Ramazan’ın ondördüncü günü; İşte günün hadisi…

Günün hadisi; Hatice Atasoy'un anlatımı ve izahı ile....

Ramazan’ın ondördüncü günü; İşte günün hadisi…
Ramazan’ın ondördüncü günü; İşte günün hadisi…

“Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’an-ın kalbi de Yasin’dir.Kim Yasin’i okursa Allah onun okumasına Kur’an-ı on kere okumuş gibi sevap yazar.( Tirmizi)

Yasin, Peygamberimizin diliyle Kur’an-ın kalbi olmuş, hayat kitabımızın  ortalarında otuz altıncı sırada yer almış bir sure. Seksen üç ayetten oluşur.

Bir ayetinde “Bu, diri olanları uyarmak ve kafirlere de azap sözünün hakolması içindir”( Yasin -70) buyuruyor Rabbimiz.

Vücutta bir et parçası vardır ki o durunca hayatta durur. Nabzın atışını, vücudun yaşayıp yaşamadığı kalbe bakarak anlarız. Kalbimizle ilgili bir sorun olduğunda hemen bir hastanenin kardiyoloji bölümüne giderek tetkiklerimizi yaptırırız. Bir tıkanıklık söz konusu olursa anjiyo yapılarak damarlarımın açılması sağlanır.

Peki ya bizler neden Kur’an-ın kalbi olan Yasin’i kalbin durduğu yerde, daha çok ölülerin arkasından okumaktayız? Oysa” dirileri uyarmak” için gönderildiği bizzat surenin içerisinde mevcut.

 Muhammed İkbal der ki,

“Ne hazin ki sana kuvvet ve hayat bahşetmek için indirilen Kur’an, şimdi kolay ölesin diye sana okunuyor.” Hayatımızın her anını kapsaması gereken ayetler ne yazık ki sadece Arapça okumanın ötesine geçmiyor/ geçemiyor. Anlamak ve yaşamak için bir yol gösterici hükmündeki işlevini kaybediyor sanki.

Kur’an-ın kalbi olan Yasin diri insanın nabzını dengelemiyorsa o adamın kalbi problemlidir. Ritmi Kur’an’la şekil almıyorsa ölüdür o. Kur’an kalp tıkanıklığını açmıyorsa hasta kalplerde anjiyo yapmıyorsa cerrahi bir durum mevcut demektir. Kur’an-ın anjiyosu Yasin’dir. Ana konular vardır Yasin’de. Bir anlamda Kur’an özet olarak sunulmuştur.

Ne yapmalı peki?

Önce dezenfekte için abdest almalıyız. Görünürde olan kirden pastan temizlenmeli. Sonrasında günahlarımızla tıkanmış damarlarımızı Yasin suresi ve mealiyle anjiyo etmeliyiz. Tane tane okuyarak, içimize sindire sindire…

Şimdi, yeni nazil oluyormuşçasına, vahyin ağırlığını hissederek... Açılmayan yerler varsa hala, balon ve stent sistemi diye bildiğimiz tefsir yoluna giderek daralmış bölgelerde uzun süreli bekleyip çözmeliyiz sorunu.

Sonrasında tedavinin kalıcı olması için her gün ayetlerle beslemeli ve sonrasında oluşacak bir krizi önlemek için günahlara karşı perhizlerimize dikkat etmeliyiz. İşte böyle okursak, Kur’an’ı on kere okumuş gibi oluruz Allah’ın izniyle.

Rabbim hepimizi Kur’an’ı anlama ve yaşama yolunda çaba gösterenlerden eylesin…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?