bodrum escort
Ramazandan sonra gelen  60 gün ….
Mensure Kaplan

Ramazandan sonra gelen 60 gün ….

6 gün öyle bir gün iki gün değil, kocaman bir seneyi dolduruyor. Nasıl mı?

Efendimiz.

‘’Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur. ‘’  (İbni Huzeyme) diye buyurur.

Yani 60 güne. Buda 305 güne 60 gün daha eklersek 365 gün, buda bir yıl demektir. Yani  başka bir hadiste ise ‘’Ramazan orucu ile , Şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır. ’’   (İbni Mace)

‘’Cenâb-ı  Hak, En-am süresi  160’ıncı ayetinde ….

“Kim hasene (iyilik, ibâdet, sâlih amel) ile gelirse, onun için getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse, o ancak misliyle cezalandırılır. Kimseye zulmedilmez.”  Diye  buyurur.

Öyle ise , Ramazan’da otuz gün, Ramazan sonrası gelen Şevval ayıda altı gün oruç tutan bir mü’min toplam otuz altı gün oruç tutmuş olmaktadır ki, bu rakamın on katı bir yıla denk düşmektedir. ‘’

Yukardaki  Rivayetler  hangi Raviden nakledilmiş olursa olsun. İnsanlığı  iyiliğe sevk edecekse , Lütufkâr yüce Mevlam,  sonsuz büyük nimetini  bizim gönül soframıza sunacaktır. Yalnız bu sofraya oturabilmek önemli.  Maalesef soğuk veya sıcak havaları  yada tutulan ramazan orucunu  bahane gösterip, işi  tembelliğe vurabiliyoruz.  Kul bilse ki ne nimetler vardır çevresinde, yetinmesini bilene.

Sünnet-i  seniyye olan bu günleri eda etmek  kadar ruh rahatlatıcı, ferahlatıcı bir duygu bilemiyorum. Halis ve muhlis olan bir niyeti  yerine  getirmek  yüce  Mevlam‘ın katında  bir yıl değil, belki de bin yıla  mukabil bir sevaba nail edebilir bizleri. Bunu kaçırmak istemeyiz değil mi?

Ey insan!  Allah’ın  nimetimi hor görme, bil ki bir kapı var ise onun anahtarı da vardır. Sabretmek  ve şükretmek gerekir ki  o kapı bir şekilde sana açılan bir anahtar olsun.

Niyetler amellere göredir. Niyetiniz  dua olsun yerini bulsun.  İki kapılı bir cihanın sadece yaşayan kullarıyız. Eğer bir cihana yetecek azığın yoksa  bunu bir kez daha düşünmek gerekir.  Bize sunulan nimetleri. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de  Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…
Türkiye’de Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek