Cihad İlan Etme Yetkisi Kimde?
Vedat Kahyalar

Cihad İlan Etme Yetkisi Kimde?

Mısır'da meşru seçimlerle göreve gelen Mursi, alçakça, haksızca devriliyor. Müslümanlar tutuklanıyor, işkenceler, ölümler günlük sıradan işler haline geliyor. Yerine, ABD maşası,İsrail’in  ve Suud'un kuklası münafık bir zalim geliyor.

İslam alimleri sessiz ...

Yemen'de insanlık tarihinin en büyük orantısız saldırıları, işkenceleri, ölümleri gerçekleşiyor. Unutulan kolera, verem hastalıkları, susuzluk, açlık ve savaşın etkisiyle yayılıyor. Büyük bir dram yaşanıyor. Abd ve Suud güçleri en vahşi,  en acımasız saldırılarla kalkışmayı bastırıyor.

İslâm alimleri sessiz...

Halkının yüzde doksanının karşı çıktığı zalim ve gasıp bir kralın yönettiği Bahreyn yanıyor. Kimseler görmüyor, duymuyor. Algı oyunları ve medya sessiz.

Bahreyn'i orta doğunun kerhanesi haline getirenler, Suud erkeklerinin ikinci adresi yapan hayasız alçaklar topluluğu şeytanın ülkeleşmiş hali olan ABD'ye onlarca üs kurduruyor. Baskı, zulüm, ölümler gırla gidiyor. Hepsi Bahreyn  petrolünün çalınması uğruna.

İslam alimleri sessiz...

Filistin’de 1947'den beri büyük dram yaşanıyor. Bir ülke, dünyanın gözleri önünde çalınıyor. Yıldan yıla, günden güne eriyor, bitiyor... İnsanlar dışarıdan gelecek yardımlara muhtaç. Tam bir kuşatılmışlık, tam bir tecrit. Kutsallar işgal altında. Ölümler, sürgünler, evlerin yıkılıp el konulması, zulmün katmerlisi her gün açıkça uygulanıyor.

Müslümanların ilk kıblesi, kutsalımız Mescid-i Aksa, İsrail askerinin kontrolünde. Ekonomik durumu iyi Müslümanlar, İsrail'den vize alabilirse, onların izni ve kontrolünde birkaç saatliğine ziyaret etme bahtiyarlığına erişebiliyor.

ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyor, burayı resmen İsrail'in başkenti ilan ediyor buna karşı çıkan, silahsız Filistinliler katlediliyor. 62 kişi ölüyor bir günde 2 binden fazla yaralı...

İslâm alimleri sessiz...

ABD ve İsrail'in Ortadoğu çıkarlarına çomak sokan, petrol ve doğalgaz taşıma işleme ve lojistik konularında tercihini İran ve Rusya'dan yana kullanan, HAMAS'a büro açıp ekonomik olarak destekleyen Suriye, darmadağın ediliyor. Nüfusunun yarısı yurt dışına kaçıyor, kalanların bir milyona yakını öldürülüyor, yaralı ve sakat kalanların sayısı belli değil. Ülke tam anlamıyla yıkılıyor. Ekonomi ve sosyal hayat felç ediliyor.

İslam alimleri sessiz değil bu sefer. CİHAD fetvası veriyorlar. Libya'da, Tunus'ta, Mısır'da ,Yemen'de, Bahreyn'de susan, Kudüs elden giderken cihad ilan etmeyen İslâm alimleri Suriye'de birden coşuyor:

Büyük cihad ilan ediliyor. 80 ülkeden  100 bin silahlı genç koşuyor Suriye'ye. Bu da gösteriyor ki halifeliği onlar istediği için kaldırdığımız gibi, cihad ilan etme yetkisini bile emperyal güçlerin eline vermişiz. Cihad için Suriye’ye gelenler; halkın yanında değil ABD ve İsrail'in emirleri ve çizdikleri stratejiler doğrultusunda  savaşıyorlar. Suud, körfezin zalim  sultanları ve foundation'lerin finansörlügünde çoğu samimiyetle Allah'ın dinine yardım ettiğini zannederek ölürken, öldürüyorlar. Şiddet şiddeti doğuruyor.

Suriye devleti de aynı şekilde mukabele ediyor, birbirinden acı, birbirinden vahşi sahneler oluşuyor. ABD, İsrail, Suud cephesine karşı Suriye, Rusya, İran cephesi kuruluyor.

Ölenler Müslüman, ağlayan analar Müslüman... Her zaman ve her yerde olduğu gibi.

Silahların ve petrol ürünlerinin tatlı karları emperyalist güçlerin kasalarına akıyor. Sınırlar değişiyor, İsrail'e  Suud'un yanında yeni kardeşler peydah edilmeye çalışılıyor.

Islam alimlerinin bir kısmı bilgi ve iletişim yüzyılında bu dine ihanet ettiler. Bu yanlış, ezik ve üstten gelen yönlendirmelerin izini taşıyan kararlar, ümmetin gençlerine deizm, ateizm, nefret, ayrışma, dinden uzaklaşma, ülkelerinden kopma olarak yansıyor.

Zulüm dorukta iken, gündem saptırmaktan başka bir şey  yapmayanlar, detayları konuşarak asıl gündemlerden bizi koparanlar, Allah'ın inananlara vaad ettiği adaleti, merhameti, özgürlüğü, iyiliği sadece geciktiriyorlar.

 " Allah nurunu tamamlayacaktır "

Güzel günler göreceğiz inşallah.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.