Güneşe seslenmek
Nevzat ÖZKAYA

Güneşe seslenmek

Yaptığı özgün etkinliklerle düşün hayatımıza yeni bir açılım kazandıran Şiir Derneği, Dünyanın Sekizinci Harikası olarak bilinen Doğu ile Batı medeniyetini bir arada bulunduran Nemrut Tepesi’nde şiir severlere unutulmaz anlar yaşattı.

 

İlk başta Derneğimizin başkanı Sayın Nevzat Bayhan’a bu güzellikleri istifademize sunmasından dolayı minnet ve şükranlarımı arz ederim.

 

Nemrut Dağı,  güneşin batışının en güzel izlendiği muhteşem bir manzara sunuyor görsel iştahı olanlara.

 

“Nemrut Tepesi Şiir Akşamları” ise ikinci defa hayat buluyor güneş batarken yükseklerde.

 

Belki de ölümsüzlüğü nakşediyor gönüllere, bir bitişle yeni bir canlanmanın heyecanının tanığı oluyor insan bu mekânda.

 

Medarı iftiharımız, ülkemizin yetiştirdiği, büyük kültür adamı Gazeteci Yazar Şair Nevzat Bayhan Bey’in Başkanlığında;  Abdullah Uçman, Ali Ural, Adnan Özer, Ömer Erdem, Ahmet Kot, Metin Celal, tarafından kurulan Şiir Derneği; Adıyamanlılar Vakfı, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Sanayi ve Ticaret odası, İpekyolu Kalkınma Ajansı ile birlikte tertiplenen “Kalkınma Sempozyumu” sonrasında şiir festivalini de yoğun katılım ile gerçekleştirdi.

 

Birincisinde Abdullah Uçman, Ali Ural, Adnan Özer, Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, Ömer Erdem, Ahmet Kot, Metin Celal gibi ünlü ulusal ve yirmiye yakın yerel şairle Nemrut Tepesi’nde şiir şöleni gerçekleştirmiş, dernek okunan şiirleri “Güneşe seslenmek” adıyla kitaplaştırmıştı.

 

2 Haziran’da güneşin gurubu sırasında Şiir Derneği Başkanı Nevzat Bayhan, Şiir Derneği Genel Sekreteri Adnan Özer ile birlikte; Oya Uysal, Kemal Varol, Hasip Bingöl ve yerel şairler şiirlerini seslendirdiler. Güneşin batışını seyreden yüzlerce turist şiir şöleniyle unutulmaz anlar yaşadı.

 

Açılış konuşmasında Şiir Derneği Başkanı Nevzat Bayhan; coğrafi şartların çok sert olmasına rağmen, insanlarının olabildiğine yumuşak olmasının asıl sebebinin medeniyetlerin beşiği olmasından kaynaklandığını söyledi.

 

Başkanımız haklıydı.

 

Adıyaman, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, medeniyetler kurmuş ve yeni medeniyetlere kapı aralamış bir coğrafyada bulunması dolayısıyla ne kadar iftihar etse azdır.

 

Başkanımız bur festivali düzenlemenin zor olduğundan bahsetti. Ve gelişerek devam edeceğinin müjdesini de verdi. Son olarak da emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Şöyle bir baktığımız da, şiirin çok sevilmesine rağmen, şiir kitaplarının o kadar az iltifat görmesine şahit oluyoruz.

 

Bu meyanda, hele bir Şiir Derneği’nin başkanı olmak da o kadar yorucu olacağa benziyor. Hele Başkanımın düşüncesini bildikten sonra bu zorluğun boyutu daha da iyi anlaşılıyor.

 

Tefekkürün doruğu güneşe seslenmekse, tüm zorlukların da o derece mana ifade ettiği açıktır.

 

Başkanım, Şiir Derneği olarak hakikaten işimiz çok.

 

Yapılacak çok iş var.

 

Hem de vakit kaybetmeden koşar adımlarla gitmek gerekecek bu yolda.

 

Yol çok düzgün de değildir.

 

Patika yoldur.

 

Bu patika yolda koşmasını bilmek en evla beceri olacaktır.

 

Şiir Derneği, Sayın Başkanımız bedii insan Nevzat Bayhan Bey'in misyonuyla ve vizyonuyla daha çok güzellikleri ve ilkleri bizlerin düş dünyasına getirecektir.

 

Başkanım Başarılar…

Yolunuz yolumuzdur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...