bodrum escort
Siyaset Kendini Adama Makamıdır.
Vedat Kahyalar

Siyaset Kendini Adama Makamıdır.

Hz Ali (ra) göreve başladıktan sonra ilk olarak hazine sorumlusu ile görüşmüş, mevcut gelirleri ve hazinedeki varlığı öğrenmiş ve maaşları gelire göre ayarlayıp; kendisi de dahil olmak üzere herkese eşit olarak 3 dirhem maaş verilmesini emretmişti. Bu karara ilk karşı çıkan kardeşi olmuştu. Ama Hz Ali kesinlikle ne kardeşine de ayrıcalık bekleyen başkalarına en küçük bir ayrıcalık yapmamıştı.

Devlet görevi yapmak için yola çıkanların idealleri, vatan, millet aşkı gibi iddiaları olmalı. En azından hepsi seçim öncesi böyle söylerler. Seçimin ertesinde; "teori her zaman pratikte fire verir" ilkesi en çok ta bu kesimde öne çıkar.

Siyasetçi ve bürokrat, kendini adaması gereken görevler için yüksek beklentiler içine girmemelidir. Yakınlarını, aile bireylerini yüksek ücretlerle prestijli işlere yerleştirmek, kendilerini özel sektör ceo'larıyla  kıyaslamak, yüksek zevkler ve yaşam şekillerine yakınlaşmak... Gündemlerine bile  gelmemeli. Bu şekilde, halktan kopuş, liberal-kapitalist bakışın tuzağına düşüş kaçınılmaz olmaktadır.

Halbuki; Liyakat sahibi insanların özenle seçilip önemli görevlere getirilmesi, üretimin desteklenmesi, verimli ve yüksek teknolojili üretim için üreticilere eğitim takviyeleri, eğitimin dünyadaki gelişimlere paralel olarak takibi ve uygulanması, tarımda, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar, tohum üretimi, süt ve et üretimi için girdilerde sübvansiyon uygulamaları, yazılım teşvikleri, adil uygulamaların hakim olduğu hukuk sistemi, özgürlüklerin güvence altına alınması...

Siyasetçinin ve üst düzey bürokratın gündemleri bunlar olmalı.

Halkın hafızası zayıftır denilir. Ben öyle düşünmüyorum, halkımız bir şeyi hiç unutmaz! Siyasetçilerin seçim öncesi sözleriyle, göreve geldikten sonraki hallerini. Eğer arada uçurum varsa bunu hiç affetmez ve seçimlerde bunun cezasını siyasetçiye keser.

Siyaset varlık edinme sanatı değil, halka kendini adama ve hizmet etme fırsatıdır.

Yerel veya ulusal bazda siyaset hayali kuranların bu ilkeyi aklından çıkarmaması gerekmektedir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cesim Gülsarı     2019-08-06 Allah hak yolda kaleminize güç versin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!