Siyasal iletişimde beden dili
Nevzat ÖZKAYA

Siyasal iletişimde beden dili

Kıymetli dostlar, demokrasi şölenine hazırlanırken, şimdi seçimin aktörlerini, politikacılarını daha iyi tanımak için giyimlerini, hal ve hareketlerine dikkat çekmek istiyorum.

Kampanya çalışmalarında her biri farklı nitelik, ihtiyaç ve beklenti içinde olan farklı yapıdaki seçmen kitlelerini ikna etmeye çalışan politik aktörler için beden dili ve işaretlerinin önemi tabi ki büyüktür.

Beden dilinin taşıdığı anlamlar kültürden kültüre değişiklik gösterir. Anlatılmak istenen duygu ve düşüncelerin açığa çıkarılmasında ve anlamların anlaşılır olmasında politikacılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Politikacı sınırlı bir sürede kendini ve icraatlarını seçmen topluluklarına ifade etmek zorundadır. Onları ikna etmeye çalışırken, kendine ayrılan süre zarfında tüm bunları başarabilmesinin anahtarı yalnızca sözlü kodlar değil;

Beden dili,

Konuşma etkinliği için seçilen giysiler,

Aksesuarlar ve kullanılan renklerdir.

Tüm bu öğelerin doğru kullanım dereceleri;

Anlatılmak istenen durumların,

Aktarılmak istenen ideolojilerin ve verilmek istenen mesajların yanlış anlaşılmalara neden olması gibi bir riski de her zaman bulunmaktadır.

Seçilen beden dili işaretlerinin, aksesuarların ve renklerin taşıdığı anlamların politik konuşmacı tarafından bilinmesi ve bunların doğru, yerinde ve ölçülü kullanılması gerekmektedir.

Gerçeklerle özdeşleşmeyen ve aşırıya kaçan kullanımların, söylemlerin inandırıcılığını azaltmaya neden olduğu, bir süre sonra dinleyici dikkatlerini dağıtmaya başladığı ve konuşmanın gitgide bir şov haline dönüştüğü hatırdan çıkarılmamalıdır.

İçinde yaşadığımız çağ bir gösteri çağı olsa da siyaset ve yönetim her daim ciddiyeti ve ağırlığı olan bir alandır.

Liderlik vasfını yansıtmak isteyen bir politik adayın sürekli olarak görsel göstergelerin gücüne başvurması, bu alanı yalnızca tanıtım ve algı yönetimi konularına indirgemektedir.

Bütün bu süreci profesyonel olarak Siyasi Danışman yönetmektedir.

Siyasi Danışmanın amacı,

politika ile ilgilenenler ya da topluluk karşısında konuşmayı gerektiren alanlarda faaliyettebulunan kişiler için;

toplulukları etkilemeye yönelik

olarak beden işaretlerinin ne anlamlar taşıdığını açıklamak ve beden dilinin incelikleri konusunda yol göstermektir.

Aktarılmak istenen mesajlar ve dinleyicilerde bırakılmak istenen izlenimlerle doğru orantı sağlayabilecek giyim ve aksesuarların seçimindeki incelikler de etkin bir politik konuşma açısından değerlendirilmiştir.

Bu yazımızı burada noktalarken, diğer yazıda buluşmak üzere hoşça kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
İran İslam Devrimi Rehberi Seyyid Ali Hamanei'den 2019 Yılı Hacc Mesajı
İran İslam Devrimi Rehberi Seyyid Ali Hamanei'den 2019 Yılı Hacc Mesajı