bodrum escort

Ramazan’ın Yirmi Birinci Günü, İşte Günün Hadisi…

Günün hadisi; Hatice Atasoy'un anlatımı ve izahı ile...

Ramazan’ın Yirmi Birinci Günü, İşte Günün Hadisi…
Ramazan’ın Yirmi Birinci Günü, İşte Günün Hadisi…

İbni Abbas’tan “Rasulullah insanların en cömerdi idi. Onun en cömert olduğu anlarda ramazanda Cebrail’in kendisiyle buluştuğu zamanlardı. Cebrail (as) ramazanın her gecesinde Peygamberle buluşur karşılıklı Kur’an okurlardı. Bunda dolayı Rasulullah Cebrail ile buluştuğunda yağmur yüklü bereketli rüzgarlardan daha cömert olurdu.”

Ramazan ayı sultanlığını muhakkak vahiy ayı oluşundan alır. Ve yine içerisinde bir ömre bedel bin aydan daha hayırlı olan bir gece barındırmaktadır. O gece tan yeri ağarana kadar Kur’anın ifadesiyle esenliktir.

Hayatının her karesinde bize önder olan Peygamberimiz ramazanda da en güzel örnekliği göstererek her zamankinden daha cömert olmuş ve Kur’an okumalarını da vahiy meleğiyle birlikte yapmıştır.

Cennetin kapılarını cömertler açacaktır. Varlıkta da yoklukta da her daim vermesini bilenler ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyenler, işte onlara Rabbimiz sınırsız mükafat verecektir.

Ramazanın kendine has o manevi havası taş yürekli diye bildiğimiz bazı insanları bile yumuşatmakta ve yardım etme isteği uyandırmaktadır. Zekat ve fitreler bu ayda sahiplerini bulmakta, saatlerce aç kalan mü’minler açların halini daha iyi anlayarak yardım kuruluşlarının kapılarını çalmaktadırlar.

Mukabele geleneğimizin de Peygamber (as) ile Cebrail (as) karşılıklı okumalarından geldiğini biliyoruz. En çok okumalarımızı o yüzden ramazanda yapıyoruz. Ramazan bitti Kur’an-ı rafa koyalım bir sonraki ramazanda buluşmak kaydıyla mantığının çok yanlış olduğunu bir kez de biz söyleyelim. Kur’an okumalarımızın- özellikle anlamaya ve yaşamaya yönelik- çabalarımızın her gün olması gerekir.

Bizler de bu arınma ayında bol tefekkür, samimi niyet ve dualarımızla Rabbimizle olan diyaloğumuzu sıcak tutarak yağmur yüklü bereketli rüzgarlar gibi olalım inşallah. Merhametimiz ve cömertliğimiz kalbimizi yumuşatsın ve mü’minlere karşı çok şefkatli zalimlere karşıda şiddetli olalım düşmanlarımız bile bizim elimizden ve dilimizden emin olsun.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de  Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…
Türkiye’de Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek