Suriye 'De Neler Oluyor?
Vedat Kahyalar

Suriye 'De Neler Oluyor?

Suriye'deki kirli savaşı ABD çıkarttı. İşbirlikçileri başta Suudi Arabistan ve İsrail olmak üzere bölge ülkeleri oldu. ABD İş birlikçilerine önemli vaadlerde  bulundu. Suriye’deki iç savaşın etkisi ile İslam dünyasında oluşacak fitne ortamının Siyonist İsrail’e  güvenli bir ortam, Filistin davasının ise gerilemesine neden olacağını hesaplamıştı, bundada başarılı oldu.

ABD Suriye’de direniş ekseninin yenileceğini, Suriye’nin çok kolay bir şekilde bölüneceğini düşünüyordu. Öyle ki bir kaç haftada bitirile bilecekti... Ama öyle olmadı. Suriye halkı ve devleti zannedilenden daha farklı tepki verdi. Buna bir de Suriye ile stratejik çıkarları olan Rusya ve İran desteği eklenince iş, içinden çıkılmaz bir hale geldi. Bu savaşı çıkaranlar, ortak olanlar gitti,  Esad ve Suriye bitirilemedi ...

Bu savaşın gerçek sebeplerini derinlemesine inerek baktığımızda aşağıdaki sonuçlara ulaşıyoruz:

1-Petrol sahalarının kontrolü,

2-İsrail'in güvenliği,

3-İran'ın Ortadoğu’da yayılmasının engellenmesi,

4-Rusya'nın güçlenmesinin kontrolü,

5-Türkiye’nin gücünün sınırlandırılması ve bölünmesi,

6-Kürdistan 'in kurulup, İsrail 'in güvenliği ve Akdeniz’e rahat ulaşması.

İlk dönemde Suriye politikalarında bazı gitgeller yaşayan Türkiye bugün artık Her şeyi görmenin üstünlüğüyle inisiyatif almaya başlamış ve doğru operasyonlarla geleceğini korumaya ve konumunu güçlendirmeye başlamıştır.

Fırat Kalkanı ile başlayan ve Afrin harekatı ile devam eden operasyonlarımız doğru ve yerinde olmuştur. Munbiç'le devam etmesi muhtemel temizlik, ülkemiz için stratejik bir öneme sahiptir. Bu süreçte Türkiye ; konumunu, dostlarını, ihtiyaçlarını, birlikteliklerinin önem derecelerini görmüş ve önemli bir toparlanma, güçlenme, kendi kendine yetme,mensup olması gereken ittifakları güncelleme fırsatını bulmuştur.

Bugün Türkiye her zamankinden güçlüdür. 15 Temmuz sonrası insan kaynakları ve motivasyonu sarsılan TSK toparlanmış, başarılı operasyonlarla halkının ve mazlum milletlerin gönlünde taht kurmuştur.

ABD tarihin hiçbir döneminde bize dost olamamıştır. Bizimle sadece kahrolası çıkarları gereği geçici yol arkadaşlığı yapmıştır.

Bundan sonra siyasetçilerimize düşen doğru kararlarla, milli savaş sanayimize destek olmak, inisiyatif almak, oyun kurucu olmak ve ezilmemektir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıldız Ramazanoğlu Yazdı: Hz. Fatıma'nın Günümüze Düşen Işığı...
Yıldız Ramazanoğlu Yazdı: Hz. Fatıma'nın Günümüze Düşen Işığı...
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?