Mısır-İsrail doğal gaz boru hattı havaya uçuruldu..

Mısır’ın Sina Yarımadası’ındaki, Mısır-İsrail doğal gaz boru hattının dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından havaya uçurulduğu açıklandı.

Mısır-İsrail doğal gaz boru hattı havaya uçuruldu..
Mısır-İsrail doğal gaz boru hattı havaya uçuruldu.. Zehra

Mısır'ın Sina Yarımadası'ındaki, Mısır-İsrail doğal gaz boru hattının dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından havaya uçurulduğu açıklandı.

Mısır güvenlik kaynakları, bir grup maskeli silahlı kişinin Al-Arish şehrinin yaklaşık 80 km batısında bulunan Al-Touloul bölgesindeki doğal gaz boru hattını, patlayıcılar yerleştirerek patlattığını söyledi.

Olay sonrası doğal gaz akışının kesildiği açıklandı.

Saldırıda ölen ve yaralan olup olmadığı hakkında herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Kaynaklar, patlatılan hattın El-Arish'teki buhar santraline, evlere, sanayi alanına ve Sina'nın merkezindeki çimento fabrikalarına gaz sağladığı için uluslararası bir hat değil, dahili bir hat olduğunu söyledi.

Mısır ve İsrail medyası, bombalamanın İsrail Leviathan alanını Mısır'a bağlayan bir boru hattını hedeflediğini doğruladı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise, saldırı nedeniyle gaz tedarikinin etkilenmediğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Steinitz, "Şu anda, doğal gaz İsrail'den Mısır'a gidiyor. İlgili tüm taraflarla koordinasyon içinde bakanlık tarafından incelemeler devam ediyor" dedi.

Saldırıdan sonra Mısır güvenlik güçlerinin, failleri aramak için bölgeyi kuşatma altına aldığı bildirildi.

İki hafta önce İsrail, 15 yıl sürecek 15 milyar dolarlık bir anlaşmanın uygulanmasıyla sıvılaştırma ve Avrupa'ya yeniden ihracat için Mısır'a doğal gaz pompalamaya başlamıştı.

İsrail gazı, Tamar ve Leviathan'ın iki bölgesinden İsrail kıyı kenti Aşkelon ile Mısır şehri El-Arish arasında bağlanan Doğu Akdeniz Gaz Şirketi boru hattı üzerinden Mısır'a ulaşıyor.

timetürk

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...