Erdoğan’dan yeni Kasım Süleymani açıklaması: Herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum.

“Süleymani kendini ispat etmiş bir isimdi. Şu anda bir ülkenin, bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek, herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Bu iş burada bitmeyecektir, bunun muhakkak bir takip eden süreci de olacaktır.”

Erdoğan’dan yeni Kasım Süleymani açıklaması: Herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum.
Erdoğan’dan yeni Kasım Süleymani açıklaması: Herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Zehra

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme dair  soruları cevaplıyor. Erdoğan, ABD'nin hava saldırısıyla şehit edilen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile ilgili de konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk-Kanal D ortak yayınındaki konuşmasında şöyle dedi: “Süleymani kendini ispat etmiş bir isimdi. Şu anda bir ülkenin, bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek, herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Bu iş burada bitmeyecektir, bunun muhakkak bir takip eden süreci de olacaktır.”

İslami Analizde yer alan habere Erdoğan konuşmasından öne çıkanlar:  Öncelikle sadece Irak'ta meydana gelen olay değil, bölge şuan ciddi sıkıntılar yaşıyor. Yerin Irak seçilmiş olması manidar. Bir taraftan bizler Suriye'de belli sıkıntıları yaşıyoruz. Öbür tarafta Libya ile ilgili gelişmeler. Bütün bunlarla uğraşırken bu sorunun patlak vermesi düşündürücü. Bu olay nereye gider gibi birçok düşünceler var. Şunu tespit etmemiz lazım; ABD, İran arasındaki gerilim zaman zaman tırmanıyor.

'IRAK ÜZERİNDEN KRİZİN TIRMANDIĞINI GÖRDÜK'

Bu konu ile olarak Batı ülkeleri ile yaptığımız gelişmeler var. Serin kanlı hareket edilmesi konusunda dileklerimizi iletiyoruz. ABD-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması maalesef bu zamana kadar mümkün olmadı. Irak üzerinden krizin tırmandığını gördük.

Astana sürecinde İran ve Rusya ile hareket ediyoruz. Bütün bunlarla beraber Irak ile ilişkilerimiz tarihi itibariyle ortaya koymamak mümkün değil. 

'ORTA DOĞU'NUN KAN GÖLÜ'NE DÖNMESİ İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR'

Türkiye olarak biz dış müdahalelere karşı durduk. Hemen arkadaşlarımı toparladım ve gerekli açıklamaları yaptık. Hamaney’in yapmış olduğu açıklamaya kenara atamayız. Trump'ın ''50 küsür noktayı tespit ettik. Herhangi bir şey olması halinde biz her türlü vuruşu yaparız" açıklamasını yaptı. İki tarafta benzer açıklamalar yaptı. Bu gerilimin kontrol altına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Kan gölüne dönmesi için elinden geleni yaptılar, yapıyorlar.

İDLİB'DEN GELEN GÖÇ DALGASI

İdlib gibi bir yerde 300 bini aşkın insan sınırlarımıza yükleniyor. Biz şimdi ne yapacağız. O insanları orada tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. İnsani ve vicdani her türlü adımı bu zaman kadar attık. Bugün yine İdlib'de 10'u aşkın sivil öldürüldü. Ruhani'ye itidal tavsiye ettim. Irak Başbakanı, Ruhani ve batı ülkelerle yaptığımız görüşmeler gerçekleştirdik. 8'inde sayın Putin buraya geliyor. Bütün bu konuları bölgesel ve TürkAkım ile ilgili konuları masaya yatıracağız.

'HABERİ ALINCA ŞOKE OLDUK'

Biz o akşam Trump ile bir görüşme yaptık, 4-5 saat sonra bu olay patlak verdi. Demek ki mesele planlanmıştı. Haberi alınca şok olduk. Trump'a itidal çağrısında bulunmuştum. Türkiye sadece bölgenin istikrar adası değil bölgedeki istikrarın da teminatıdır. Bu bilinçle davranıyoruz, özellikle sürekli diplomasiye dikkat çekiyoruz. Diplomasiyi öne çıkarmamız lazım.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Metin Yüksel, şehadetinin 41. yılında anılıyor: 23 Şubat Pazar günü Fatih Camii'ndeyiz!
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Müslümanlar muhalefet ve özeleştiri kültürünü terk ettiler...