İslam Zirvesi
Vedat Kahyalar

İslam Zirvesi

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da  İSLAM ZİRVESİ yapıldı. Cayır cayır yanan kavrulan İslam ülkeleri ve Müslümanlar için önemli bir fırsattı. Neredeyse  halkı Müslüman tüm ülkeler katılmıştı bu zirveye. Herkesin umudu  islam topraklarında yaşanan savaş, terör, açlık, geri kalmışlık, dayanışma ve güçlü işbirliği kararlarının alınıp uygulamaya  konmasındaydı.

Olmadı, olamadı.

İslam işbirliği Teşkilatı toplantısının kapanış bildirgesi bu “adı şaşalı İslam zirvesinin “ aslında içi boş, güçlülerin güç gösterisinden öteye gitmeyen bir toplantı olduğunun resmi gibiydi.

Bu bildirge; Suriye’de kirli savaşı çıkarıp 80 ülkeden toparlanıp kafa kol kesen, intihar bombacılarıyla çocuk, kadın, yaşlı demeden insanları katleden, kimyasal silah kullanabilen, İslam imajını dünyada yerle bir eden örgütleri bir kenara koydu ,Suriye barışı için umut olabilecek bir çözüm umudunu aramadı.

Bu bildirge; Yemen’i bombalayıp binlerce masum sivili katleden zalim Suud yönetimini görmezden geldi,

Bu bildirge; Yıllardır Filistin’i mahfeden, abluka altına alıp bu ülkeyi ve Filistinlileri dünya cehenneminde hapseden İsrail’i de unuttu,

Bu Bildirge; Mısır’da İhvan hareketinin meşru seçimle işbaşına gelmesine tahammül edemeyip, hiçbir silahlı harekete başvurmayan 5 binden fazla mensubunu katletmesini de görmedi, zindandaki Mursi’yi hatırlamadı bile,

Bu bildirge; Bahreyn’de, Bahreyn halkının demokrasi talebine, Suud askerleriyle birlikte canavarca müdahale eden Al-i Halife yönetimini ve cinayetlerini de görmedi,

Bu bildirge; Türkiye’nin PYD, YPG ‘nin terör örgütleri listesini alınmasını da görmemezlikten geldi. Üstelik bu toplantı İstanbul’da yapılmasına, dönem başkanlığının Türkiye’ye geçmesine rağmen.

Bu bildirge; Açlık ve savaş tehlikesi ile imtihan olunan kardeşlerimizin kalbine umut olabilecek çözümlere uzaktı.

Bu bildirge; İran ve Hizbullah’ın kınanması üzerine kugulanmıştı.

KONUŞULMASI GEREKİP KONUŞULMAYANLAR

İslam ülkelerinin gelişip, kalkınabilmeleri için, ellerindeki değerli hammaddeler tükendiğinde veya nanoteknolojideki gelişmeler sonucunda işe yaramayacağı dönemlerde yaşamlarını ve güvenliklerini nasıl sürdürecekleri konuşulmadı.

İslam ülkelerindeki eğitim seviyesinin neden bu kadar geri ve düzeysiz olduğu konuşulmadı.

İslam ülkelerinde üretim ve sanayileşmenin neden çok gerilerde kaldığı konuşulmadı.

İslam ülkelerinde insan haklarının ve özgürlüklerin nasıl gelişeceği konuşulmadı.

İslam ülkelerinde sanat, edebiyat, spor konuşulmadı.

İslam ülkelerindeki insanların sağlığı, mutluluğu nasıl daha iyi olur ? Tek kelime bile edilmedi.

Varsa yoksa savaş, petrol-doğalgaz taşımacılığı ve ticareti, silah ticareti, farklı mezheplerin tehlikeli gidişi, İslam dünyasını yönetenlerin iktidarlarını daha uzun sürdürebilme stratejileri…

Müslüman halkların beklentilerinin karşılanabilmesi için hamasi bir iki konuşma yapıldı ama maalesef inandırıcı olamadı.

Bu çok önemli toplantının sonuçları hoş sohbetlerin, turistik gezilerin, hediyeleşmelerin dışında özetle yukarıdaki gibiydi.

 

Çok önemli bir fırsat daha kaçtı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı