Zarif Bir Tepki Gösterelim Onlara...
Eda Bildek

Zarif Bir Tepki Gösterelim Onlara...

‘Kaybettim, hükümsüzdür.’

Ne demiş isimlerin en güzeline sahip Allah ‘Kimseye taşıyabileceğinden fazlası verilmez.’ Şahidim verilmedi de. Bu yüzden bir avuç kalbin göründüğünden kocaman olduğunu, kocaman görünen dünyanın kalbin yanında küçücük olduğunu idrak ettiğim noktada yaratılmaya değer görülen her varlığın aslında yaratıcı ile karşılıklı bir sevdaya tutulduğunu ve ancak hakiki aşıkların bu sevda uğruna o kocaman sanılan dünyayı unuttuğunu söyleyebilirim.

Baktığım yerin görmek olmadığını, gördüğüm noktanın artık bakmaktan çok öte olduğunu, hatta alemlerin rabbinin sanatına münhasır olduğunu ve işte bu yüzden her neyi gördüysek ancak onu işaret ettiğini haykırabilirim. Onu işaret ederken görülenin görülmeyenle kalbi miraca yükselttiğini ve her kalbin gördüğü yerde miracının başladığını iddia edebilirim.

Açlığını giderdiğin nokta da Rezzak olan yüzünü ve dahi sevildiğin yerde ışıldayan Vedud aynasını, düştüğünde kaldıran elin O’nun eli olduğunu, ağladığın yerde gönlünü okşadığını ve her daim Kerim olduğunu haykırabilirim. Çünkü gördüm kendi miracımı, düştüğüm yerden kanatlandığımı ve bulmak için yitirdiğim her şeyi fazlasıyla bana sunduğunu mahşerde tanıklık etsin diye yazabilirim. Kim söylemiş derdin katranında boğulduğunu insanın, insanı boğan derdi değil; şüphesi, isyanı, kendini yaratanın deva olacağına dair emin olmayan kalbi. Şüphedeysen inandım deme, inanmayanın düşüşü muhakkak çetindir.

Oysa ben inandım.

Karun sofrasını değil, bir avuç buğday ile avunan yüreğimi böylece kazandım. Uyku değmeyen gözlerimi, Ya-şafi ile teskin etmeyi öğrendiğim gün aydınlandım. O vakitten sonra benim acım O’nun da acısı oldu. Benim gözyaşım O’nun katını sarstı hissettim. İşte bu yüzden büyük bir hazinem var benim, koruyucum da O, sahibim de. Tanığım da O, hakimim de. Her kim acı damıtırsa kalbime muhatabı O! Ben sustum, O’nun konuşacağını bilmenin ehemmiyetiyle eğdim başımı kelama. Nasıl olsa o Yazıcıların en güzeliydi. Doğruyu ve inandığını yazardı. Dilediğine de öylece yazdırırdı. Kim ki O’nun katından yazanın yüreğine meleklerin avucunda inen hisleri senaryo ilan ederse Allah’a havale…

Şimdi zarif bir tepki gösterelim incitenlere, kalbe dokunup Şafi ile inşirah sürelim yaralara ve dahi incitenlere karşı Velasr okuyup dağılalım.

“Asra yemin olsun ki,

İnsan mutlaka ziyandadır.

Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.”

Evet, evet insan muhakkak ziyandadır. Sen bir düş imişsin kuşluk çağında, kalbime dokunmuşsun Vedud aynasında. Sonra ne oldu ki kırıldı aynaların, düştün gönlün miracından, düşüşünle düştü inancım. İnsan muhakkak ziyandadır.

Kaybolan bir saadetin hüznü hakimdir, düşen karların beyazlığını kana bulayan bahara ait.  Her şey halden hale giren gül içindir. Şüphe yok ki her şey sonsuz olanın dünya yüzünü taşıyan tek bir gül içindir.  Yere dökülen gül yapraklarını her defasında kanayan ellerinle toplamak bunun içindir.

Ben senin gözlerine dönmek istiyorum. Sonra da… Sonra diye bir şey yoktur. Tarih dışıdır, sonra...  Kaybettim, hükümsüzdür kadrim. Uykusuzluğum, gözyaşlarım, yangınlarım… Ve dahi affedişlerim hepsi kayıptır. Anlaşılmamış, gönlün üstünde nimet sayılmamıştır. Hakkın aynasını kırıp da bıçak sırtında bırakılmıştır.  Tamda bu noktada çevrilip çalkalanmış gibiyim ve şu sıralar kendime pek hürmet edesim yok. Yine de bilirim, Hak ileyim. Öyleyse kaybettiğim yerde kazandım da diyebilirim.

Ve şimdi,

tüm umutlarımı göğe savuruyorum,

Yer'le bir olmasınlar diye…

Ve sen;

ardında yıkık şehirler ve leylaklar bırakan

bir cümle dudaklarımı geçip beni ihlâl etti

saate baktım müthiş bir yenilme vaktindeyim

sevgilim

ben nerede yağmur yağarsa orada şemsiye kırmanın kitabıyım

ve en güzel cümlem sensin;

Sen rahmanın dünya suretisin!

İşte bu yüzden kaybettim…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı