İçimizdeki tehlike ‘Ön yargı’
Mensure Kaplan

İçimizdeki tehlike ‘Ön yargı’

Bilip bilmeden dilimize gelen her şeyi söylemeyi seviyoruz. Hz.Mevlana’nın dediği gibi

Kalp deniz, dil kıyıdır.
Denizde ne varsa kıyıya o vurur…

Kalp en saf olan bölgedir.  Kalpten düşünmek, kalpten söylemek, kalpten sevmek  gibi deyimlerin de ana kartıdır.

Kalbimize, kalpten güveniyor muyuz? Maalesef. İlk veren acı ile yok ediyoruz. Tevekkülsüz,  niyazsız olarak.

Toplum ile kaynaşmaya başladıktan sonra her şey kayıt altına alınır. Gördüğümüz resimli levhalar bize yön vereceğine, kendi kendimizi aldatıyoruz. 

Tanışmıyoruz, hemen dıştan karar veriyoruz. Bu böyle, şu böyle diye,  yaşanmışlıklara güveniyoruz, bizi yanıltacağına bakmadan. 

Kapıdaki mercekten bakıyoruz insanlara.  Her şeyi büyük göstermesine bayılıyoruz.  Ama ilkin dış görünüşü ile karşılaşıyoruz, sonra içteki görünüşe.  Biz her zaman dış görünüşe önem veririz.  Giyinişine, hareketine, konuşmasına… Onu daha tanımadan işte bu böyle bir insan deyip kararımızı veriyoruz.

AMA bir yerde hata yapıyor muyuz sizce de.

Ne mi?  Başkasının görüşü ile karar vermek. Tamamdır, bu kişi böyle dediyse iş bitmiştir. Bu böyle birisidir.  Hata burada başlar…

İnsanı zamanla tanıdıkça bütün vesikalar değişiyor.  Maalesef ön yargılarda kırılmıyor. Beynimizin bir köşesinde söylem olarak kalıyor.

Peki, neden başkasının görüşünü önemsiyoruz?  Kendi karar organlarımıza güvenmiyor muyuz?  Keşke kendimize, kendi kararlarımıza saygı duyabilsek. 

Ön yargının diğer elbisesi ise suizan etmek. Toplumda yaşanmışlıklardan aldığımız her ders, her karar bize ayrı bir pencere acar.  İyi niyet atölyesinde güzel işlendiyse sorun yok. Hüsnü zana dönüşür.  İşlenen veriler  toplumsal verilerin karar organları ile işlendiyse, işte o zaman güven çöker.  Yargının en acımasız olanı yaparız. ÖN YARGI organı devreye girer.

Her seyi anlatan güzel hadis;

Efendimiz  buyurdu ki:

Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayın, kusurlarını görmeyin, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyin, birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez. [Buhari, Müslim]

Rabbim bizleri yüze Resulün buyruklarından ders alanlardan eylesin…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.