Anne: Ayaklardaki Cennet Kapısı….
Mensure Kaplan

Anne: Ayaklardaki Cennet Kapısı….

Seni bilmeden, tanımadan yaşamışım ben. Bir ömür nerdeyse.  Seni kaybedeli ne kadar oldu onu bile hatırlayamıyorum.  İşte yine yeni bir gün daha, yine sensiz çıkılan bir yol. Bu sefer başka bir yol ANNE. Senin duaların sevincin olmadan çıkabilir miyim, bu evlilik yoluna.  Sen olmadan bu yolda yürüyebilir miyim? Sence…

Aradan tam iki yıl geçti. Hala hiçbir şeyi doğru dürüst yapamıyorum ki.  Bir de ANNE oldum. Küçük bir torunun oldu. ANNE, çok zormuş ufacık bedenlere bakabilmek. Yanımda olsa idin anlatırdın belki,  kızım böyle, kızım şöyle, ben ise naz ile beğenmeyecek, yok böyle daha iyi der dururduk birbirimize, aynı anne kız tartışması gibi, sahi o duyguyu bile tam bilmiyorum desem ne dersin.

Çok farklı bir hissiyat, bilinmez yaşanır hatalarıyla, sevinciyle. Her ne hata yapsakta, yine döner kendi kürkçü dükkânına sığınırız. İşte en iyiyisini yine sen bilirdin.

Abimler anlatırdı, beni ne çok sevdiğini.  Anne olunca anladım evlat sevgisini, Annelik duygularını nasıl muhteşem bir şey olduğunu.

Öyle işte her şeye ağlıyorsun duygulanıyorsun ve içindeki ses ile hareket ediyorsun. Ben daha küçüktüm hayal meyal hatırlarım. İşte fotoğraflardır bizi yakınlaştıran hiç kaybolmayan, yaşlanmayan. Sen ise fotoğraflarında hep aynısın..

Ey insan, Anneler günü neden var ki? Kim çıkartmış bu günü, kim yapmış bu hatayı. Oysa ben seni her gün kalbimde taşıyorum ki. Hiçbir güne sığdıramıyorum ki.

Ya annesini bırakanlar, her yerde, her sokakta bir annenin nefesi var.  Anlatılamayan yaşanmışlıklar var. Bir odaya kapatılan hayat var. Ya bunların annesi yok mu? Var tabi. Kim bilir hangi imtihanların içinde yürümüşlerdir.

Ya Anne diyemeyen çocuklar,  çocuk sahibi olmayan anneler.  Yaşanan bu duyguların arasında ben nasıl derim. ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU olsun. Diyemiyorum. Denilmiyor maalesef.

Yarayı deşmek,  kan akıtır. Merhem olmak lazım. Rabbim Annelerin ayaklarındaki cenneti versin hepimize…  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...