İslam’ı  Doğru Anlamak
Mensure Kaplan

İslam’ı Doğru Anlamak

Bir dini nasıl tanırsın ve neden seçersin. Kişiye göre değişen birçok soru var.  Kimisi mucize görür seçer. Kimisi aile etkisi ile, toplum etkisi seçer.  Kimisi de diş âleme göre, tarihe topluma göre seçer. Çok azı ise araştırarak  dinini inancını seçer hayatına yön verir.  Merhum Ali Şeriati buna insanın dört zindanı der..

Asıl zayıf halka değişen ön yargıdır.

Müslüman olduğu halde  günaha, kötülüğe  girmiş, birbirinden çıkar sağlayan insanları görüp Müslüman olmayı düşündüğü halde, insanların bu  hallerinden dolayı Müslüman olmaktan vazgeçen bir  şahıs  anlatılıyor. 

Bana göre bu saçma bir bahane yada önyargı...

Demek oluyor ki dinini bu tip insanların dış materyallerine göre seçiyorsun.  İslam’ın inceliklerine, güzelliğine bakmadan karar veriyorsun. Bu yalnış...

İslam’ın  ideallerini benimsiyorsan, başkası bu güzellikleri yerine getiremiyorsa sen getir. Allah katında bir değil bin makama şahit olursun..

Neticede..

İnsan oğlu hata yapmaya meyillidir. Günaha da girer sevaba da. Ama insan bunu yapıyor diye de Müslüman olmaktan  vazgeçemez, geçmemelide.

Hz İbrahim kıssasını kendi iç dünyamızda bir kez daha yorumlamak gerekli.

Hz. İbrahim (a.s) putperest bir kavmin içinde günlerce Rabbini aradı ve her şeyin sahibi olan, yaratılmışlara benzemeyen Allah (c.c.) olduğuna kanaat getirerek imân etti.

Peygamberimiz (sav) inzivaya neden çekildi.. Bir ilahin varlığı yüreğine dokunmuştu  çünkü... Kureyşin yaptığı büyük günahlara rağmen.

Bir dini kişiye göre tanımlamaya kalkışırsan çıkılmaz bir yola saparsın.  Ve buda senin aklını allak bullak eder.

Rabbim sana bir aklı/selim  lutfetti ise,  onu çok iyi kullanma hakkına sahipsin. Şüpheci bir  fıtrat var bizde.  Bu yol ile de her tarafa çıkılabilir.

Allah kerim kitabımızda bizleri sürekli olarak akletmeye düşünmeye ve hakikatı aramaya davet eder.

Öyle ise ey insan İslamı iyi araştır. İslamın kaynağı ilahı kitap olan Kuran’dır. İslam’ı Kuran’dan öğren ve bütün şüphelerini kullanarak araştır, Ve İslamı vahyin verileri ile değerlendirerek ister kabul et, ister red et. Ancak temiz fıtrat doğru bir araştırma ile İslam’a teslim olacaktır.

Ey Müslüman sen dinini  doğru yaşa ve yaşat ki sana gelen sende İslam’ın pratiğini görsün ve sana gıpta eden çok olsun.

Rabbim bizleri İslam’ı doğru anlayıp doğru yaşayanlardan eylesin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mücahit Gültekin’den Kasım Süleymani yazısı: Neye Seviniyorsun?
Mücahit Gültekin’den Kasım Süleymani yazısı: Neye Seviniyorsun?