Kürtler Türk Solu ve Kemalizmin Kürtçesi ile Konuşmak
Yakup Emrah

Kürtler Türk Solu ve Kemalizmin Kürtçesi ile Konuşmak

1.

Şu bir gerçektir ki Kemalist Türk Solu hem 12 Eylül darbesi öncesi hem de bu darbeden sonra azımsanmayacak derecede Kürtleri ve Kürt hareketlerini örgütleyip kanalize etmeye çalıştılar. 

Bu girişimlerini TİP ve TKP ile pratikleştirdiler. Çünkü bu uzun soluklu bir projenin ve stratejik bir alinasyonun  parçasıydı.

Asıl mesele hem irticacı hem de bölücü (!) olan Kürt toplumsallığını Kemalist Cumhuriyete entegre etmekti. Yine bu durum Aslında kültürel bir Emperyalizm ile karşı karşıya gelmekti. 

Kürtlerin İsyan pratiğinde bile İslami bir çıkış vardır. Şeyh Ubeydullah Nehri, Bediüzzaman Saidi Kürdi, Şeyh Said, Muhammed Gazi, Mele Mustafa Barzani bu İslami İsyana ve savaşa delildir. 

Dolayısıyla Kemalist kodlarla Kürdistan'da siyasi zemin hazırlamak isteyenler, Aslında Kürdistan'ın kültür ajanlarıdırlar. Şu bilinmelidir ki Zincirlerini kırmaya çalışan, ezilen, ötekileştirilen, hakları gasp edilen, siyasal ekonomik ve kültürel olarak yalnızlaştırılan, öldürülen Ekinleri ifsat edilen Kürtler; Türk soluna yabancıdırlar ve bu ideoloji Kürtlere satmak beyhude bir iştir.

2.

Türk solunun eski Kemalist şırıngacılarından olan Mihri Belli; "İyi Sosyalist iyi bir Yurtseverdir" yerine "iyi bir milliyetçidir" demekte beis görmemiştir. Bu Söylem aslında Mihri Belli şahsında Türk solunun siyasal kodlarını görmektir. Bu minvalde Türk Solu, Özünde Türk milliyetçisidir ve ideolojik zeminde Kemalisttir. Bundan dolayı Kürtler nezdinde saygınlığı ve ağırlığının olmaması ile beraber Kürtlerin haklı siyasal mücadelesinde Ayak bağıdırlar. Ne kadar Kapitalizme ve Emperyalizme karşı Enternasyonal bir mücadeleden bahsetselerde bu Sadece kağıt üzerinde kalan büyülü sözlerden başkası değildir.

3.

Türk Solu Kürdistan'a Oryantalist bakış açısıyla gelmektedir Türk solunun Devrim Eskatolojisinin çöküşüyle birlikte ideolojik kırıntılarını Kürt coğrafyasında denemiştir. Türk Solu kırıntılarından yansıyan Feminizm, Ekoloji ve LGBT unsurlarını Kürdistanda  yeni bir ifsat hareketi olmuştur. Ve vicdanlı, Adil yürekleri tenzih ederek söyleyebilirim ki Türk Solu yeni bir İşgalci güçtür.

Ve Bilinmelidir ki Bediüzzaman, Şeyh Said, Gazi Muhammed, Ubeydullah Nehri gibi İslami Kurtuluş Önderleri, sadece bizim biyolojik Babamız değildir; bizler için fikir mirası, Özgürlük Yolu,

Öze dönüş ve yeniden dirilişin adıdır. Bu noktada bu özgün şahsiyetler Türk Solundan daha etkili ve daha değerlidirler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile