Türkiye'de Yaşayan Filistinliler: Kudüs Eylemi Meşru Direniştir.

Hamas ve İslami Cihad, Kudüs'te 4 Siyonist askerin ölümüyle sonuçlanan eylemi "terör saldırısı" olarak niteleyen Türk makamlarına cevap verdi.

Türkiye'de Yaşayan Filistinliler: Kudüs Eylemi Meşru Direniştir.
Türkiye'de Yaşayan Filistinliler: Kudüs Eylemi Meşru Direniştir.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre: Türkiye'de yaşayan Filistinliler, Filistin'de sorunun özünün işgal olduğuna ve Filistin halkının işgale karşı her türlü yolla direnme hakkı bulunduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye'de Filistin için çalışan 25 sivil toplum kuruluşu ve Filistinli önde gelen şahsiyetler yayınladıkları ortak bildiride, Türk halkına ve yetkililerine Kudüs'te önceki gün gerçekleştirilen eylem hakkında açıklama yaptı.

 

Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan bildiride, eylemin mazlum ve işgal altındaki Filistin halkının direnişini ifade eden eylemlerden biri olduğu ve işgal askerlerini hedef aldığı belirtildi.

 

Bildiride, eylemin işgal altındaki Kudüs kentinde gerçekleştirildiğine ve Kudüs'ün 37 yılı aşkın bir süredir Yahudileştirme faaliyetlerine maruz kaldığına dikkat çekildi.

 

Bildiride ayrıca, "Terörün en kötüsü işgaldir. Halkları özgürlük ve adalet hakkından mahrum bırakmaktır" ifadesine yer verildi.

 

Türkiye'de yaşayan Filistinliler, eylemle ilgili işgal rejiminin anlattıklarına ve işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu'nun eylemcinin IŞİD üyesi olduğu iddiasına itibar edilmemesini isteyerek, söz konusu iddianın şehidin ailesi tarafından reddedildiğini ve işgal polisinin de Netanyahu'yu yalanladığını belirtti.

 

İslamianaliz haber sitesinin  haberine göre:Hamas Hareketi, Başbakan Binali Yıldırım ve yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından Kudüs’te 4 Siyonist askerin ölümüyle sonuçlanan eylem hakkında yapılan açıklamayı kınadı.

Kudüslü bir gencin Siyonist askerleri hedef alarak düzenlediği operasyon sonucunda 4 Siyonist asker hayatını kaybetmiş, 15’ten fazlası da yaralanmıştı.
Hareket adına açıklama yapan Hazım Kasım “Filistin halkının topraklarının işgali karşısında ortaya koyduğu direniş bu halkın meşru hakkıdır, uluslararası kanunlar tarafından da garanti altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.
Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarına cevaben asıl terörün işgalci İsrail tarafından Filistin halkı aleyhinde uygulandığına işaret eden Kasım “Bu zamana kadar Türkiye’nin hem cumhurbaşkanı, hem hükümet hem de halk nezdinde Filistin davasına olan desteğini, işgalci güçlerin saldırılarının karşısında yer almasını ve ambargoyu kaldırmak için ortaya koyduğu çabaları takdir ile karşıladık” ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım Kudüs’te Kudüslü bir genç tarafından düzenlenen operasyonu kınamış ve operasyonda hayatını kaybedenler için üzgün olduğunu açıklamıştı. Mehmet Şimşek ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Kudüs’te düzenlenen terör eylemini kınıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Yaptığı paylaşımın ardından açıklama yapan Şimşek bu paylaşımı eylemin DAEŞ tarafından yapıldığı yönünde ortaya atılan iddiaların ardından yaptığını ifade etmişti.
Filistin İslami Cihad Hareketi tarafından yapılan açıklamada ise Başbakan ve yardımcısının yaptığı açıklamaların “kabul edilemez” olduğu ifade edildi. Hareket sözcüsü Davud Şihab’ın Facebook’taki sayfasından yaptığı açıklamada “Kudüs’te düzenlenen bu kahramanca eylemin Türkiye Başbakanı ve yardımcısı tarafından kınanması kabul edilebilir değil!” ifadelerine yer verildi.
Açıklamanın devamı şöyle: “Eylem sonucunda hayatını kaybeden İsrailli askerler Mavi Marmara gemisinde de yer alan ve Türk katılımcıları şehit eden askerler… Bu operasyon, Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalışan, kutsal değerlere saldıran Siyonist askerleri hedef almıştır. Bu yüzden bu açıklama asla Filistin davasına hizmet etmemektedir.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!