Suriye ordusu İdlib merkeze yaklaştı..

Suriye Ordusu, Rusya desteğiyle İdlib’deki ilerlemesine devam ederek, M4 karayolunu geçti ve kent merkezine 8 kilometre yaklaştı.

Suriye ordusu İdlib merkeze yaklaştı..
Suriye ordusu İdlib merkeze yaklaştı.. Zehra

Suriye Ordusu, Rusya desteğiyle İdlib’deki ilerlemesine devam ederek, M4 karayolunu geçti ve kent merkezine 8 kilometre yaklaştı. BM, Türkiye ile Suriye arasındaki çatışmaların alarm verici olduğunu açıkladı

Halep’in güneyi ile İdlib’in doğu kırsalında Suriye ordusu ve Türkiye destekli güçler arasındaki çatışmalar sürüyor. Suriye ordusu, Rusya desteğiyle, birisi sivil çalışan 7’si asker olmak üzere 8 kişinin yaşamını yitirdiği Seraqib hattında ilerliyor. Suriye ordusunun Halep-Lazkiye karayolu üzerindeki Neyreb köyünde kontrolü tamamen sağladığı ve bu şekilde uluslararası M4 karayolunu geçtiği belirtildi. Suriye ordusu, böylece İdlib kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
 
BM’den çağrı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Dujarric, Suriye’de hükümet güçleri ve Türk askerleri arasında çıkan çatışmaların alarm verici olduğunu ifade ederek, “Suriye’de devam eden savaş ve gerginliğin artması bir kez daha bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdidi gözler önüne seriyor” dedi.

Sivil endişesi

BM’nin, İdlib’deki 3 milyon sivilin güvenliğinden de son derece endişe duyduğunu dile getiren Dujarric, geçen aralıktan bu yana 1.5 milyon kişinin çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini, bunların yüzde 80’inin kadın ve çocuk olduğunu söyledi.

Dujarric, İdlib’de 53 hastane ve sağlık merkezinin Ocak ayından beri saldırı tehdidi nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını, hizmet veremediğini belirtti. Dujarric, Taraflara derhal çatışmalara son vermesi, gerginliği azaltması, BM denetiminde siyasi sürece geri dönmesi çağrısında bulundu.

Yeniyaşam gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...