeyhine kiraya vermiş,düşünmeyen,sadece itaat eden,bilgi yerine,kuran yerine rüyalarla hükmeden meczupların kandırdığı grupla karşı karşıya kalırır.

5-Yunus Suresi 100.ncü ayet ‘’Allah, Aklını kullanmayanlara pisliği musallat eder.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.