Mavi Marmara'dan bakan 10 Şehidin Nazarı...
Çiğdem Topçuoğlu

Mavi Marmara'dan bakan 10 Şehidin Nazarı...

Bu insanlar meseleye bizim gibi bakamadılar. Bizim gibi derken; biz şehidlerin nazarı ile bakamadılar. (10 Şehidin Nazarı)

Bizler tarih boyunca ahlâk ve insanlık yolunda ne yüce kurbanlar feda etmişizdir. İnsanlık tarihi boyunca bunları müşâhade etmek mümkündür. Bu şahsiyetlerin kıymetini bilmek istediğimiz de şunu bilmemiz, idrak etmemiz gerekmektedir.

Canları dahil, her şeylerini feda eden bu şahsiyetlerin yüceliği nedir, nereden kaynaklanmaktadır?

Canlarını veren bizler bu mücadele sahasına ne hedefle çıktık?

Canımızdan geçme pahasına bu fedakarlığı gösteren bizlerin nasıl bir şahsiyetimiz bulunmakta veya şahsiyetlerimizin değeri  nedir?

Bu soruları cevapladığınızda, şahsiyetlerimizin, yoluna canlarımızı feda ettiğimiz hedefin belirlenmesindeki rollerimizi tespit edip; aynı zamanda şahsiyetlerimizin yüceliği mesabesinde, uğrunda öldüğümüz hedefinde azameti ispat edilmiş olacaktır. Kendini feda eden kişi ne kadar yüce bir insan ise uğrunda canını ortaya koyduğu hedefi de o denli büyüktür.   

Beşeriyet tarihi (Habil-Kabil), hedefi uğruna canını veren insanlarla doludur. Gayesi, hedefi uğruna birçok insan canından olmuş sahip olduğu en kıymetli şeyi olan hayatını bu hedef uğruna vermekten kaçınmamıştır. Bu ölümün/cinayetin/katliamın hangi hedef için ve nasıl bir kişi veya kişiler tarafından gerçekleştirildiğini irdelememiz gerekmektedir.

Ancak bu şekilde hem hedefin  hem de hayatını feda eden şahsiyetlerin gerçek kıymeti ve azameti ortaya çıksın. Bunu yaptığınız takdirde tarih de vuku bulan herhangi bir tabiri yerindeyse kurbanlık/fedakarlık hareketinin sosyolojik, tarih ve felsefesi açısından değerini tespit etmiş olursunuz.

 

Mavi Marmara GAZZE Şehidleri  bu fedakarlar içerisinde bir dereceye sahiptir. Bunun sebebi bizlerin şahsiyetinin hem de gözettiğimiz hedefin çok yüce olmasıdır. 

(Devam edecek... Gazze Abluka Filistin İşgal Altında...)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Yükselen Milliyetçilik Ve Aşınan Kimlikler
Ali Bulaç Yazdı: Yükselen Milliyetçilik Ve Aşınan Kimlikler
Türkiye’de Edward W. Said’in “Kültür ve Emperyalizm” kitabı okundu, okunuyor…
Türkiye’de Edward W. Said’in “Kültür ve Emperyalizm” kitabı okundu, okunuyor…