Peygamberimiz Ve Başarı (2)
Vedat Kahyalar

Peygamberimiz Ve Başarı (2)

Peygamberimiz, sürekli yeni ayetler alıyor ve bunları paylaşıyordu. “İki günü birbirine denk olan zarardadır” diyerek, gelişimi, değişimi teşvik ediyordu. Peygamberimize ilk iman eden ve peygamberimizin yetiştirdiği amcasının oğlu, damadı, yol arkadaşı, ilim şehrinin kapısı Hz.Ali; “Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin.” Diyerek, değişimin, gelişimin önemini bir kez daha vurgulamıştır.

TAİF KENTİNDE TAŞLANAN PEYGAMBER

İslam dini'ni anlatmak üzere Taif'e giden peygamberimiz s.a.v.'in, orada kendisini taşlayan güruh için söylediği söz: “bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı “ Cebrail (a.s.), efendimize "istersen şu dağları onların başına geçireyim" dediğinde işte o cevap dökülür efendimizin mübarek dudaklarından: "bilmiyorlar, bilselerdi, yapmazlardı. Ayakkabısının içi tamamen kan dolan bir insan, anlattığı şey hak din, kendisi alemlerin efendisi, yaratılanların en hayırlısı, ama taşlanıyor, istese dağları başlarına geçirtebilir, bir bedduasına bakar yerin yerinden oynaması, ama O alemlere rahmet, ama O eşsiz bir merhamet timsali, o anında bile ümmetinin kurtuluşu için kolay yolu değil, mücadeleyi seçti. İslam’ın başarı ve gelişim yöntemi; eğitim, iyi örnek olma ve sabırla çalışma olarak özetlenebilir.

Taif örneğinden anlaşılacağı üzere, kolay çözüm değil çaba ve çalışma modeli benimsenmiştir. Peygamberimizin hayatı yakından incelendiğinde, en başta peygamberimizin kendisi, gelişim için örnek olmuştur.

Peygamberliğe başladığında, ümmi (Okuma –yazma bilmeyen ) olan Hz Muhammed, sürekli değişerek, gelişerek yeni kurulan İslam Devletinin önderi, toplumun rehberi ve dünyanın takdir ve hayranlıkla izlediği bir lider haline gelmiştir. Kendi gelişiminden sonra yol arkadaşlarının eğitimine, gelişimine önem veren Peygamber, Allahın gönderdiği son din olan İslam dininin, en iyi şekilde tanıtılmasını ve bu yeni oluşan toplumun ihtiyaçlarının en iyi şekilde organize edebilecek kadroların yetiştirilmesini de başarıyla yapmıştır. Burada Allah’ın desteği, yardımı olmakla birlikte izlenen yol tamamen insani bir yoldur. Zaten peygamberin insanlar arasından seçilip, örnek olmasının da sebebi budur. Kuran’ın 23 yılda, ayet ayet inmesi, farklı yerlerde, farklı olaylar üzerine inmesi bu yüzdendir. Peygamberimizin hayatı incelendiğinde O’nun İyi ahlakı ve düzgün ticaretiyle iyi bir insan, iyi bir baba, iyi bir eş, iyi bir tebliğci, iyi bir öğretmen, iyi bir komutan, iyi bir devlet adamı, iyi bir organizatör, adil, çalışkan, sabırlı, fedakar, olumlu, çözüm odaklı, iyi bir alim ve önder olduğunu görülür.

O’nun yaşamı tam bir gelişim ve başarı örneğidir. Özetle söylenecek olursa; Peygamberin başarı ilkeleri; Güvenilir olma ve adaletli davranma, inanma, kendini adama, hedef koyma, sürekli gelişim, çalışkanlık, fedakârlık, eğitim, iyi örnek olma, ilkelerin samimiyetle uygulanması, dayanışma, istişare etme, sabır, ve bireysel değil toplum odaklı düşünme olarak karşımıza çıkıyor.

Bu ilkeleri yaşantımızda uygulayabilirsek tutturamayacağımız hedef kalır mı? Yukarıdaki ilkeler Hz Muhammed’i yüzyıllardan beri en etkin insan olarak birincilikte tutuyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.