Gözümüzdeki Saf Damla..
Mensure Kaplan

Gözümüzdeki Saf Damla..

Her insan saf ve temiz duygularla  doğar. Çocukluk evresinden, gençlik evresine kadar sürer.  Hayatın içindeki  rehber  eğitmenleri  ile dünyanın içindeki iyi ve kötü ile mücadele eder.  Sonra gençliğin verdiği deli kan ile hata yapa yapa öğrenir. Doğruları ve yanlışları.

Size  göre hata,  bize göre olgunlaşmadır,  yola revan olduğumuz  bu  dünyada. İnsanın  içindeki  merhamet   hiç beklemediğimiz bir  damarımızdan vuruyor.  Çocuklukta var olan, gençliğimizde unuttuğumuz  saf damla ile tanışıyor  gözler.  Zaman geçtikçe. 

Sezai Karakoç;

“Baharı yaz uğruna tükettik, 

Aşkı naz uğruna,

ve papatyaları seviyor sevmiyor uğruna ,

Derken ömrü tükettik  bir hiç uğruna’’ diyor.

Zaman geçtikçe  diyorum, çünkü; Olgunluğa  erişen  insan  arkasına döner  ve zamanın nasıl geçtiğine bakar.  Bu serendipona  peyzaj  olur.  Bir bakar ki, Ömür elden gitmiş, çocukluktan yaşlılık evresine  bir adım atılmış ve  çocukluktaki saf duygularda geri gelmiş.  Gözler sürüklenir zaman yolculuğuna.  Elde kalan  ahirete çadır  olabilecek  bir sermayemiz  varmı? der. Ve ilk damla yaş düşer gözden.  Safiyane  ile gönülden…

Her insan ağlar sebebi ne olursa olsun  ama bizim aradığımız saf damladır.

“İçteki kiri su değil, ancak saf damla (gözyaşı)  yüreği temizler’’  demiş Mevlana  Celalettin’i Rumi.

Bir çocuğun inat ile döktüğü gözyaşından çok bize lazım olan  merhamet  ile  döktüğü  yaştır.  Çünkü o gözler  günaha bulanmamış  temiz yüreklerdir.  Yüreğine  derinden bakarsanız ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız.

Gözyaşı  öyle bir şey ki,  nereden geldiği  bilinmez, ruhun  derinliklerinden  akar, saf ve temizdir.  Daralır insan, boğazında  bir düğüm olur. Kararır  duygular, mücadele eder kendisi  ile, göze sürüklenen  şelaleye  engel  olur.   Saf damlanın yolu açıktır. Duyguya yenik düşer ve dökülü verir yanaklara doğru.

İşte bu çocukluktan beri  var olan ve aranan, arıtan, temizleyen, ferahlatan saf damladır.

Vesselam…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı