Bir İstanbul valisi vardı
Nevzat ÖZKAYA

Bir İstanbul valisi vardı

İstanbul'un sevilen simalarından Hüseyin Avni Mutlu.

Güzel insan...

Sayın Valimizin merkeze alındığı haberi veriliyor ajanslardan. Tabi İstanbullular olarak üzülüyoruz. Bu arada da zatı şahanelerinin açıklamaları bekleniyor. Ve şu mükemmel sözler dökülüyor O güzel insanın dilinden. "İki rekat şükür namazımızı kıldık, göreve başladık. Ne zaman göreve başladıysak, Rabbimize şükrederek başladık. Ne zaman ayrıldıysak, iki rekat şükür namazımızı kıldık, Rabbimize şükrettik" diyor. Ne güzellik Rabbim. Bir yöneticiden, en üst makama gelmiş bir yöneticiden bu cümleleri duymak ne büyük bir mutluluk.

Belirli makamlarda hizmet verenler bilirler ki, makama getirme keyfiyeti olan iradenin tekrar o makamdan alma iradesine de sahiptir. Zaten burada Sayın Valimizin de vurgu yaptığı nokta da bu idi. "Bu makamlara gelirken şükretmiştik, iki rekat namaz kılmıştık, görevimizi tamamladığımızda da iki rekat namaz kıldık, şükrettik"diyor. Tek kelime ile Sayın Valimize gıpta ediyorum. Kendisine özel bir ilgim ve bağım vardır. Bu sözleri duyduktan sonra daha da kendilerini sevmeye başladım. Ve bu sözler tam da ona yakışan sözlerdir.

Evet, gece Valiler Kararnamesi imzalanıyor. Belki de en büyük sürpriz Sayın Valimiz Mutlu'nun İstanbul Valiliği görevini tamamlamasına yönelik karardı. Sayın Valimizin ilk değerlendirmesi ise şöyle oluyor. "En güzel söz, hayırlı olsun, hayırlısı olsun, hayırlısı olsun İnşallah. Hepimiz için hayırlısı olsun. Rabbimize şükrediyoruz. Devletimizin ve milletimizin hizmetinde hangi makama atandıysak bugüne kadar şükrederek gittik makamlarımızda görevimizi yaptık. Ne zaman göreve başladıysak iki rekât şükür namazımızı kıldık, göreve başladık. Rabbimize şükrederek başladık. Ne zaman ayrıldıysak, iki rekât şükür namazımızı kıldık. Rabbimize şükrettik."

Sayın valim haberi aldığında büyük bir hamd içerisinde Allah'a yöneldiğini, dua ettiğini söylüyor, "Şükrümüzü eda ettik. Geldiğimiz gibi ayrılıyoruz. Geldiğimizde nasıl şükrederek, hamd ederek geldik isek, bugün de hamlederek, şükrederek ayrılıyoruz."diyor. Makamın mevkinin geçici olduğunu söylüyor. "Hiçlik önemlidir. İnsanoğlu bu dünyada hiçtir. Bütün makamlar gelici ve geçicidir.  Makamların hepsi Rabbimizin takdiriyle verilir. Rabbimizin takdiriyle alınır. Onun rızası dışında yaprak kıpırdamaz. Bu manada imanımız ve tevekkülümüz tamdır. Hepimiz geldiğimiz yere döneceğiz. Geldiğimiz yer bellidir. Milletimizle birlikteyiz. Vedalaşmak asla söz konusu değil. Netice itibariyle bu güzel şehirde yetimlerin yanağını okşamak, gençlerin saçını okşamak, büyüklerin elini öpmek suretiyle insanımızın yanında, dün olduğu gibi bugün de olacağız."diyor. Sayın Valim bu sözler yüreğimize esenlik verdi. Kendisinin İstanbul aşığı olduğunu biliyoruz. İstanbul'da yaşayacağını söylüyor. Sayın Valim, evet makamların  geçici olduğunu söylüyor. Bu makamları bilgimiz tecrübemiz, sarsılmaz samimiyetimizle en iyi şekilde yapmaya gayret ettiğini söylüyor. Bundan asla şüphemiz yok ve şahit olacağız bu yaptıklarınıza Sayın Valim.

İşte o güzel inanın sarsılmaz inancının ifadesi... "Ayrılırken de geldiğim gün kadar rahat ve müsterih bir şekilde ayrılıyorum. Biz geldiğimiz günün bir gün sonrasında da her şeyi bekleriz. Bu konuda sarsılmaz bir imanımız vardır. Geldiğimiz günle birgün sonrası arasında fark görmeyiz. Neticede geldiğiniz gibi ayrılacaksınız. Geliş de güzeldir. Gidiş de güzeldir. Rabbimizden gelen her şey güzeldir. Başımızın üstündedir. İstanbul'a hizmet edebilmiş olmaktan onur duyduk. İnşallah büyük devletimize, milletimize dua etmeye devam edeceğiz."diyor.

Sayın valimizin zayıfları koruyucu cömert huyuna, şefkatli seçkin karakterine şahid oluyoruz. Rabbimiz halkımıza hizmet yolunda önünü açsın inşallah.

Sayın Valim İstanbullular olarak seni seviyoruz, kalbimizdesiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...