İyilik /kötülük yolunda bir çığır açmak, Habil yada Kabil gibi
Hatice ATASOY

İyilik /kötülük yolunda bir çığır açmak, Habil yada Kabil gibi

Her kim İslam’da hayır yolunda bir çığır açarsa ona o hayrın ecri verilir. Sonra o hayırdan işleyenlerin ecirlerinden  bir şey eksilmeksizin bir misli de kendisine verilir. Kimde kötülükte bir çığır açarsa ona bunun günahı verilir. Kendisinden sonra aynı günahı işleyenlerin günahından bir pay da ona ayrılır. (Nesai Müslim)

Ahseni takvim olarak yaratılmış olan insanı diğer yaratılmışlardan ayıran en büyük özellik iradeli varlık oluşudur. Akletme, ölçüp tartma yetileri bahşedilmiştir insana.

Bir kuş vakti geldiğin de topladığı ot, çöp kalıntılarıyla yuvasını yapar. Her sene aynıdır hemen hemen. Diğer havanlarda da öyle.

Ama insan üretken haliyle bir önceki yaptığıyla yetinmez sürekli daha iyisini yaparak çıtayı yükseltir. Allah’ın Adem’e eşyanın hakikatını öğretmesiyle başlamıştır bu özellik.

Okuyarak yazarak, araştırarak  kendini yenileyen insanın yeryüzündeki misyonu halifeliktir. Allah’ın adıyla, Allah adına iş yapmak.

“Ben Müslümanların ilki olmakla emrolundum” diye Hz. İbrahim’in torunlarının yaşadıkları çağa söyleyecekleri sözleri olmalı her zaman. Yaptıkları ve yapacaklarıyla gündem oluşturmak ve iyilik ve hayırda yeni sayfalar açmak zorundadırlar ki hiç kapanmayacak bir amel defterine sahip olsunlar.

Umutların  bittiği yerde umut tohumları ekmek. Hüzünlü yüreklere sıcak bir tebessüm olmak, kıraç topraklarda meyve vermeye azmetmek ve çabalamak,  yeni yepyeni ufuklar açmak için.

İslam’dan uzak gençliğe Allah ve Peygamberini anlatmak için yeni projeler üretmek ve çalışmaları çekici hale getirmek.

Bir hayır işinde sağa sola bakmadan de ilk hamleyi yapmak ve sürekliliğini sağlamak. Bu dünyadan ayrılırken arka da hoş bir seda bırakmak. Ve geride kalanların bıraktığın yerden devam edecekleri bir güzellikle anılmak.

Ya Habil olmak bu hayatta, seni öldürmek isteyen kardeşine sen beni öldürsen de beni seni öldürmeyeceğim diyerek sana kötülük yapmak isteyene iyilikle karşılık verecek bir erdemi öğretmek gelecek nesillere. Ya  da  Kabil olmak hasedle kıskançlıkla kardeşini öldürerek gelecek nesillere kan dökmeyi öğretmek ve tarih boyunca kötülükle anılmak.

Ya Hüseyin olmak zulme karşı direnişi öğretmek insanlara, ya da Yezid olarak zalimlerin Öncücü olarak tarih boyunca lanetlenmek…

Ne karlı bir alışveriş hayırda ilk olursan, sonra gelecek olanlardan eksilmeksizin sana pay ayrılması.

İyilik kadar kötülüğün de ayyuka çıktığı bir zaman dilimin de kötülükte öncü olmak bir anlamda insanın hüsranı olacaktır. Ve işlenen her günahtan bir pay heybesine ayrıca yazılacaktır.

Rabbim hepimizi iyilikte öncü olanlardan eylesin yani Hüseyin gibi olanlardan yani Habil gibi olanlardan.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: