Önemli Sorun Ve Çözüm Önerileri..
Vedat Kahyalar

Önemli Sorun Ve Çözüm Önerileri..

Bütün anketlerde "Sizce Turkiye'nin en onemli sorunu nedir ?" diye sorulduğunda, uzun yıllardan beri istisnasiz "İşşizlik " ilk sırada geliyor. Bizi yönetenler bunu yakından biliyorlar. İktidarıyla, muhalefetiyle çözüm için çaba harcıyorlar. Ancak

yeterli gelmiyor. Anketlerde işsizlik cevabı hız kesmiyor. Aslında işlenen bir çok suçun, aile içi şiddetin, boşanmaların..

 

Sonuçta mutsuz toplumun, kötülük  kaynağı işsizlik.

 

Ne yapmalı? 

 

Devlet bol bol memur alarak bu sorunu çözebilir mı?  

 

Yeni işyerleri açabilir mi? 

 

Elbette ki bunları belli bir ölçünün dışında yapamaz.

 

O halde devlete düşen yatırımcıyı/girişimciyi desteklemek ,işlerini kolaylaştırmak, yol göstermek olabilir.

 

Bunun için atılacak en önemli adım yatırım ortamı hazırlamak, finans desteği sağlamak,ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli personel yetiştirmek için mevcut işyerlerinde eğitim ve yetiştirici faaliyetleri teşfik etmek..sayılabilir.

Bunları biraz daha açalım.

 

TOKİ, 600 binden fazla konut yapmış,ucuz fiyatla ,uzun vadeyle vatandaşa satmıştır.Şu anda Turliye'de konut stokları yeterli seviyededir.Hatta 1 miyon konut fazlası olduğu ve satılmayı beklediği bilgileri vardır.

 

TEKLİFİMİZ:

 

1-TOKİ,en önemli sorunu finansa ulaşma olan ;küçük,orta boy sanayicimize 2-3-4-5 bin metrekarelik ,içerisinde büro,yemekhane,soyunma odaları,wc,duş...vs olan fabrika binaları yapsın. Bu binalar OSB'lerde yer alsın ve peşinatsiz 20 yıl vade ile satılsın.

 

Bu teklifimi daha önce de yapmıştım, o dönemin çevre ve şehircilik bakanı, fikri çok beğenmiş,TOKİ, İnegöl OSB'de ön teklif toplamıştı.Rekor denecek kadar ilgi gördü. Bir süre uygulandı ,ancak devam ettirilmek. 

 

2-Belediyeler; küçük esnaf için mesleklerin kümelendiği küçük sanayi siteleri inşa etsin.Esnaflara uzun vadeli,uygun taksitlerle satsın.Bunun için Devlet ,belediyeleri teşfik etsin,desteklesin.

 

En önemli sorunu finansa erişmek olan esnaf ve sanayicilerimiz için cazip,uzun vadeli krediler sağlanabilmeli.

 

3-İş fikrine,inovatif yatırımlara uzun vadeli finans desteği sağlansın.Bu finanse ulaşmak için tesfikler/işlemler kolay ve ulaşılabilir olsun.

 

4-Tecrübeli ve markalaşmış işyerleri teşvikle desteklenerek eleman yetiştirilen okul-işyeri kapsamına alınsın.Meslek öğretmenleri ve piyasa usta ve mühendislerinin gözetiminde yetişen nitelikli öğrenciler işe yerleştirilmeli.

 

Kosgdb'in girişimcilik eğitimlerine katılan 1 milyona yakın girişimci adaylarında sadece %2-3 ü işyeri açabildi.Büyük bir heves ve motivasyonla bu eğitimlere katılanlar arasında çok güzel iş fikirleri,heyecanlar iyi yönetilemedigi için çöp oldu gitti.

 

Türkiye nin en güçlü yani :Genç ve dinamik gençliğidir.Bu güçlü yanımızın desteklenmesi ve yönlendirilmesi devletimize,STK'larımıza, üniversitelerimize ve meslek erbablarına düşüyor.

 

Suriyeli'ler için harcanan miktarda kaynak bulunabilirse bu ülkenin kaderi değişir. Ben inanıyorum ki; yukarıdaki, herbiri piyasa deneyiminden süzülmüş öneriler için devletimiz kaynak bulabilir.

Bulmalı...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
Serdar Duman Yazdı: Suriye’de Amerika-Rusya Mutabakatı
Serdar Duman Yazdı: Suriye’de Amerika-Rusya Mutabakatı
esat escort