Peygamberimiz  Ve Başarı (1)
Vedat Kahyalar

Peygamberimiz Ve Başarı (1)

Dünyayı değiştiren en etkili insanlar listesinin değişmeyen lideri peygamberimiz Hz. Muhammed’dir.

Tüm dünyanın saygıyla, hayranlıkla kabul ettiği bu gerçeğin kahramanı olan peygamberimiz, tek başına başladığı bu büyük mücadelesinin sonunda 500.000 kişilik bir topluluğa ulaşmayı başarmış ve çoğu ilkel kabileler halinde yaşayan, açlığın, cinayetlerin, hukuksuzluğun ve köleliğin hakim olduğu Arabistan’ı; döneminin en gelişmiş devletlerinden biri haline getirmiştir.

Bu başarı Allah’ın yönlendirmesi, yardımıyla ve çok çalışmayla ve samimi inançla başarılmıştır. Peygamberimiz bizim için en önemli örnektir. Peygamberimizin yaşamı tam bir gelişim ve değişim örneğidir. O’nun yaşam kronolojisine bakalım: 571 Yılında doğdu. Babası daha O doğmadan vefat etti. 6 yaşında annesini kaybetti. Dedesi Abdülmüttalip’in yanında yaşamaya başladı. 8 yaşında dedesi vefat etti. Amcası Ebu Talip O’nu yanına aldı. Ebu Talip O’nu hem çok sevdi, hem de iyi yetişmesi için çaba gösterdi, ticaret kervanına dahil ederek bilgi ve deneyim sahibi olmasını sağladı. 20 yaşında Erdemliler Cemiyetine katıldı 25 yaşında ticaret kervanlarını yönettiği Hz Hatice ile evlendi. 36 yaşında Kabe’deki kutsal taş Hacer-ül Esved’in yerine yerleştirilmesi ile ilgili çözüm önerisiyle tüm kabilelerin hayranlığını topladı. 40 yaşında Peygamber oldu.

Davet çalışmalarına aileden başladı. İlk inananlar eşi Hatice ve amcaoğlu Ali oldu. Bir süre sonra sayı artmaya başladı. Erkam’ın evi İslam dininin eğitim merkezi oldu. 45 yaşında Mekke’nin birçok güçlü lideri ile ters düştü ve dayanılması güç zulümler başladı. 52 yaşında Miraç mucizesi oldu. Namaz tüm Müslümanlara farz kılındı 53 yaşında doğup büyüdüğü Mekke’yi terk ederek Medine’ye hicret etti. Amcası Abbas’ı Mekke’de istihbarat amacıyla bıraktı. Mekke ile iletişimini hep canlı tuttu 54 yaşında Bedir savaşına katıldı. Esirler Müslümanlara yazı öğretme koşuluyla serbest kalabilecekti 56 yaşında Uhud savaşına katıldı. En büyük destekçilerinden Hz.Hamza şehid oldu 58 yaşında Hendek savaşı oldu. Bu savaş sonunda bir çok kabile Müslüman oldu. Müslümanlar ve diğer inanç sahiplerinin birlikte yaşama hukukları oluşturuldu 59 yaşında dünyanın önemli başkentlerine İslam’a davet mektupları gönderdi. 61 yaşında Mekke fethedildi 63 yaşında, tek başına başladığı mücadelesine; inanan 500,000 kardeşine veda ederek vefat etti.

Tek başına başlayıp, 500.000 kişilik bir topluluğa ulaşmayı başaran peygamberin yaşamındaki önemli dönüm noktalarına bakarsak; Eğitime çok önem verdiğini hemen görebiliriz. En yakınlarından başladığı tebliğ çalışmalarından sonra inanaların sayısı bir elin parmaklarına ulaştığında Sahabe Erkam’ın evi eğitim merkezi oldu. Her gün orada toplananlara kendisine gelen ayetleri, yapılması gerekenleri öğretiyor. Ayetleri yazdırıyor ve ezberletiyordu. O günün imkanları göz önüne alındığında mum ışığında, ceylan derilerine veya bitki üzerlerine yazılıyor ve çoğaltılıyordu. Üstelik bu eğitimler de büyük tehditler altında ve gizlice yapılıyordu. Müslümanların sayısı arttıkça üzerlerindeki baskı ve zulüm de artıyordu. Bir süre sonra yaşadıkları yerleri arkalarında bırakarak evlerinden, mallarından, yurtlarından başka bir kente, Medine’ye göç etmek zorunda kaldılar.

Bütün bu yapılanlar inandıkları “doğru “uğruna yapılan fedakarca çabalardı. Göçten bir yıl süre sonra Bedir savaşı oldu. Müslüman toplum bu defa ölümlerle daha yakından ve çok sayıda kişiyi şehid vererek tanıştı. Bu savaş aslında Müslüman toplumun dayanışmasını, kucaklaşmasını ve “ BİZ” olmasını sağladı. Bu savaşın en önemli kazanımlarında biri de savaş esirlerinin 10 kişiye okuma-yazma öğretme karşılığında serbest bırakılmasıydı. Bu sayede çok sayıda sahabe okuma –yazma öğrendi. Bu yeni kazanım çok önemliydi. Bu yeni okuma-yazma öğrenenler bir süre sonra öğretmen olarak , Müslüman toplumun eğitiminde görev alacaklardı.

 

Medine’ye yerleşmiş olan peygamber ve muhacirler(göç edenler) peygambere ev inşa ederken aynı zamanda aynı yerde mescid=okul inşaatını da yapmışlardı. Mescid-i Nebevi olarak adlandırılan yerleşke, hem peygamberimizin evi, hem yönetim merkezi, hem de okul olarak çok amaçlı olarak , önemli iş ve kararlara ev sahipliği yaptı. Burada yetişen eğitimli sahabeler birçok bilgilerle donatıldı. Bu sahabeler o dönemin en önemli ülkelerinin krallarına, imparatorlarına, kisralarına, meliklerine temsilci olarak gönderildiler. İslam’a davet mektupları götürdüler. Sadece mektup götürmekle kalmayıp bu yeni din hakkında bilgiler sundular. Kuranla ilgili, Peygamberimizle ilgili bilgiler verdiler. Eğitimleri, ahlak ve hitabetleriyle peygamberimizi temsil ettiler. Kısa bir süre önce okuma yazma bilmeyen sıradan insanlar, köleler, rençberler yeni bir devletin, yeni bir toplumun temsilcileri olarak ülkeleri yöneten güç odaklarının karşısında eğilmeden, bükülmeden onurlu bir biçimde görev aldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.