İnsaf, Merhamet, Adalet Nehirler Gibi Akmalı...
Vedat Kahyalar

İnsaf, Merhamet, Adalet Nehirler Gibi Akmalı...

İnsaf ve merhametin su gibi akmasını, Adaletin bir nehir gibi olmasını, akıp kurumamasını istiyorsanız çabalamalısınız. Allah sembolleri , gösterişli toplantıları, kurban sunumlarını ,gösterişli ibadethaneleri değil   “Rahmet ve muhabbeti  “ ister.

Yukarıdaki satırlar Tevrat’tan alınmıştır. Rahmet ve muhabbetin yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemde insanlara vahyedilmiş. Bizim için de kutsal niteliği olan Tevrat’ın bu ayet meali tam da günümüzü anlatıyor.

Adalet , merhamet, insaf ,dünya malına aşırı ilgi, güç gösterileri ,daha çok …daha çok olsun histerilerinin tavan yaptığı günümüzde “insaf ve merhamet su gibi akmıyor” . İnsaf ve merhamet pınarları kurumaya yüz tuttu.Adalaet nehri cılız ,damlayan küçük bir çeşmeye dönüştü.

Tevrat’ın Allah’ı olan , Kuran’ın Allah’ı yüzyıllar içinde defalarca uyarıyor oysa :

De ki: "Rabbim adaletle davranmayı emretti  (Araf 29 )

Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline (sahiplerine) teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor. Bununla Allah, size ne güzel öğüt veriyor!.. Doğrusu Allah, işitendir, görendir. (Nisa Suresi, 58

Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide 8 )

Gerçek şu ki, Allah adâleti, iyiliği ve akrabaya yardım etmeyi emreder; yüz kızartıcı işleri, fenalığı ve azgınlığı yasaklar. O, düşünüp öğüt alasınız diye size öğüt veriyor.[274]

Bu ayetler kim için indi ?

Sadece kurban kesmekle ,gösterişli umre ve hacc seferleriyle ,klimalı odalarda oruçlar tutarak ,mantar gibi çoğalan yardım derneklerine sms mesajlarıyla,ya da elektronik kurban bağışlayarak Allah’ın rızasını mı kazanacağınızı düşünüyorsunuz ?

Neredeyse islam coğrafyasının tamamına yakını işgal altındayken ,kardeşlerimizin can,mal,namus,düşünce özgürlükleri ayaklar altına alınmışken küçücük hesaplarla bireysel zenginliklerin peşine takılmış zavallıların ülkeleri bugün değilse yarın mutlaka işgal edilecektir.İslam aleminin acıklı tablosundan ders almayıp , bir araya gelemeyenler, Müslümanları barıştırmak yerine bir parça bende kar edeyim mantığıyla şeytanın planlarına ortak olanlar,yaptıkları yanlışlar yetmez gibi bir de Büyük şeytanın ;


Dine karşı din kışkırtması,

Mezhebe karşı mezhep kışkırtması,

Irka karşı ırk kışkırtması,

bölgeye karşı bölge kışkırtması

stratejilerinden ,kendilerine en uygun menüyü de satın alıyorlar.Bunun bedelini sadece bu kifayetsiz muhterisler değil,tüm ümmet ödüyor. Canıyla ödüyor, çocuğuyla ödüyor, namusuyla ödüyor, vatanıyla ödüyor…Bu kifayetsiz muhterisler son tahlilde hizmet ettikleri büyük şeytan tarafından ya idam ediliyorlar ,ya da hala hizmetlerine ihtiyaç duyulabilirse bir yerlerde lüks ve ihtişam içinde sürgün yaşıyorlar.

Allahın ipini bırakıp mezhep, ırk, bölge özelliklerini dininin önüne koyanlar bu dini ya bilmiyor ya da hafife alıyordur.Oysa  bizim için inen Kuran_ı kerim  akıl sahiplerine haykırıyor :

Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir. (Enam 159 )

Biz bu ayetlerden bu dünyada ders almayacaksak ne zaman alacağız ?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de Edward W. Said’in “Kültür ve Emperyalizm” kitabı okundu, okunuyor…
Türkiye’de Edward W. Said’in “Kültür ve Emperyalizm” kitabı okundu, okunuyor…
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
esat escort