Hiç Haksız Olur mu Çocuklar....
Mensure Kaplan

Hiç Haksız Olur mu Çocuklar....

Çocuksuz şiir olmaz, şiirsiz çocukta, kendi çapında cümleleri kurar. Sallandırır, budaklandırır ama illaki anlatır düşüncelerini. Ne şekilde olursa olsun. Kuralsız…

İsmet Öznel’in, Şiir Türk’ün İkliminde dediği gibi,

‘’ Hakikati aracısız, tek taraflı olarak tecessüm ettiren özel unsurlar vardır: Çocuklar, deliler ve şairler.’’

Benim haklarım var.

Hep büyükler mi adalet terazisini kurar. Çocuklarında vardır kendilerine göre bir terazisi…

İşte Mustafa Ökkeş hocamız bu şiir kitabında çocuğun yaşama dair olan haklarını bu terazisinden geçiriyor. Yalnız bu hakların çocuksu bir dili var. ‘’Kızım sana diyorum gelinim sen anla’’  misali. Büyüklerinde paylarına düştüğü büyük bir hak bu… Bununla kalmayarak sade ve kendine özgü bil dil kullanarak, her yaşa uygun  payları da öne çıkarıyor. Yediden yetmişe herkesin ellerinden tutuyor.  Saklı kalan sözcükleri de onların dilleriyle sıralıyor.

İçinde ne mi var?

Her sayfada, dikkat çeken konuşma baloncukları var. Ve Zeynep Yeşilmen’in çocuk resimleri ile uyumu yakalamış. Renk armonisi çok güzel, böyle olunca hem beyne ve hem göze hitap etmesine vesile oluyor.

Benim haklarım;

Ana rahminden tutun, aile kavramı, sevgi, çocuğun gelişimi, oyunları, hataları ve kusurları, gelecekteki hayalleri, yaşadığı dünyayı, sitemleri,  kızgınlıkları, hisleri ve duası,  hepsi var bu kitapta.  ‘’Rabbini bilen kendini bilir’’,  dini görevleri bile konu edinmeye çalışılmış çocuksu duaları ile.

SOYLU MİLLET

Dünyanın

En soylu Milleti kim mi?

Çocuk Milleti elbet

Dili de çocukça.’’

Aynen öyle işte dili çocukça, ama bize düşen anlayabilmek ve bu çocuk sistemi çözebilmek, kuralların çok katı olduğu bu dönemde kendimizi onların yerine koyabilmek, empati kurabilmek,

Mustafa hocanın ’’Hiç haksız olur mu çocuklar? Şiir kitabında dediği gibi.

EN GÜZEL RÜYA ÇOCUK KALABİLMEK,

Tertemiz kalpleri

Ve kelimeleri içten

Maskeleri

Yoktur

Çocukların

Severken

Sevilirken

Gözyaşlarına

Biraz tebessüm kaçsa

Yüzleri eleğimsağma!

 

Ah bir de

Çocuk kalabilseler

Ne güzel rüya!

Mustafa Ökkeş EVREN bu Kitabında , neyi  anlatmayı  amaçlıyor?

Modern çağın getirdiği yenilikler çocukların iç dünyasına olan yolculuklarını kapattığını ve sosyalleşme yerine Ağ sosyaline meyilli bir neslin ortaya çıktığını söylüyor.  Dil yok, konuşma yok, düşünce yok, akıl yürütme yok, kural yok. Böyle olunca ister istemez çocuk, özgürleşmiş olan kendi dünyasında yok olduğunu anımsatıyor.

Böyle olunca onun gözünde; İç dünyasını keşfedecek, dış dünyasını da zenginleştirecek ve kural tanımayacak iki kapı var. Bunlar oyun ve kitap. İkisinde de limit sizsiziniz. Hayal kurma, düşünme, problem çözme, dikkat, öğrenme, yaratıcılık, dil gelişimi, okuma yazma gibi zihinsel süreçleri içerisinde yer aldığı sistemler bütünüdür. Ve bunu yapmak ta zor değil, her ikisi de istekler zincirinde yer aldığından bahseder.

İşte Mustafa Ökkeş Evren bu çocuk dilini çok iyi bilen bir yazar. Şöyle der. ’’ Çocuk Dili ’’ kitabında

’’ Dili ele verirmiş insanı Öyle diyor babam, bakıyorum fotoğrafına Anlamıyorum ama Hadi siz söyleyin bana Bilim dili mi, deli dili mi? Einstein’ın çıkardığı Şu pabuç dil... Hiçbir şey kaçmaz çocukların gözlerinden. Görürler ve anlatırlar her şeyi kendi dillerinden. Anlatacaklarını doğrudan söylerler. Az söz, çok anlam; söz ustasıdır onlar. Çocukluğun dili, insanlığın dili aslında…’’

 

Çocukları bizim kurduğumuz dünyanın içinde yok etmeyelim, sınırların, kuralların sabrını taşırmayalım, her şeyin fazlası zarar. Tahammüllerimiz anlayışlarımız ile karışmasın. İçimizdeki çocuğun penceresinden bakalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...