bodrum escort
Hadislerin Dilinden Sevgi ve Sevmek,
Mensure Kaplan

Hadislerin Dilinden Sevgi ve Sevmek,

Ne güzel bir kelimedir değil mi? birisine “canımın yarısı’’ demek, diyebilmek. Hiçbir şekle ve koşula bağlamadan,  karşılığını beklemeden sevmek ve sevebilmek.

Bazı kelimeleri hayatımızda o kadar çok kullanıyoruz ki  maalesef gerçek  anlamını  yitirdiğine şahit oluyoruz,

Uygun olmayan zaman ve sınırlarda kullanarak, kelimeleri heba ediyoruz.  Bunu isteyerek  yada istemeyerek olsun böyle yaparak boş söz söylemek ya da harcamak sıfatına giriyor. Bu bizim asıl hedef noktası değildir.

İçten ve samimi olmadıkça her davranış boş bir küptür.  Her ne kadar, kelime olarak özür dilerim, beni affet, seni seviyorum, özlüyorum ve benzeri  laf ebeliği  orda ta oynasa da, inanç yitirilmişse  artık bir  değerinin olmadığını, kaybolduğunu ayarının düştüğünü  görüyoruz.

“Merhamet edin, merhamet olunasınız. Af edin, af olunasınız. Yazık, laf ebesi olanlara. Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere.’’G.AhmedZiyaüddin Ramuz El Hadis 

Maksat kabullenmektir.  Suya hasret bir sünger gibi içimize çekmemek. Hata insanoğluna aittir. Ama saflık, kabullenme, samimiyette insanoğluna aittir. 

Öyle bir ana geldik ki hüzün yok, düşünce yok, kabullenme yok, ders yok, huzur yok,  pişmanlık yok, en önemlisi gerçek ifade yok.

Şu hadis kulağımız da yankılansın lütfen.

’’Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah’ın kulları kardeşler olunuz.” 

Günü birlik misafirliklerimizde maalesef bununla çok karşılaşırız. İlla ki biri bizi üzdüğünde şu bunu yaptı bu şunu yaptı der dururuz.  Ya yüzüne karşı söyleyebiliyor muyuz?  Hayır, maalesef.

Tamda bunu diyordum.

“Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah’a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.” 

Seven, sevdiğini söylesin, ama yanlış anlamayın lütfen bir Müslüman olarak , kardeşinize  Allah için  doğruyu söyleyin ve sevdiğinizi söyleyin.

Abdullah bin Serces (r.a), bir gün Hz. Peygamber (as)’a Ben Ebu Zer’i (r.a) seviyorum, demişti.

Peygamberimiz:
- Bunu kendisine bildirdin mi? diye sordu.
- Hayır, diye cevap verdi Abdullah (r.a)

Efendimiz

- Öyleyse onu haberdar et, buyurdu.

Abdullah (r.a), bu tavsiye üzerine kalkıp Ebu Zer’in yanına gitti ve ona:
- Ben seni Allah için seviyorum, dedi. Ebu Zer’de:
- Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin, cevabını verdi. Abdullah, daha sonra Efendimizin yanına geldi ve Ebu Zer ile aralarında geçen konuşmayı nakletti. Allah Resulü:
- Sevmekte olduğu gibi, sevdiğini söylemekte dahi sevap vardır, buyurdu.

Yeri geldiğinde sevgi hal diliyle ifade edilmelidir. Bu çocuk olsun büyük olsun, eş olsun, arkadaş olsun fark etmez.  Yunus Emre’nin dediği gibi;  “Yaratılanı severim, yaratandan ötürü.’’

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!