Muhasebe...
Gül Altuntaş

Muhasebe...

Hadi bir bakalım:
 

Kaç sevenimiz var? Kaç kişiyi riyasız seviyoruz?
Patronun bizi işten atacağından korkmasak, en nazik ve sevecen halimizle gülümseyip günaydın diyecek miydik?

 

Müdürün ağzından çıkacak kelimelerin, işteki geleceğimizi etkileyeceğini düşünmesek; ''tabi efendim, hemen düzelteyim..'' cümlesini en munis halimizle telaffuz edecek miydik?
 

Apartmandaki beyefendi halimize inanmalarını beklemesek; cidden, evden sövdüğümüz komşuya, ''yarın yöneticiyle bir daha toplanıp , hal çaresini bulalım inşallah, neyse halledilir efendim'' cümlelerini, sakince söyleyebilir miydik?
Yalnızlıktan ve can sıkıntısından heba olacağımızı sanmasak; aslında gıcık kaptığımız yanlarını, sevdiğimiz yönlerinden daha çok hatırladığımız iş arkadaşımıza bu kadar çok tahammül eder miydik?

 

İsmi geçince bile, şöyle bir toparlanma hissettiğiniz kaynananızı gardan almaya, eşinizin surat asmasından korkmasanız (muhtemelen en hafif cezanız) bu kadar istekli fırlar mıydınız?
 

Sizi kıskanıp çatır çatır çatladığını düşündüğünüz çocukluk arkadaşınızla, ''hala değişmemiş, bu kadar samimi'' düşüncesinde sabit tutmak için uğraşmasanız, köye gidince, bu derece içten ve uzun kucaklaşır mıydınız?
 

Sahip olduğumuz sosyal statümüzün saygınlığına zeval gelmesin kaygımız olmasa; cidden bu kadar nazik konuşup, her üç kelimenin arasına -tabi, buyrun, efendim, önemli değil, yok birşey olmaz, estağfirullah, ne demek her zaman beklerim..-leri sığdırır mıydık?
 

Dedikodularından korkmasak; işten yorgun döndüğümüz günün akşamında, telefon edip bize geleceğini bildiren misafirlere; en güzel odanın en güzel koltuklarında, en güzel kurabiyelerimizi ikram ederek geç saatlere aldırmadan, çay doldurup, anlattıklarına neşeli kahkahalarla karşılık vererek tahammül eder miydik?
 

Verdiğimiz borç paranın üstüne yatma riskini hesap ettiğimiz arkadaşımıza, o parayı cidden ihtiyacı olduğu için mi veriyoruz? Olur ya, benim de ihtiyacım olduğunda çalacak kapım olsun hesabıyla mı veriyoruz?.........
 

BAZINIZI BAZINIZLA İMTİHAN EDECEĞİZ.! (Enam 53) Yoklayın kendinizi; menfaat Müslümanı mısınız* riyasız hakiki kul musunuz?
 

'‘Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız’' İnanıyor musunuz ey Müslümanlar, birbirinizi, menfaatsiz, korkusuz, riyasız sevdiğinize.!? Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Hiç şüphesiz Allah Teâlâ kıyâmet günü: "Nerede benim rızâm için birbirlerini sevenler? Gölgemden başka gölgenin bulunmadığı bugün onları, kendi arşımın gölgesinde gölgelendireceğim" buyurur. Gerçekten sevdiklerinizi ALLAH için sevip, sevmediklerinizi de ALLAH için mi sevmiyorsunuz?
 

Senin partinden, senin düşüncenden, senin köyünden olmasa da , din kardeşin olduğunu, Rabbinin yaratarak, ayrım yapmadan rızıklandırdığı kul olduğunu düşünerek sevebiliyor musun? Orda bir kulun acısına, acı deyip hissedebiliyor musun? İnsan ayrımı ırk, dil, din, fiziksel özellik ayrımı yapmadan cidden sevebiliyor musun? Hem de kendi menfaatin için değil, ALLAH için ! Reklamsız riyasız.? Doğruya -doğru- olduğu için doğru diyebilmek kadar önemli işte bu.! Eğer gerçekten bunun bilincindeysek, bir kere her şeyden önce artık kendimizle barışmışız, artık kendimizi kandırmaktan vazgeçmişiz, kendimizle yüzleşmişiz....
Biliyor musunuz; Rachel Corrie: “Zulüm bizdense ben bizden değilim” demiş olarak 2003 Mart’ında Refah’ta, bir eve, bir geleceğe, bir doğruya siper olurken hayata veda ettiğinde farkettim ki; aslında çoğumuz kendimizi kandırıyoruz... Ve o gün boynum bükülmüş olarak, Rachel den utandım..........

 

''Müslüman Müslümanın kardeşidir.Ona hainlik yapmaz.Ona yalan söylemez.Onu zor durumda yüzüstü bırakmaz." Hz.Muhammed S.A.V.(Tirmizi,Birr 18)''
 

''Allah rızasına dayalı sevgi kadar ‘Allah rızasına dayalı protesto’ da gereklidir. O da imandan bir bölümdür''( Nurettin Yıldız.)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?