Bereket Ayı Şubatın Ardından
Zeynep Ataselim

Bereket Ayı Şubatın Ardından

Geçmiş yıllarda, özellikle de 90 lı yıllarda evlerde, takvimlerde, işyerleri gibi birçok yerde karşımıza çıkan “bugün Allah için ne yaptın” sözünü sık gördüğümüz için tebessüm etsek de bi düşünceye daldırırdı. Şimdilerde ise bu soruyu kendimize sorarken bugün Allah için kendimize ne kadar dürüst olduk, sağlıklı düşünebildik mi, kaç kişinin gıybetini yaptık, kaç kişiyi yargıladık, kaç sefer ön yargıda bulunduk gibi soruları da sormamız gerekmez mi?

Özellikle teknolojinin geliştiği, muhabbetin ve araştırmanın azaldığı bir zamanda sosyal medyadan yayılan bir haberin çok geniş kitlelere ses getirebildiği gibi haberin doğruluğunun araştırılmadan inanılması da kolay olmaktadır. İşlenen basit hataların alışkanlık haline gelmesi geri dönüşü olmayacak sonuçlara da neden olabiliyor. Ne kadar üstün ideallere inansak da araştırmadan kabullenmenin getireceği sonuçları düşünmemiz gerekir.

Geçmişimizle hesaplaşmadığımızda geleceğe dair ne kadar sağlıklı düşünebiliriz, ya da kendimize sunamadığımız eleştirileri çevremize sunarak kendimizi mi tatmin etmekteyiz. Aslında konuyu çok da uzatmadan düşünce hayatımıza nasıl bir yön vermekteyiz, içinde bulunduğumuz mevcut durum bizleri ne kadar rahatsız ediyor yoksa bizde konjonktür gereği ne sunulursa kabullenmeye mi çalışıyoruz. Zulmün alışkanlık haline gelmesi hem bizde hem de toplumda ifadelerimizin konuşmadan öteye gitmediği, hareketsiz, düşüncesiz ve tembelleştirici bir karaktere sebep olacağını da düşünmeliyiz.

Kur’an da nasıl bir toplum hedef edilmekte, biz bu toplumun gelişmesi için ne gibi sıkıntılar yaşamaktayız. Elbette bir konunun uzmanı olmasak da kafamızdaki sorular/sorgular ile inandıklarımızı, değerlerimizi, yaşantımızı sorguluyoruz. Kur’an da tüm insanlığın huzur içinde mutlulukla yaşadığı ve sürekli bir gelişim içinde olan toplum inşa edilmesi ifade edilir. Peygamber (s.a.v) efendimizin iki günü bir olan ziyandadır sözü, Kur’an da geçen zulüm, adalet ifadeleri ideal bir toplumun inşası için ipuçlarıdır. Zamanla kendimize dair bir katma değer oluşturmamız gerekir ki çevremize katkımız olsun. Yeni fikirlere açık olmayan, araştırmayan toplumlardageleneksel fikirlerinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Tekfir etme, dışlama, cemaatçilik, mezhepçilik aslında konu hakkında düşünememenin sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayatımızı erdemli kılma yolunda kötü alışkanlıklarımızı değiştirdiğimiz, kendimizi sürekli sorguladığımız, ahlaki özelliklerimizi geliştirdiğimiz bir sürece girmemiz ilkeli davranmamıza şahsiyetimiz için önemli adımları atmamıza da sebep olacaktır. Araştırmadan, sorgulamadan kabullenmek hem özgür düşüncemizin hem de idrak etmemizin önündeki en büyük engeldir. Göstereceğimiz erdemlilik iftira, çekememezlik, menfaat, gıybet, yalan, haset gibi tüm kötü hareketlerin olmaması için de azmetmektir.

Şehidlerimizin çok olduğu, dünya istikbarına karşı gerçekleşen inqılabı andığımız Şubat ayının bereketlerini düşünürken kendimizi iyi bir sorgulamadan da geçireceğimiz aylardan olması gerekiyor. Erdemli ve Ahlaklı olarak kazanacağımız şahsiyetimiz ile neye şahidlik edebileceğiz, dünyanın yangın yeri olduğu, Amerikan emperyalizmin ortalığı yakıp yıktığı, İsrail’in fitne ve tümör olarak kaldığı bir zamanda nasıl bir karşı duruş ortaya koyacağız, yada kendimizde nasıl devrimler yapacağız, nasıl direneceğiz. Herkesin kendine göre soruları/sorguları uzar gider, direnişin, devrimin ve güzelliklerin bulunduğu Şubat ayını geçirmişken doğruların ve güzelliklerin mücadelesi içinde olamıyorsak inandıklarımızın ne anlamı olur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...